Jakie są formaty papieru?

Czas czytania: ok. 8 minut

Formaty papieru czasami płatają nam figla. Zwłaszcza kiedy chcemy zlecić grafikowi lub drukarni projekt i nie potrafimy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, jaki rozmiar druku nas interesuje. A, może B? Czy jeszcze jakiś inny? Spróbujmy poukładać sobie tę wiedzę, a już nigdy nie będziemy mieć problemu z rozmiarami papieru.

Ile razy wpisywaliście w wyszukiwarce Google hasło „formaty papieru”? Jeśli zlecaliście kiedykolwiek projekt grafikowi lub drukarni, to niewątpliwie często. Sami wiemy, że mnogość tych rozmiarów może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza kiedy trzeba nagle szybko odpowiedzieć, który z nich wybieramy. Na pewno bez problemu wymieniamy jeden z nich, czyli najbardziej popularny A4. Jest on wszechobecny. Dzieci w przedszkolu i szkole najczęściej na takim formacie kartek rysują. My wkładamy go do firmowej, czy też domowej drukarki. Reszta formatów wtedy jest dla nas najmniej istotna. Jednak, gdy musimy z nich skorzystać, to staramy się przypomnieć sobie, jak wyglądają i jaki mają rozmiar. Postaramy się Wam to ułatwić. W niniejszym wpisie znajdziecie wszystkie popularne rozmiary papieru, które są wykorzystywane w druku.

Przeczytaj także: Sprawdzone pomysły na biznes

Zadbajmy o porządek, czyli norma ISO 216

Żeby wszystkim było łatwiej operować rozmiarami papieru, powstała międzynarodowa norma. ISO 216 określa dokładnie, jakie formaty papieru są dostępne na rynku. Dzięki temu o wiele łatwiej się nimi obsługiwać nie tylko na terenie całego kraju, ale w ujęciu światowym. Chociaż warto zaznaczyć, że w Stanach Zjednoczonych oznaczenie jest zgoła inne, dlatego też tam papier występuje w innych formatach niż przewidziane w normie ISO 216. Wróćmy jednak zza oceanu. W Polsce obowiązuje norma PN-EN ISO 216:2009 bazująca na wcześniej wymienionej. Według obydwu tych dokumentów dostępne są 3 formaty papieru: A, B oraz C. Z czego ten ostatni ma inne przeznaczenie, niż dwa wcześniejsze, ale o tym w dalszej części artykułu.

Format papieru A

Kiedy wspomnimy o formacie A, na pewno wielu osobom zaświta wymieniany już A4. Nie ma co się dziwić. Jest on najbardziej popularnym rozmiarem papieru, wykorzystywanym codziennie w różnych miejscach. Nadmieniliśmy już, że korzystają z niego nawet dzieci w przedszkolu, czy szkole. Format kartki A4 ma rozmiar 210 cm x 297 mm. Przeważnie na nim powstają pisma urzędowe, które są do nas kierowane. Na papierze o takim rozmiarze dostajemy także rachunki, np. za internet, telefon, jeśli nie wybraliśmy elektronicznej wersji faktury. Format A4 wykorzystujemy na uczelniach, gdzie tworzymy prace dyplomowe. Co ciekawe, taki rozmiar kartek jest wykorzystywany w celach promocyjnych, a dokładnie w gadżetach reklamowych – notesach, które firmy wręczają podczas szkoleń. Oczywiście A4 nie jest jedyny. Mamy oprócz niego jeszcze 9 możliwych rozmiarów w tym formacie. Ich dokładne rozmiary znajdują się w poniższej tabelce. Zauważcie, że kiedy numer oznaczenia rośnie, rozmiar papieru się zmniejsza. Zatem największy będzie A0, a najmniejszy A10.

Przeczytaj także: Kartka A4 – jej rozmiar, gramatura oraz zastosowanie

Oznaczenie formatu papieru ARozmiar papieru A
A0841 × 1189 mm
A1594 × 841 mm
A2420 × 594 mm
A3297 × 420 mm
A4210 × 297 mm
A5148 × 210 mm
A6105 × 148 mm
A774 × 105 mm
A852 × 74 mm
A937 × 52 mm
A1026 × 37 mm
Format A – wymiary
Format papieru A
Wybrane formaty papieru A

Format papieru B

O ile format A jest bardzo znany, o tyle B zdecydowanie mniej. Przede wszystkim dlatego, że w sklepie papierniczym raczej go nie dostaniemy. Nie będziemy mogli go wykorzystać zamiast A4 w naszej drukarce. Za to kupimy wiele produktów, które powstały w tym formacie kartek, a niektóre z nich kupujemy co roku. Mowa o kalendarzach. To bardzo popularny rozmiar do tego typu asortymentu. W formacie B dostępne są także książki oraz chętnie wykorzystywane w kreatywnej pracy notesy. Skąd w ogóle taki rozmiar? Okazuje się, że to format kartek określany jako pomocniczy lub wspomagający. Najczęściej wykorzystywany jest w profesjonalnych drukarniach. Pozwala on na stosowanie marginesów, a także oznaczeń cięcia.

Oznaczenie formatu papieru BRozmiar papieru B
B01000 × 1414 mm
B1707 × 1000 mm
B2500 × 707 mm
B3353 × 500 mm
B4250 × 353 mm
B5176 × 250 mm
B6125 × 176 mm
B788 × 125 mm
B862 × 88 mm
B944 × 62 mm
B1031 × 44 mm
Format B – wymiary
Format papieru B
Wybrane formaty papieru B

Format papieru C

Wspominając format C, przypominają się jednocześnie dawne czasy, kiedy to była jedna z bardzo często wykorzystywanych komend przez informatyków. Jednak skojarzenia z „Medytacjami wiejskiego listonosza” w tym przypadku są bardziej na miejscu. Format papieru C jest bowiem przeznaczony głównie do kopert. Tych samych, które wypisujemy, wysyłając do kogoś list. Chociaż teraz to zapewne rzadkość, ponieważ szybciej skontaktujemy się z kimś przez internet. Koperty mimo to nadal są w obiegu, ponieważ z nich korzystają urzędy, czy też stosują je sklepy internetowe do niewielkich przesyłek. Ciekawostką jest rozmiar formatu C. Możemy zauważyć, że jest on nieznacznie większy od A. To tylko dlatego, abyśmy mogli bez żadnych problemów schować do kopert papier o rozmiarze A.

Oznaczenie formatu papieru CRozmiar papieru C
C0917 × 1297 mm
C1648 × 917 mm
C2458 × 648 mm
C3324 × 458 mm
C4229 × 324 mm
C5162 × 229 mm
C6114 × 162 mm
C781 × 114 mm
C857 × 81 mm
C940 × 57 mm
C1028 × 40 mm
Format C – wymiary
Format papieru C
Wybrane formaty papieru C

Format papieru DL – rozmiar

Oprócz wyżej wymienionych formatów, w druku możemy spotkać jeszcze jeden. Kiedy zobaczymy rozłożony DL, szybko zauważymy, że mieliśmy już z nim styczność. To tak naprawdę trzy razy złożony format A4. Jego rozmiar to 99 x 210 mm. Jest on bardzo często wykorzystywany do formatów reklamowych. Drukowane są na papierze o takim rozmiarze ulotki, foldery, a także zaproszenia czy kartek świątecznych. Specjalnie dla niego powstał także odpowiedni format koperty DL. Jej rozmiar jest nieco większy, co zrozumiałe, ponieważ ulotka musi się do niej zmieścić. Koperta w formacie DL ma wymiary 110 x 220 mm.

Podsumowanie

Znajomość formatu papieru może okazać się nam bardzo przydatna. Zwłaszcza w kontaktach z grafikami. Skorzystamy z niej także, przygotowując zlecenie dla drukarni, np. na materiały reklamowe ulotek, do których wykorzystamy format DL, czy też papier firmowy. Najczęściej stosowany, a zarazem najbardziej znany jest format A4. Rozmiar B wykorzystywany jest do kalendarzy, a także książek. Z kolei format C przeznaczony został dla kopert np. z logo firmy.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba ocen: 48

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *