Format A5 – wymiary, rozmiar, waga i zastosowanie

Czas czytania: ok. 6 minut

Format A5 cieszy się popularnością w wydrukach reklamowych. To on jest bardzo często wykorzystywany do ulotek, dzięki którym firmy mogą poinformować klientów o swoich produktach, usługach oraz promocjach. Z kolei w wydrukach domowych format A5 jest rzadko stosowany. Jaki jest jego rozmiar? Jak ustawić format A5 w Wordzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Formaty papieru

Chociaż z wielu stron jesteśmy namawiani do pełnej cyfryzacji, to wykorzystanie papieru nadal jest na bardzo wysokim poziomie. Wiąże się to z chęcią docierania do klientów z czymś namacalnym. Wykorzystanie zmysłów: wzroku i dotyku pozwala odbiorcom na obcowanie z przedmiotami w inny sposób, niż prezentowanie informacji w internecie. Zwiększa się bowiem ilość doznań, co wpływa pozytywnie na wizerunek firm.

Do druku wykorzystywane są różne formaty papieru. Dzięki zróżnicowaniu ich rozmiarów możliwe jest zastosowanie odpowiedniego formatu do celu, jaki ma osiągnąć dana forma. Przykładem jest format A4, wykorzystywany przeważnie do celów biurowych. Jest on bardzo atrakcyjny z uwagi na optymalny rozmiar oraz możliwość zmieszczenia na nim dość dużej ilości informacji. Z kolei format A5 wykorzystywany jest zazwyczaj do druków reklamowych, np. ulotek. W zastosowaniach domowych nie spotkał się on z większym uznaniem.

Przeczytaj także: Kartka A4 – jej rozmiar, gramatura oraz zastosowanie

Format A5

A5 jaki to format?

Podobnie, jak pozostałe rozmiary formatów z serii A, został on scharakteryzowany przez międzynarodową normę ISO 216. Jest ona stosowana na całym świecie, za wyjątkiem kilku krajów w Ameryce Łacińskiej oraz Ameryki Północnej. Format A5 jest większy od A6. Uzyskać go można poprzez złożenie na pół kartki A4. Bardzo łatwo można to zaobserwować, wykorzystując standardowy szkolny zeszyt. Kiedy jest on całkowicie rozłożony to jego wymiar jest dokładnie taki sam, jak kartki A4. Jednak, gdy zostanie złożony, to ma format A5.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Wymiar wizytówki – Jakie są wymiary wizytówki?

A5 rozmiar

Jaki rozmiar ma format A5? Rozmiar A5

Format A5 jest mniejszy od A4, którego rozmiar to 210×297 mm. Z kolei jest on większy od wspomnianego wcześniej A6, a co za tym idzie, również od A7.

Wielkość formatu A5 w najpopularniejszych jednostkach miary:

 • rozmiar formatu A5 w milimetrach wynosi 210 x 148 mm,
 • rozmiar formatu A5 w centymetrach wynosi 21 x 14,8 cm,
 • rozmiar formatu A5 w calach wynosi 8,27” x 5,83”.

Ponadto format ten może być ujęty w innych jednostkach:

 • rozmiar formatu A5 w punktach to 595,276 x 428,052 pkt,
 • rozmiar formatu A5 w stopach to 0,689’ x 0,495’,
 • ciekawostką jest przeliczenie rozmiaru formatu A5 na miarę Didota, czyli punkty typograficzne. Wtedy wynosi on 558.629 x 401.701 did.

Należy pamiętać, że podczas drukowania materiałów graficznych niezbędne jest zachowanie spadów. W takiej sytuacji:

 • rozmiar formatu A5 ze spadami 2 mm wynosi 152 x 214 mm,
 • rozmiar formatu A5 ze spadami 3 mm wynosi 154 x 216 mm.

Zobacz także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Jaki jest rozmiar formatu A5 w pikselach? Rozmiar A5 px

Format A5 wykorzystywany jest głównie do wydruków reklamowych. Wtedy warto wiedzieć, jaki jest jego rozmiar w pikselach. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować projekt graficzny. Rozmiar formatu A5 w pikselach to 2480 x 1748 px przy uwzględnieniu rozdzielczości natywnej 300 DPI. Taka wielkość uwzględniana jest do projektów graficznych, które trafiają do druku. Z kolei materiały wykorzystywane w internecie mają rozdzielczość natywną 72 DPI. Wtedy też rozmiar formatu A5 w pikselach wynosi 595 x 420 px.

A5 waga arkusza

Ile waży arkusz papieru formatu A5? Waga A5

Z racji swojego rozmiaru, format A5 jest lżejszy od A4. Dobrze jest jednak wiedzieć, jaka jest waga całego arkusza papieru, czyli 1000 egzemplarzy kartek. Uwzględniając gramaturę 80 gr./m2, to arkusz papieru formatu A5 waży 2,30 kg. Jeśli jednak gramatura będzie wynosić 120 gr./m2, to waga arkusza papieru formatu A5 zwiększa się do 3,75 kg.

Przeczytaj również: Papier firmowy – co powinien zawierać?

Zastosowanie A5

 • notesy
 • broszury
 • ulotki reklamowe np. z logo

Jak ustawić format A5 w Wordzie?

Microsoft Word to najpopularniejszy edytor tekstu. Jest on stosowany w firmach, ale również wykorzystywany przez użytkowników domowych. Zmiana rozmiaru papieru w tym programie jest bardzo łatwa. Żeby ustawić format A5 w Wordzie, należy utworzyć nowy dokument. Następie trzeba przejść do górnego menu i wybrać z niego „Plik”. Kolejnym krokiem jest kliknięcie pozycji „Ustawienia strony”. W nowym oknie znajduje się rozwijana lista poprzedzona nazwą „Rozmiar papieru”. Można z niej wybrać format A5, a następnie trzeba kliknąć „OK”, aby zmiany zostały zastosowane do tworzonego dokumentu.

Podsumowanie

Format A5 jest niewielki, ale za to chętnie wykorzystywany do wydruku materiałów reklamowych. Doskonałym przykładem jego zastosowania są ulotki. Format A5 jest wygodny do przekazywania istotnych informacji oraz reklamowania firmy, produktu lub usługi.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 7

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *