Format A3 – wymiary, rozmiar, zastosowanie

Czas czytania: ok. 5 minut

Format A3 zaliczany jest do grona najczęściej stosowanych. Taki rozmiar kartki z powodzeniem wykorzystuje się w działaniach reklamowych, jak i w celach biurowych. Z racji wielkości format A3 nie jest stosowany w domach, ponieważ wymaga większego urządzenia, niż standardowe drukarki. Z tego artykułu dowiesz się, jaki rozmiar ma format A3, a także, do czego konkretnie jest wykorzystywany. Zapraszamy do lektury!

Popularne formaty papieru

Zróżnicowane rozmiary formatów papieru umożliwiają nam wykorzystywanie ich do odmiennych celów. Najpopularniejszy z nich, czyli A4, stosowany jest zarówno w firmach, szkołach, urzędach, jak i domach. Swoją popularność zawdzięcza on optymalnemu rozmiarowi, dzięki któremu można z niego wygodnie korzystać, a jednocześnie zmieścić na nim odpowiednią ilość tekstu oraz grafik. Na kartkach A4 drukowane są umowy, regulaminy, zestawienia, klasówki w szkołach, urzędowe wnioski.

Jak więc na tle A4 wypada format A3? Okazuje się, że on również cieszy się sporą popularnością. Z racji jego rozmiarów nie jest stosowany w domach. Wymaga bowiem zakupu większej drukarki, niż standardowe modele przeznaczone do domowego użytku. Z kolei bardzo chętnie format A3 wykorzystuje się w firmach, szkołach, uczelniach, a także w branży reklamowej.

Przeczytaj także: Druk offsetowy – co to jest? Na czym polega?

A3 jaki to format?

Format A3 warto porównać do pozostałych. Na początek do najpopularniejszego, czyli do A4. Format A3 jest od niego większy, zaś po jego złożeniu możemy uzyskać 2 kartki A4. Jeśli weźmiemy pod uwagę 2 kartki A3, to ich połączenie da nam format A2. Z ciekawości można porównać format A3 do A0. Wychodzi na to, że jej wielkość to ⅛ rozmiaru kartki A0. Warto również, abyśmy wspomnieli, że powierzchnia formatu A3 wynosi 125 cm2, czyli 0,125 m2.

Ponadto kartka A3 to:

 • ½ wielkości A2,
 • ¼ wielkości A1,
 • 2x rozmiar formatu A4,
 • 4x rozmiar formatu A5,
 • 8x rozmiar formatu A6.

Ten artykuł też Cię może zainteresować:  Wymiar wizytówki – Jakie są wymiary wizytówki?

Jaki rozmiar ma format A3?

Kartka A3 ma większą powierzchnię od najczęściej wykorzystywanego papieru A4. Pozwala nam zatem na umieszczenie na nim obszerniejszych informacji lub grafik. To format, który sprawdza się w wielu zadaniach biurowych, szkolnych, a z powodzeniem jest stosowany również w branży reklamowej.

Wielkość formatu A3 wyrażona w najpopularniejszych jednostkach miary:

 • rozmiar formatu A3 w milimetrach wynosi 420 x 297 mm,
 • rozmiar formatu A3 w centymetrach wynosi 42 x 29,7 cm,
 • rozmiar formatu A3 w calach wynosi 11,69” x 16,54”,
 • rozmiar formatu A3 wyrażony w punktach to 841,9 x 1190,6 pt.

W projektowaniu graficznym oraz drukowaniu należy uwzględnić powierzchnię papieru, która będzie przeznaczona na spady. Wtedy też:

 • rozmiar formatu A3 z 2 mm spadami wynosi 301 x 424 mm (30,1 x 42,4 cm),
 • rozmiar formatu A3 z 3 mm spadami wynosi 303 x 426 mm (30,3 x 42,6 cm).

Przeczytaj również: Złoty podział w grafice. Na czym polegają boskie proporcje?

Jaki jest rozmiar formatu A3 w pikselach?

Wspomniane już przez nas projektowanie graficzne uwzględnić musi nie tylko spady, ale także rozmiar formatu A3 w pikselach. Umożliwi to dokładniejszą pracę nad zamówieniem, które następnie może trafić do druku. Projektowanie graficzne musi być rzetelne i dopasowane do wielkości papieru, jaki będzie użyty do jego dystrybucji. Warto zatem, abyśmy wiedzieli, że rozmiar formatu A3 w pikselach wynosi 3508 x 4961 px.

Podczas wydruku materiałów, konieczne jest uwzględnienie rozdzielczości natywnej. Dlatego też:

 • rozmiar formatu A3 w pikselach przy zastosowaniu rozdzielczości 300 DPI wynosi 3508 x 4961 px,
 • rozmiar formatu A3 w pikselach przy zastosowaniu rozdzielczości 72 DPI wynosi 842 x 1191 px.

Zobacz także ten artykuł: Kartka A4 – jej rozmiar, gramatura oraz zastosowanie

Do czego jest wykorzystywany format A3?

Format A3 bardzo często wykorzystuje się w biurach, a także szkołach i uczelniach. Na kartkach w takim rozmiarze drukuje się m.in.:

 • zestawienia,
 • prezentacje,
 • rysunki techniczne,
 • mapy geodezyjne,
 • dokumentację projektową.

Ponadto kartki A3 stosowane są w studiach graficznych. Drukujemy na nich plakaty reklamowe naszych klientów. Format A3 jest większy od A4, więc łatwiej go zauważyć, kiedy umieszczony zostaje na słupie ogłoszeniowym lub za szybą.

Przeczytaj także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Podsumowanie

Format A3 jest popularny w biurach, uczelniach, szkołach. Jest on również wykorzystywany przez studia graficzne. Kartka A3 jest większa od A4, ale mniejsza od A2. Jej rozmiar jest odpowiedni do drukowania dokumentacji projektowej, prezentacji, statystyk oraz zestawień. Papier w formacie A3 stosowany jest również do wydruku plakatów reklamowych.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 8

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *