Co to jest grafika rastrowa?

Czas czytania: ok. 6 minut

Tworzenie grafik może przebiegać w różny sposób. Jednak ostateczny projekt powinien być dobrej jakości, aby możliwe było jego bezstratne prezentowanie – zarówno cyfrowe, jak i na wydrukach. Jak więc się w tym wszystkim odnaleźć? Należy zacząć od poznania rodzajów grafiki. Na początek warto więc sprawdzić, co to jest grafika rastrowa. Jest ona bowiem wykorzystywana nie tylko przez studio graficzne, ale także np. podczas robienia zdjęć. Więcej szczegółów na temat grafiki rastrowej znajdziesz w tym artykule!

Grafika komputerowa umożliwia tworzenie wielu ciekawych projektów. Można do nich zaliczyć te, które docelowo mają funkcjonować jedynie w cyfrowym świecie, jak i te, które trafiają do druku. Dzięki grafice komputerowej mogą powstawać plakaty, banery, prezentacje multimedialne, wizytówki, logo, a także cała identyfikacja wizualna firm. Są to zatem projekty, które mogą być wykorzystywane w celach promocyjnych, jak i informacyjnych. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, jak grafika komputerowa wpływa na postrzeganie firm, czy też instytucji. To za jej sprawą możliwe jest budowanie wizerunku oraz wywoływanie pozytywnych emocji i skojarzeń. Warto zatem poznać bliżej grafikę komputerową oraz jej rodzaje, w tym m.in. grafikę rastrową.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest logo w krzywych?

Co to jest grafika rastrowa?

Grafika rastrowa tworzona jest z połączenia sąsiadujących ze sobą pikseli. Każdy z nich wypełniony zostaje jednym kolorem, zgodnie z projektem. Grafika rastrowa powstaje na matrycy, czyli prostokątnej siatce punktów (wspomnianych już pikseli). W ten sposób tworzone są np. zdjęcia robione za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, czy też dokumenty przenoszone do postaci pliku komputerowego w trakcie ich skanowania. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie piksele znajdujące się na siatce mają taką samą wielkość.

Podczas tworzenia projektów przy użyciu grafiki rastrowej można zauważyć, że ich ostateczny kształt widoczny jest dopiero po oddaleniu obrazu. Jeśli jest on powiększony, widoczne są piksele, które niekoniecznie mogą mówić, co przedstawia konkretna grafika. Ze skalowalnością plików wiąże się również ich jakość. Podczas powiększania projektów grafiki rastrowej zauważalna jest jej strata.

Grafika rastrowa służy głównie do prezentowania jej na urządzeniach cyfrowych. Rzadko stosuje się ją do wydruków. W tym przypadku bardziej sprawdza się grafika wektorowa. Na uwagę zasługuje również fakt, że pliki grafiki rastrowej mają duży rozmiar.

Przeczytaj także: Co to jest mockup i kiedy się go wykorzystuje?

Formaty plików grafiki rastrowej

Grafika rastrowa może być tworzona za pośrednictwem rozmaitych programów graficznych. Przykładami mogą być Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, GIMP oraz CorelDRAW. Pliki z projektami wykonanymi w ramach grafiki rastrowej najczęściej zapisywane są w formatach:

 • JPG, JPEG – Joint Photographic Experts Group,
 • BMP – Windows Bitmap,
 • PNG – Portable Network Graphics,
 • GIF – Graphics Interchange Format,
 • TIFF – Tagged Image File Format,
 • PSD – Photoshop Document,
 • PDF – Portable Document Format.

Zobacz również: Popularne formaty plików graficznych

Czym się różni grafika rastrowa od wektorowej?

Grafika rastrowa a wektorowa, to dwa różne rodzaje. Są one wykorzystywane do innych celów. Podstawową różnicą między grafiką rastrową a wektorową jest sposób ich tworzenia. W przypadku tej pierwszej wykorzystuje się pojedyncze piksele, z kolei w tej drugiej, obraz kreowany jest na podstawie tzw. krzywych. Drugą różnicą między grafiką rastrową a wektorową jest rozmiar pliku. Jest on mniejszy w przypadku wykorzystywania obrazów tworzonych w oparciu o krzywe. Grafika wektorowa jest również odporna na skalowanie. Podczas zmniejszania i powiększania obrazu, nie traci on swojej jakości. Grafika rastrowa zapisywana jest w innych formatach plików, niż wektorowa. Istotną różnicą jest także szczegółowość. Grafika rastrowa zawiera więcej detali, ale przekłada się to na rozmiar pliku.

Sprawdź także: Co to jest CMYK, RGB, PANTONE i jakie są różnice między przestrzeniami barw?

Do czego wykorzystywana jest grafika rastrowa?

Grafika rastrowa ma kilka zalet. Dzięki nim możliwe jest jej wykorzystanie m.in. do tworzenia:

 • ulotek,
 • folderów reklamowych,
 • plakatów,
 • broszur,
 • wizytówek,
 • grafik na strony internetowe,
 • grafik na portale społecznościowe,
 • zdjęć – także ich drukowania.

Kompresja plików grafiki rastrowej

Pliki prezentujące grafikę rastrową mają bardzo duże rozmiary. Dlatego ich publikacja w internecie może być utrudniona. Większość serwisów ogranicza bowiem wielkość plików, jaka może być przesłana. Dlatego też stosuje się kompresję plików grafiki rastrowej. Najczęściej efektem takiego procesu jest plik ze stratami jakości. Pliki grafiki rastrowej zapisać od razu w formacie JPG, który jest dla niej optymalny, a jednocześnie rozpoznawany przez wszystkie urządzenia cyfrowe.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Logo a logotyp. Sprawdź, jakie są różnice?

Podsumowanie

Grafika rastrowa charakteryzuje się tworzeniem plików na bazie siatki punktów, czyli pikseli. Dzięki temu zawierają one bardzo dużo szczegółów. To z kolei pozwala na dokładną modyfikację grafik – zgodnie z zapotrzebowaniem.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba ocen: 8

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: