Emotikony – co to jest i jak stosować?

Czas czytania: ok. 6 minut

Emotikony stanowią graficzne ułatwienie komunikacji międzyludzkiej. Wykorzystujemy je, pisząc wiadomości na smartfonach, tabletach, a także komputerach. Niekiedy ciężko sobie wyobrazić rozmowę bez ich używania. Te małe znaki pomagają nam w wyrażaniu nastroju, zastępując tym samym słowa, które mogłyby je określać. Sprawdź, jak z nich korzystać!

Artykuł w skrócie:

 • emotikony to znaki tworzone na podstawie symboli wstawianych z klawiatury smartfona, tabletu, czy też komputera,
 • emotikony pomagają wyrażać emocje,
 • jako twórcę współczesnych emotikon wskazuje się Scotta Falhmana,
 • emotki wykorzystywane są w wiadomościach, postach w mediach społecznościowych, na stronach internetowych, wpisach blogowych, a nawet reklamach telewizyjnych.

Przeczytaj także: Streaming live, czyli jak działa strumieniowanie na żywo

Co to są emotikony?

Rozmawiając ze sobą poprzez sms-y, czy też dowolny komunikator, bardzo często stosujemy „buźki”. Emotikony to właśnie ideogramy, składające się z 2 lub więcej znaków, wprowadzanych na klawiaturze naszego urządzenia. Tak najczęściej powstają wspomniane już „buźki”. Dzięki takiemu zastosowaniu znaków możemy wyrazić swoje emocje. Zamiast wpisywać w wiadomości uczucia, jakie nam towarzyszą w danym momencie, możemy to przekazać poprzez emotikony. Tym samym oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na napisanie jednego lub więcej słów.

Kto wynalazł emotikony?

Moglibyśmy przypuszczać, że historia emotikon rozpoczęła się wraz z wynalezieniem i rozwojem internetu. Okazuje się jednak, że już wcześniej pojawiały się one w przestrzeni. Ciekawostką jest fakt odnalezienia emotikony „;)” w opublikowanym na łamach New York Times w 1862 r. przemówieniu Abrahama Lincolna. Jednak wielu ekspertów twierdzi, że to wynik pomyłki, tzw. literówki.

Drugim interesującym faktem związanym z historią emotikon, jest wykorzystanie ich w satyrycznym magazynie „Puck”. Miało to miejsce w 1882 r. W postaci emotikonek ukazano 4 buźki, które oznaczały kolejno: radość, melancholię, obojętność oraz zdziwienie.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Nazwy kolorów w projektach graficznych

Jednak przez wiele osób początek historii emotikonek upatrywany jest w wiadomości wysłanej przez Scotta Fahlmana w 1982 r. Informatyk wpisał w niej dwie buźki: „:-)” oraz „:-(“. Oznaczać miały one śmieszne oraz smutne wiadomości. Zabieg ten miał być wykorzystywany do oznaczania informacji, które mogły być żartem, a które poważną informacją. Jak się okazuje, emotikony weszły na stałe do komunikacji międzyludzkiej, nie tylko odbywającej się poprzez internet, ale także poprzez sms-y.

Emotikony – gdzie używać?

Emotikony możemy wykorzystywać w wielu miejscach. W rozmaitych aplikacjach, czy to mobilnych, czy desktopowych, wręcz programiści poszli nam na rękę. Zamiast wpisywać emotikonki z poziomu klawiatury, wstawiając kolejne znaki, możemy je dodawać ze specjalnie przygotowanych elementów interfejsu.

Wiadomości SMS

Zaczniemy od klasycznej komunikacji, do której wykorzystujemy nasze smartfony. SMS-y, czyli krótkie wiadomości tekstowe, to jedno z głównych miejsc stosowania emotikonek. Możemy tym samym urozmaicić nasze komunikaty, czy też zareagować na te, które otrzymujemy. Dzięki aktualnym rozwiązaniom w tym zakresie, emotikony nie przypominają już samych znaków, a są automatycznie konwertowane na postać graficzną.

Przeczytaj również: Jak mieszać kolory?

Rozmowy poprzez komunikatory

Wspomniane wyżej SMS-y, dla wielu osób są znakiem dawnych czasów i rzadko wykorzystywane. Królują bowiem różnego rodzaju komunikatory. Messenger, WhatsApp, Telegram, Signal, Slack mają mnóstwo użytkowników, a w każdym z tych rozwiązań stosuje się emotikony. W niektórych do tego stopnia, że wykonując gest przytrzymania wiadomości, możemy dodać interesującą nas buźkę, która będzie reakcją na otrzymaną informację.

Posty w mediach społecznościowych

Jak mowa o emotikonach i internecie, to nie może zabraknąć postów w mediach społecznościowych. Zarówno marki, jak i osoby prywatne, na swoich profilach wykorzystują buźki. Często nawet w bardzo dużych ilościach. Musimy tutaj jednocześnie zauważyć, że na portalach społecznościowych mogą to być już nie tylko emotikonki, a wręcz emoji, czyli kolejne stadium ewolucji „buziek”.

Wpisy blogowe

Emotikonki możemy stosować również we wpisach blogowych. Dzięki nim możemy zaakcentować to, co chcemy wyrazić lub nadać wypowiedzi luźniejszy ton. Emotikonki na blogach również przyjmują postać graficzną, co stało się standardem.

Inne miejsca

Oprócz wyżej wskazanych miejsc emotikony wykorzystywane są również:

 • w materiałach drukowanych,
 • reklamach telewizyjnych.

Zobacz także: Czym jest WebP i dlaczego pobiera się zamiast JPG?

Co oznaczają poszczególne emotikony? Emotikonki znaczenie

Wiemy już, co to są emotikony, więc powinniśmy je bliżej poznać. W wiadomościach, postach w mediach społecznościowych, a nawet w materiałach drukowanych mogą być stosowane m.in.:

 • 🙂 – uśmiech,
 • 🙁 – smutek,
 • :-)) – radość,
 • 😀 – szczęście,
 • 😛 – pokazanie języka,
 • :/ – rozczarowanie,
 • 😉 – puszczenie „oczka”,
 • ;( – płacz,
 • 😐 – brak emocji,
 • >:-( – złość,
 • xD – rozbawienie,
 • O.O – zdziwienie,
 • ^^ – zadowolenie
 • :-O – zaskoczenie,
 • 😡 – milczenie,
 • :* – buziak.

Podsumowanie

Emotikony to dobry sposób na wyrażenie przez nas nastroju w wiadomościach SMS, czy też wysyłanych za pośrednictwem komunikatora. W ten sposób można również reagować na otrzymane informacje. Emotikony pomagają rozluźnić sytuację, a także zaakcentować wiadomości. Stały się one podstawą do stworzenia ich nowej wersji, która jest z roku na rok coraz bardziej rozwijana, czyli emoji.

Ile i jakie emotki dodajecie do wysyłanych wiadomości? Dużo, czy mało? A wiecie, od czego zaczęła się historia emotikonek? Jeśli nie, to w naszym nowym wpisie na blogu pokrótce ją przytaczamy 🙂

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4 / 5. Liczba ocen: 35

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *