Co to jest wykrojnik?

Czas czytania: ok. 5 minut

Spora część projektów graficznych wymaga dodatkowej obróbki po wydrukowaniu. Pojawia się bowiem konieczność nadania im odpowiedniego kształtu lub wycięć. Wtedy niezbędny staje się wykrojnik. Dzięki niemu możliwe jest sztancowanie, a także bigowanie wydrukowanego projektu graficznego. W niniejszym artykule opowiemy Ci, co to jest wykrojnik, jak wygląda, jak działa oraz do czego najczęściej jest wykorzystywany!

Projektowanie graficzne to proces, którego efektem jest stworzenie niepowtarzalnego materiału. Jest on bardzo często drukowany, a co za tym idzie – wymaga dodatkowych prac. Dzięki nim projekt zyskuje dodatkowe atuty wizualne. Jednym z takich zabiegów jest sztancowanie, które wymaga odpowiedniego narzędzia. Wykrojnik, bo o nim mowa, na stałe zapisał się w poligrafii i introligatorstwie. Ale czym on właściwie jest?

Przeczytaj także: Litografia – co to jest?

Wykrojnik – co to jest?

Wykrojnik jest praktycznym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest wycinanie w wydrukowanych materiałach oraz ich gięcie. Wyposażony jest on w ostre noże oraz listwy bigujące. Dzięki nim możliwe jest wykrawanie odpowiednich kształtów w wydrukowanych materiałach, a także wyznaczanie linii cięcia oraz gięcia. Sam wykrojnik to płaska deska, do której przymocowane są wspomniane noże oraz listwy bigujące. Charakteryzuje się on precyzją działania oraz możliwością wielokrotnego użycia. Nie trzeba zatem przygotowywać kolejnego wykrojnika, aby nadać kształt lub wyciąć takie same otwory w różnych wydrukowanych materiałach. Wystarczy do tego jedno narzędzie.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Sitodruk – co to jest, gdzie się wykorzystuje, na czym polega

Jak działa wykrojnik?

Działanie wykrojnika jest bardzo proste. W związku z tym, że posiada on ostre noże (tnące, perforujące, a także w postaci otwornic) oraz listwy bigujące, wystarczy go przyłożyć do papieru. Następnie konieczny jest odpowiedni nacisk. Tym samym w wydrukowanym materiale powstają zgodne z projektem otwory lub nadawany jest mu właściwy kształt (nawet bardzo skomplikowany). Jeśli zamiast noży wykorzystane będą listwy bigujące, to nacisk spowoduje pojawienie się linii cięcia lub składania. Warto zwrócić uwagę, że te procesy mogą być wykonywane jednocześnie. Za pomocą jednego nacisku mogą powstawać wycięcia, jak i linie składania wydrukowanego materiału.

Wykrojnik jest narzędziem przygotowywanym na zamówienie. Jest on dopasowany do danego projektu graficznego. Dlatego też na wykrojnik decydują się firmy, które chcą masowo przygotować drukowane materiały, trafiające następnie do klientów.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż dostępne są dwa rodzaje wykrojników:

  • płaskie, w których noże pracują na zasadzie ich opuszczania i podnoszenia,
  • rotacyjne, zamontowane w specjalnych maszynach, w których się obracają.

Zobacz również: Druk offsetowy – co to jest? Na czym polega?

Przykłady zastosowania wykrojnika

Wykrojnik jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w poligrafii i introligatorstwie. Wykrawanie jest bardzo często stosowane do projektów graficznych wykorzystywanych w marketingu. Sztancowanie jest również stosowane do materiałów papierniczych.

Sztancowanie, w ramach którego korzysta się z wykrojnika, stosowane jest do tworzenia m.in.:

Przeczytaj także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Jakie są zalety korzystania z wykrojnika?

Zasadniczą zaletą wykrojnika jest jego precyzja. Ma ona ogromne znaczenie w przypadku materiałów drukowanych wykorzystywanych do budowania spójnego i pozytywnego wizerunku marki. Dokładnie wykonane kształty lub gięcia, sprawiają, że projekty są atrakcyjniejsze wizualnie oraz praktyczniejsze.

Drugą ważną zaletą korzystania z wykrojnika jest oszczędność czasu i pieniędzy. Narzędzie umożliwia masowe przygotowywanie np. opakowań. Można zatem zrezygnować z manualnego, a zarazem czasochłonnego, wycinania każdego materiału oddzielnie.

Zobacz również: Co to jest lakier wybiórczy?

Podsumowanie

Wykrojnik jest praktycznym narzędziem wykorzystywanym przez drukarnie w poligrafii i introligatorstwie. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie sztancowania, czyli wykrawanie w materiałach drukowanych. Za pośrednictwem wykrojnika wykonuje się otwory, nadaje kształty, wyznacza linie cięcia, a także składania.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 3

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: