Czym jest WebP i dlaczego pobiera się zamiast JPG?

Czas czytania: ok. 7 minut

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak szybko ładują się nasze strony internetowe. Dlatego optymalizujemy wszystko, co możliwe, a zwłaszcza grafiki. Stosujemy do nich nowoczesny format WebP. Jak wypada on na tle JPG oraz PNG? Dlaczego pobiera się zamiast starszych formatów? Czas się tego dowiedzieć!

Kiedy projektujemy strony internetowe dla naszych klientów, staramy się wykorzystywać najlepsze rozwiązania dostępne w wielu obszarach. Tak samo jest z grafikami. Chociaż sami wolimy na co dzień formaty bez straty nawet 1% jakości, to musimy pamiętać, że internet rządzi się innymi prawami. Tutaj liczy się rozmiar ładowanych plików. Zatem, kiedy są one najmniejsze, to lepiej dla użytkownika. Mówiąc wprost – szybciej się wczytają. Z tego też powodu, coraz popularniejszy staje się format WebP (.webp). Ma on sporą przewagę nad dotychczas stosowanymi JPG (.jpg) oraz PNG (.png). Dlaczego? Przekonaj się!

Przeczytaj także: Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową lub bloga?

Co to jest WebP?

Z formatem WebP mamy do czynienia już od kilku lat. Gdybyśmy spojrzeli na jego historię, to pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w 2010 r. Chociaż od tego czasu minęło ponad 10 lat, to WebP uznajemy za najnowocześniejszy format zapisu grafik na potrzeby internetu. Jest on rozwijany i promowany przez Google.

Chociaż przez wiele lat byliśmy świadomi istnienia formatu WebP, to podchodziliśmy do niego z dystansem. Spowodowane to było brakiem wsparcia przez wszystkie przeglądarki internetowe. Tam, gdzie wykorzystywaliśmy WebP, dodawaliśmy reguły, że w razie problemów z jego wyświetleniem, pojawiać się będą grafiki w starszych formatach – JPG lub PNG. Jednak teraz wszystkie przeglądarki wspierają WebP, a także sam Google kładzie nacisk na jego stosowanie.

Zobacz także: Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Jakie są zalety stosowania formatu WebP?

Wiemy już, co to jest WebP, czas sprawdzić, dlaczego z miesiąca na miesiąc rośnie jego popularność.

Mniejszy rozmiar plików

Pierwsza, a zarazem najważniejsza zaleta WebP to mniejszy rozmiar plików w stosunku dotychczas wykorzystywanych formatów. Google podaje, że różnica na korzyść w porównaniu do JPG to średnio 25 – 34%. W przypadku PNG to 26%. Co ciekawe, chodzi o pliki graficzne o takiej samej jakości. Oznacza to, że zastosowanie przez nas formatu WebP znacząco zmniejszy ilość przechowywanych plików na serwerze naszej strony internetowej.

Możliwość zastąpienia popularnych formatów

WebP oprócz tego, że ma mniejszy rozmiar, to jeszcze może na stronie zastąpić dotychczas stosowane formaty. JPG i PNG mogą w pewnym sensie pójść w zapomnienie. WebP obsługuje bowiem kompresję stratną oraz bezstratną. Wspiera ponadto przezroczystość, która jest jedną z zalet PNG. Dzięki takiej specyfikacji WebP możemy wykorzystywać jako główny i jedyny format na stronach internetowych.

Szybsze ładowanie stron internetowych

Informacje na temat wykorzystywanych przez nas grafik, ich rozmiarów oraz formatów, są wykorzystywane w aspektach rankingowych. W jednym z najpopularniejszych, czyli Google Page Speed Insight możemy zauważyć, że stosowanie WebP jest bardzo promowane. Dzięki temu formatowi strony ładują się znacznie szybciej. Wynika to z mniejszego rozmiaru, który jest pobierany przez przeglądarkę podczas wczytywania witryny. Jej renderowanie trwa krócej, co jest doceniane przez użytkowników.

Ten temat też Cię może zainteresować: Gdzie szukać zdjęć do projektów graficznych? Sprawdź darmowe banki zdjęć!

Coraz większe wsparcie przeglądarek i systemów CMS

Większość przeglądarek internetowych od długiego czasu pozwala na bezproblemowe ładowanie grafik w formacie WebP. Kiedy spojrzymy na dane serwisu „Can I use”, przekonamy się, że np. Chrome i Opera w pełni wspierają taki rodzaj plików już od 2014 r. Z kolei w 2018 r. do tego grona dołączyła przeglądarka Edge, a w 2019 r. Firefox. Od niedawna takie wsparcie oferuje także Safari, która jest dostępna w ekosystemie urządzeń marki Apple.

Przeglądarki internetowe, kiedy zauważą, że witryna stosuje format WebP, nadają mu priorytet podczas wczytywania witryny. Dlatego też, kiedy chcemy zapisać jakieś zdjęcie lub inną grafikę, na dysku naszego urządzenia zobaczymy rozszerzenie .webp, zamiast .jpg lub .png.

WebP doczekał się także natywnego wsparcia w najpopularniejszym systemie zarządzania treścią, czyli w WordPress’ie. Od wersji 5.8 ten CMS pozwala na stosowanie nowoczesnego formatu grafik, bez konieczności stosowania żadnych wtyczek.

Jak przekonwertować grafiki na format WebP?

Kiedy stosujemy na swojej stronie internetowej grafiki w formacie JPG lub PNG, możemy je zastąpić WebP. Konieczna jednak będzie wcześniejsza ich konwersja. Nie musimy jednak instalować żadnego specjalnego oprogramowania, a wystarczy skorzystać z rozwiązań oferowanych w internecie.

Konwersję plików JPG lub PNG do WebP możemy przeprowadzić np. z wykorzystaniem Convertio. Na stronie głównej tego konwertera otrzymujemy możliwość dodania plików z dysku naszego urządzenia, rozwiązań chmurowych (Dropbox oraz Google Drive), a także podając adres URL grafiki (np. z naszej strony internetowej).

Kiedy wskażemy pliki, które chcemy przekonwertować, wystarczy wybrać format końcowy. WebP możemy znaleźć w kategorii „Obraz” lub za pośrednictwem wyszukiwarki. Po wybraniu formatu klikamy na przycisk „Konwertuj”. Po zakończeniu procesu możemy pobrać gotowy plik WebP.

Ten temat też Cię może zainteresować: Jak wysłać duże pliki lub zdjęcia? Sprawdź te 5 narzędzi do transferu plików!

Podsumowanie

WebP to format zapisu grafik na potrzeby stron internetowych, który coraz chętniej stosujemy. Jego ogromną przewagą nad JPG oraz PNG jest mniejszy rozmiar plików przy zachowaniu takiej samej jakości. Dzięki temu nasze strony internetowe mogą ładować się znacznie szybciej, co wpływa na wrażenia użytkowników, a także pozycjonowanie.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4 / 5. Liczba ocen: 8

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *