Druk offsetowy – co to jest? Na czym polega?

Czas czytania: ok. 5 minut

Druk offsetowy to najpopularniejsza forma przenoszenia projektów graficznych na papier. Jest ona w miarę szybka, a przede wszystkim tania. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie sporej ilości wydruków w krótkim czasie, nie ponosząc przy tym bardzo dużych kosztów. Na czym polega druk offsetowy? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Z wydruków korzystamy każdego dnia. Realizujemy je w domu, pracy, szkole, czy też na uczelni. Wydruki wykorzystywane są do zachowywania jakichś danych w formie papierowej, czy też przekazywania informacji. Przykładem tego drugiego zastosowania mogą być m.in. ulotki, plakaty, czy też bannery. Mają one funkcję reklamową, czyli dostarczają odbiorcom informacji, jednocześnie zachęcając do zakupu lub skorzystania z usług danej firmy. Najpierw przybierają one postać projektu graficznego, który po zaakceptowaniu przez klienta najczęściej drukowany jest offsetowo. Co to właściwie oznacza?

Przeczytaj także: Drukarnia – jak prawidłowo zamówić wydruk materiałów

Co to jest druk offsetowy?

Druk offestowy jest wygodną metodą na uzyskiwanie wydruków. Jest ona tańsza w porównaniu do innych rozwiązań. Dlatego też ta forma jest bardzo chętnie stosowana przez studia graficzne oraz samych klientów. Druk offsetowy to sposób nakładania farby na materiał, do czego jest wykorzystywany pokryty specjalną gumą cylinder. Warto tutaj zauważyć, że na tempo uzyskiwania wydruków ma wpływ sposób ułożenia elementów drukujących oraz niedrukujących w maszynie. Znajdują się one w poziomie, dzięki czemu szybciej można uzyskiwać efekty realizowanych prac.

Maszyna drukująca wyposażona jest zazwyczaj w 4 cylindry. Każdy z nich odpowiada za inny kolor. Cylindry z gumą wykorzystują farby: C – cyan (cyjan), M – magenta, Y – yellow (żółty), a także K – black (czarny). Tym samym możliwe jest uzyskanie odpowiednich ostatecznych kolorów zgodnych z projektem graficznym.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest CMYK, RGB, PANTONE i jakie są różnice między przestrzeniami barw?

Na czym polega druk offsetowy?

Nakładanie farby na materiał poprzez cylinder pokryty gumą to główna zasada druku offsetowego. Oprócz tego warto wiedzieć, że wykorzystuje on kilka dodatkowych rozwiązań. Pierwszym z nich jest tzw. druk offsetowy wodny. Jest on najczęściej stosowany w drukarniach. Polega on na odpychaniu lub przyciąganiu wody. Dokładnie rzecz ujmując – jeśli na materiale (czyli papierze) ma znaleźć się miejsce zadruku, to jest ono pokrywane specjalną substancją hydrofobową. Sprawia ona, że woda z tego miejsca jest odpychana, a zarazem przyciągana jest farba. Odmienny skutek uzyskiwany jest poprzez zastosowanie substancji hydrofilowych. Są one używane w miejscach, gdzie nie będzie na materiale nic drukowane. Wtedy przyciągają one wodę.

Druk offsetowy

Drugim, chociaż bardzo rzadko stosowanym sposobem, jest druk offsetowy bezwodny. W jego przypadku nie stosuje się żadnych dodatkowych substancji. Za to wykorzystywane są specjalne rodzaje farb z wysokim napięciem powierzchniowym. W przypadku druku offsetowego bezwodnego zastosowanie mają również formy silikonowe.

Podczas druku offsetowego można wykorzystywać 2 rodzaje podłoża: arkuszowy oraz zwojowy. Do pierwszego z nich stosuje się specjalne arkusze. Z kolei w przypadku drugiego wykorzystywane są zwoje materiału.

Sprawdź także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy jest bardzo popularny. Do jego zalet zalicza się m.in.:

 • trwałość wydruku,
 • wysoka jakość wydrukowanych materiałów,
 • możliwość wykorzystania różnych materiałów jako podłoże,
 • tani wydruk materiałów,
 • duży wybór farb.

Wady druku offsetowego

Druk offsetowy nie jest idealny dla każdego zamówienia. Jego wady to m.in.:

 • kosztowny wydruk w przypadku małej ilości materiałów,
 • wykorzystywanie przezroczystych farb,
 • niezbędna jest forma drukarska, która wpływa na czas realizacji zamówienia.

Zobacz również: Popularne formaty ulotek i plakatów. Które są najbardziej odpowiednie?

Do czego jest wykorzystywany druk offsetowy?

Głównymi materiałami na podstawie projektów graficznych, do których stosuje się druk offsetowy, są:

 • gazety,
 • kolorowe czasopisma,
 • katalogi firmowe,
 • ulotki reklamowe,
 • wizytówki,
 • notesy,
 • kalendarze,
 • plakaty,
 • papier firmowy.

Podsumowanie

Druk offsetowy jest bardzo często wykorzystywany do uzyskania dużej ilości materiałów. Zalicza się do nich m.in. gazety, firmowe katalogi, ulotki i plakaty. Druk offsetowy jest tani oraz w miarę szybki. Charakteryzuje się wysoką jakością, a także trwałością wydruków.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.3 / 5. Liczba ocen: 6

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *