Co to jest CMYK, RGB, PANTONE i jakie są różnice między przestrzeniami barw?

Czas czytania: ok. 6 minut

Zlecenia realizowane przez studio graficzne są wykorzystywane na różne sposoby – trafiają do internetu, a także do druku. Grafik tworząc je, wybiera odpowiednie przestrzenie barw w zależności od przeznaczenia projektu. Najczęściej wykorzystywane to CMYK, RGB oraz PANTONE. Sprawdźmy, jakie są między nimi różnice.

Tworzenie projektów graficznych to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Grafik jest bowiem twórcą, ale wykorzystującym w swojej pracy znajomość z zakresu marketingu, a nawet psychologii. To pozwala tworzyć najlepsze projekty, które zachwycają klientów oraz odbiorców. W trakcie tworzenia istotne jest dopasowanie odpowiedniej palety barw, która będzie użyta przez grafika. Dlatego też zlecając studiu wykonanie jakiegoś materiału graficznego, bardzo ważna jest informacja na temat, co to ma być za projekt i gdzie on się pojawi. To daje wykonawcy jasny sygnał, czy powinien skorzystać z palety RGB, CMYK lub PANTONE.

Co to jest przestrzeń barw RGB?

W codziennej pracy grafika nie stanowi dla niego problemu dobranie odpowiedniej przestrzeni barw do zlecenia. Pierwszą z nich jest RGB. To paleta kolorów, która jest przeznaczona do prezentowania obrazu na urządzeniach elektronicznych. Zatem wykorzystamy RGB do materiałów graficznych, które będą wyświetlane na ekranach komputerów, smartfonów, czy też tabletów. Nazwę tej palety stanowią trzy podstawowe kolory R – red (czerwony), G – green (zielony) oraz B – blue (niebieski). Jednocześnie wykorzystane w RGB kolory to takie, które bez problemu odbiera ludzkie oko. W trakcie ich mieszania występuje zjawisko syntezy addytywnej. Wtedy też kolory sumują się do uzyskania białej barwy. Co ciekawe, stosując przestrzenie barw RGB, nie da się dojść do koloru czarnego. Jest on wyświetlany przez urządzenia, ale w wyniku braku emisji światła. Stosując RGB, wykorzystuje się zakres barw od 0 do 255. Ich łączenie pozwala na uzyskanie 16 milionów kombinacji. W ten sposób tworzone są grafiki, które trafiają na urządzenia elektroniczne w formie postów w mediach społecznościowych, a także na strony internetowe. Mogą być one podawane w zapisie heksadecymalnym (HEX). Wtedy też mamy do czynienia ze skalą sRGB. Projekty z paletą kolorów RGB zapisywane są w plikach: .jpg, .png, .gif, .pdf, a także .bmp.

Aby przekonać się, jakie są różnice między poszczególnymi typami plików graficznych, sprawdź wpis: Popularne formaty plików graficznych.

Co to jest CMYK?

Drugą bardzo ważną paletą barw w tworzeniu projektów graficznych jest CMYK. Między nią a RGB zachodzą znaczące różnice. Przede wszystkim przestrzenie barw CMYK składa się z czterech kolorów podstawowych: C – cyan (cyjan), M – magenta (brak polskiego tłumaczenia), Y – yellow (żółty), K – black lub key colour (czarny). Co ciekawe, połączenie trzech pierwszych kolorów nie pozwoli na uzyskanie właściwej czerni, dopiero po dodaniu czwartej barwy jest to wykonalne. Między kolorami zachodzi synteza substraktywna. To rodzaj mieszkania barw, w którym następuje odejmowanie promieniowań widzialnych różnej długości, a prościej mówiąc, sumuje się do czerni. W trakcie tego procesu wykorzystuje się proporcje od 0 do 100%. Tworzone w ten sposób kolory wykorzystywane są w projektach poligraficznych, a zatem takich, które będą drukowane. Można je zapisywać w plikach o formatach: .ai, .jpg, .tiff, .eps oraz .pdf. To bardzo ważne, aby do drukarni przekazywać pliki wykorzystujące odpowiednią przestrzeń barw, czyli CMYK. Wtedy uzyskamy produkt właściwie odzwierciedlający dobrane kolory. Sama procedura druku określana jest jako rastrowa. Polega ona na nakładaniu na nośnik niewielkich punktów, które zawierają 100% konkretnej barwy.

Co to jest PANTONE?

Od wcześniej wymienionych palet barw w dużym stopniu różni się trzecia, czyli PANTONE. W jej przypadku mamy do czynienia z jednolitymi kolorami, które są wcześniej przygotowane. Ta przestrzeń barw została opracowana przez firmę Pantone, która co 12 miesięcy wybiera kolor roku. W 2020 r. jest to Classic Blue, zaś w 2019 r. był to Living Coral. W palecie możemy zauważyć, że każdy kolor ma przyporządkowany swój unikatowy numer. Warto podkreślić, że bez względu na technologię druku oraz drukarnię, efekt będzie zawsze taki sam. Firmy bowiem korzystają ze wzornika kolorów publikowanego przez Pantone. Bardzo często takie rozwiązania wykorzystują korporacje, zwłaszcza międzynarodowe, do drukowania swoich materiałów. Mają wtedy pewność, że wydruk we właściwy sposób odzwierciedli te same kolory, które zostały wybrane i zastosowane w projekcie.

Zobacz koniecznie artykuł: Nazwy kolorów w projektach graficznych

Przestrzenie barw w grafice

W pracy studia graficznego wykorzystywanie kolorów to codzienność. Bardzo ważne jest jednak, aby do projektów dobierać odpowiednie przestrzenie barw. Wśród nich znajdują się RGB, CMYK oraz PANTONE. Zachodzą między nimi znaczące różnice. RGB wykorzystuje się do materiałów graficznych, które będą wyświetlane na ekranach urządzeń elektronicznych. Ich podstawowe kolory, czyli czerwony, zielony oraz niebieski, są mieszane we właściwych zakresach, aby uzyskać kolejne. Z kolei podstawą palety CMYK są cztery kolory: cyjan, magenta, żółty oraz czarny. Wykorzystujemy ją w poligrafii. Jednak paletą najbardziej odzwierciedlającą kolory jest PANTONE. Ją również stosuje się w drukowaniu materiałów.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba ocen: 10

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *