Co to jest czarna apla?

Czas czytania: ok. 5 minut

Podczas tworzenia przyciągających spojrzenia projektów graficznych wykorzystuje się różne ciekawe zabiegi. Wszystkie mają jeden cel – przykuć uwagę odbiorcy. Czarna apla jest jednym z takich zabiegów. Graficy stosują ją, aby podkreślić jakiś element i nadać mu wyjątkowego znaczenia. Przekonaj się zatem, co to jest czarna apla i do jakich projektów jest najczęściej wykorzystywana!

Co to jest apla?

W wielu projektach graficznych apla to podstawa. Dzięki niej możliwe jest wyróżnienie całej grafiki lub jej poszczególnych elementów. Apla to nic innego jak powierzchnia w pełni pokryta jednolitym tłem. W jej przypadku nie stosuje się półtonów. Do jej stworzenia wykorzystuje się zazwyczaj ciemne kolory. Przy czym warto pamiętać, że do uzyskania apli stosuje się 100% pokrycia. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania możliwe jest dopieszczenie projektu graficznego i nadanie mu nowego znaczenia. To również istotna jego część, która wprowadza porządek oraz elegancję, a jednocześnie jest punktem odniesienia dla pozostałych elementów projektu.

Przeciwieństwem apli jest raster. Nie używa się w nim bowiem 100% pokrycia. Innym przeciwieństwem apli jest również tinta, która bazuje na jasnych kolorach.

Przeczytaj także: Litografia – co to jest?

Co to jest czarna apla?

Apla, czyli zastosowanie jednolitego tła, może wykorzystywać różne kolory. Wśród nich znajdują się m.in. granatowy, zielony, a także różowy. Bardzo popularna jest również czarna apla. Wtedy też w projekcie graficznym znajduje się czarna płaszczyzna, która także odzwierciedlona jest podczas druku.

Jak uzyskać czarną aplę?

Dla właściwego odzwierciedlenia w projekcie oraz druku czarnej apli wykorzystuje się odpowiednie nasycenie kolorami CMYK. W ten sposób możliwe jest uzyskanie podbicia barwy. Dlatego też warto zapoznać się z wartościami, jakie powinny być zastosowane w programie graficznym, aby efekt w projekcie oraz druku był właściwy. Inaczej kolor może się różnić od oczekiwanego. Przykładem jest szary, który pojawia się w miejsce czarnego podczas drukowania projektów graficznych.

czarna apla
Odcienie czarnego różnią się na różnych monitorach i w wydrukach

Żeby uzyskać czarną aplę z głębokim czarnym kolorem, należy zastosować następujące wartości CMYK:

C: 30%

M: 30%

Y: 30%

K: 100%

Opcjonalny wariant głębokiej czerni:

C: 60%

M: 60%

Y: 40%

K: 100%

Z kolei czarna apla z zimnym kolorem czerni to wartości:

C: 60%

M: 40%

Y: 40%

K: 100%

Jeszcze inne wartości stosuje się dla uzyskania czarnej apli, w której dominuje ciepły odcień:

C: 40%

M: 60%

Y: 60%

K: 100%

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Sitodruk – co to jest, gdzie się wykorzystuje, na czym polega

Do czego wykorzystywana jest czarna apla?

Czarna apla powszechnie stosowana jest przez wydawnictwa. Stosuje się ją jako podkład pod zdjęcia, ilustracje, a także tekst. Tym samym czasopisma oraz książki zyskują ciekawe wyróżnienie istotnych elementów graficznych. Czarną aplę stosuje się również w reklamowych projektach graficznych, a nawet w fotografii – głównie do reprodukcji starych zdjęć.

Zobacz również: Złoty podział w grafice. Na czym polegają boskie proporcje?

O czym pamiętać, korzystając z czarnej apli?

Zastosowanie w projekcie graficznym czarnej apli jest bardzo popularne. Często jednak można spotkać się z opiniami, że jest to zabieg, który może przysporzyć wiele problemów podczas wydruku. Okazuje się bowiem, że dla niektórych maszyn (głównie starszych oraz zaniedbanych) czarna apla to wyzwanie. Podczas jej wydruku mogą pojawić się m.in. paski, czy też przebarwienia. Często czarna apla powoduje pojawienie się innych kolorów, niż zakładano. Na jakości traci również tekst. Jeśli jednak maszyny są nowoczesne oraz zadbane, problemy te nie powinny występować.

Warto także pamiętać o właściwym stosowaniu parametrów czterech podstawowych kolorów CMYK. Nie powinno się wykorzystywać jedynie czarnego, aby uzyskać odpowiedni efekt podczas wydruku.

Sprawdź także: Co to jest proof cyfrowy?

Podsumowanie

Czarna apla to pokrycie powierzchni jednolitym kolorem czarnym. Można do tego wykorzystać jego głęboki odcień, zimny, a także ciepły. Przy czym powinno się unikać zastosowania wyłącznie czarnego koloru. Podczas wydruku może on przybrać szarą barwę. Czarna apla jest powszechnie stosowana w DTP do różnego rodzaju czasopism, a także książek. Takie rozwiązanie jest też chętnie wykorzystywane do projektów graficznych, które mają stanowić reklamę firmy, marki, produktu lub usługi.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: