Co to jest proof cyfrowy?

Czas czytania: ok. 4 minuty

Projekty graficzne wykorzystywane w formie drukowanych materiałów zawsze dobrze jest dokładnie sprawdzić. Szczególną uwagę należy przykuć do kolorów, które mogą się inaczej prezentować na ekranie komputera oraz naniesione na papier. Zabieg, który pozwala przeprowadzić taką kontrolę to proof cyfrowy. Dlaczego warto go stosować? W jakich sytuacjach jest najbardziej przydatny? Dowiesz się z tego artykułu.

Tworzenie projektów graficznych, które będą drukowane to zawsze ogromna odpowiedzialność. Czy na pewno wszystko będzie dobrze się prezentować? To pytanie zadają sobie zarówno graficy, jak i klienci. Okazać się bowiem może, że kolory będą się źle komponować z poszczególnymi elementami projektu, a także, że odcień będzie niespójny z założeniem. Jeśli w porę nie skontroluje się efektu końcowego, do druku może trafić grafika niespełniająca założeń. Co gorsza, będzie ona powielona w setkach, a nawet tysiącach egzemplarzy, które nie nadają się do dystrybucji. Co zrobić, aby nie dopuścić do tego? Proof cyfrowy jest tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj także: Popularne formaty ulotek i plakatów. Które są najbardziej odpowiednie?

Co to jest proof cyfrowy?

Proof tłumaczony z języka angielskiego to dowód lub próbka. Dokładnie w ten sposób powinniśmy rozumieć pojęcie, które omawiamy w tym artykule. Proof cyfrowy to próbny wydruk odwzorowujący w możliwie maksymalny sposób kolory projektu graficznego. To dowód na to, że są one właściwie dobrane lub wskazówka, że należy dokonać modyfikacji.

Proof powstaje przy pomocy cyfrowej maszyny drukującej. Wykorzystuje się do tego symulację papieru kredowego (coated) lub offsetowego (uncoated). Najpopularniejszym formatem stosowanym w próbnym wydruku jest A4. Jednak wiele drukarni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje także inne możliwości, jak np. A3, B2, B3.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak wysłać duże pliki lub zdjęcia? Sprawdź te 5 narzędzi do transferu plików!

Proof cyfrowy

Jakie są zalety proofu cyfrowego?

Proof cyfrowy jest dziś bardzo chętnie wykorzystywany przez studia graficzne. Coraz częściej zwracają na niego uwagę sami klienci, którzy chcą zobaczyć próbny wydruk, zanim powstanie właściwy w odpowiedniej liczbie egzemplarzy.

Zalety skorzystania z proofu cyfrowego są następujące:

  • można poznać efekt końcowy stworzonego projektu graficznego,
  • możliwe jest uniknięcie błędów wywołanych nieodpowiednio dobranymi kolorami,
  • pozwala na skorygowanie ewentualnych błędów również w warstwie tekstowej,
  • wydruk pozwala sprawdzić, czy spełnia on oczekiwania klienta pod względem jakości.

Proof cyfrowy ma ogromną przewagę nad próbnym wydrukiem na standardowych drukarkach. Przede wszystkim ma o wiele lepszą jakość. Ponadto tradycyjne urządzenia biurowe nie są w stanie odwzorować rzeczywistych kolorów, które będą widoczne podczas uzyskania efektu końcowego w drukarni.

Przeczytaj również: Na co przeznaczyć dotację z urzędu pracy?

Kiedy warto skorzystać z proofu cyfrowego?

Proof cyfrowy stanowi zazwyczaj dodatkową opcję w ofercie studia graficznego lub drukarni. Tym samym obarczony jest kolejnymi kosztami, ale biorąc pod uwagę zalety takiego rozwiązania, warto z niego skorzystać.

Proof cyfrowy przydaje się szczególnie podczas tworzenia projektów graficznych:

  • ulotek,
  • plakatów,
  • katalogów,
  • skomplikowanych wizytówek,
  • papieru firmowego.

Podsumowanie

Korzystanie z proofu cyfrowego to sposób na skontrolowanie poprawności projektu graficznego zanim trafi on do druku w dużej liczbie egzemplarzy. Można w ten sposób sprawdzić, czy kolory w nim zastosowane są zgodne z oczekiwaniami klienta, czy jednak pojawiają się różnice. Proof cyfrowy pozwala wystrzegać się błędów, które mogą pojawić się podczas ostatecznego druku, a tym samym narazić obydwie strony na straty: klienta – pieniędzy, studia graficznego – wizerunku.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.2 / 5. Liczba ocen: 6

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

2 odpowiedzi do “Co to jest proof cyfrowy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *