Format A6 – wymiary, rozmiar, zastosowanie

Czas czytania: ok. 5 minut

Format A6 z perspektywy marketingu, jest jednym z ciekawszych wymiarów papieru. Można go wykorzystać do kilku ciekawych rozwiązań, dzięki którym dotarcie do klientów oraz budowanie wizerunku jest łatwiejsze. Rozmiar A6 nie jest duży, ale mimo to pozwala na przekazanie cennych informacji, które zachęcą odbiorców do nawiązania relacji z firmą. Sprawdź szczegóły na temat formatu A6, a także, do czego można go wykorzystać!

Rozmiar papieru a jego przeznaczenie

Wszystkie rozmiary formatów papieru definiowane są przez normę ISO 216. Ich wielkość wykorzystywana jest do różnych celów. Nie każdy bowiem format papieru nadaje się do wszystkich zastosowań. Przykładem może być najpopularniejszy, czyli A4. Wręczanie ulotki wydrukowanej na takim formacie jest dość niewygodne. Przekazuje się wtedy dużą kartkę, której odbiorca nie może nigdzie szybko schować. Do takich zastosowań przewidziane są inne rozmiary papieru. Zaś wspomniany format A4 wykorzystywany jest m.in. do wydruków biurowych, a także domowych.

Przeczytaj także: Kartka A4 – jej rozmiar, gramatura oraz zastosowanie

Format A6 – jakie ma wymiary?

Papier formatu A6 nie jest tak popularny, jak np. A4. Zazwyczaj nie jest wykorzystywany w domowych wydrukach. Za to w marketingu papier o rozmiarze A6 cieszy się sporym uznaniem. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielki wymiar, który przekłada się na koszty wydruku oraz wygodę kolportażu. Skoro o rozmiarze formatu A6 mowa, to warto zwrócić uwagę, że jest on znacznie mniejszy niż A4. Kiedy przyłoży się do siebie 2 kartki papieru we wspomnianych formatach, można zauważyć sporą różnicę między nimi. Okazuje się bowiem, że A6 stanowi ¼ wielkości formatu A4. Ponadto format A6 można uzyskać poprzez złożenie na pół kartki papieru rozmiaru A5.

Wielkość formatu A6 w najpopularniejszych jednostkach miary:

 • rozmiar formatu A6 w milimetrach wynosi 105 x 148 mm
 • rozmiar formatu A6 w centymetrach wynosi 10,5 x 14,8 cm,
 • rozmiar formatu A6 w calach wynosi 4,13” x 5,83”,
 • rozmiar formatu A6 w punktach wynosi 297,6 x 419,5 pt.

Gdy zastosowane zostaną spady, wtedy rozmiar A6 wynosi:

 • rozmiar formatu A6 ze spadami 2 mm wynosi 109 x 152 mm,
 • rozmiar formatu A6 ze spadami 3 mm wynosi 111 x 154 mm.

Powierzchnia kartki papieru formatu A6 to 15 cm2, czyli 0,015 mkw.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Format A3 – wymiary, rozmiar, zastosowanie

Jaki jest rozmiar formatu A6 w pikselach?

Jeśli do druku ma być wykorzystany format A6, to warto poznać jego rozmiar w pikselach. Jest on bowiem bardzo często stosowany do materiałów reklamowych, ale nie tylko. Wydruki w formacie A6 są wykorzystywane w biurach do wielu czynności, np. wystawiania rachunków. Co ciekawe, to także papier stosowany do pocztówek. Jeśli zatem planowany jest wydruk materiałów, warto wiedzieć, że rozmiar formatu A6 w pikselach wynosi 1240 x 1748 px. Trzeba przy tym pamiętać, że zastosowana jakość to 300 DPI. Jeśli jednak będzie ona mniejsza i wyniesie 72 DPI, to rozmiar formatu A6 w pikselach wynosi 298 x 420 px.

Zobacz także: Format A5 – wymiary, rozmiar, waga i zastosowanie

Do czego jest wykorzystywany format A6?

Najpopularniejszym zastosowaniem formatu A6 są ulotki. To niewielkie materiały reklamowe stosowane przez firmy. Można na nich zawierać atrakcyjne z perspektywy odbiorców informacje. Bardzo często ulotki wykorzystuje się do poinformowania o rozpoczęciu działalności firmy, promocjach, a także wydarzeniach. Wymiar formatu A6 jest bardzo wygodny do takich zastosowań. Nie jest on zbyt duży, dzięki czemu roznoszenie ulotek jest łatwiejsze. Ponadto wydruk na papierze formatu A6 jest tańszy w porównaniu do innych. Warto więc go wykorzystać do ulotek jednostronnych oraz dwustronnych.

Ponadto format A6 wykorzystywany jest do:

 • pocztówek,
 • kalendarzy,
 • notatników np. z logo firmy,
 • kartek samoprzylepnych,
 • rachunków,
 • druków WZ,
 • faktur,
 • potwierdzeń przelewów,
 • wniosków urlopowych,
 • biletów.

Przeczytaj również: Papier firmowy – co powinien zawierać?

Podsumowanie

Format A6 jest niewielki, ale za to chętnie wykorzystywany w marketingu. Można na nim drukować ulotki promujące firmę, markę lub produkt. Są one doskonałym nośnikiem informacji na temat promocji, a także wydarzeń. Format A6 bardzo często stosowany jest do formularzy rachunków, faktur z logo firmy, WZ, a także potwierdzeń przelewu. Sprawdza się on również do kieszonkowych kalendarzy.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 4

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: