Gdzie szukać zdjęć do projektów? Sprawdź darmowe banki zdjęć

Czas czytania: ok. 14 minut

Publikowanie zarówno w internecie, jak i w formie drukowanej, wymaga odpowiedniej oprawy graficznej. Najczęściej wykorzystuje się do tego zdjęcia. Ich niezaprzeczalną siłą jest wzmacnianie przekazu, a także przyciąganie wzroku odbiorcy. Dowiedzmy się zatem, gdzie szukać darmowych zdjęć i materiałów graficznych, które można wykorzystać w naszych projektach.

Najważniejsze informacje czyli to może Ci się przydać:

 • w internecie można znaleźć sporo serwisów oferujących darmowe zdjęcia
 • darmowe banki zdjęć udostępniają pliki na licencjach
 • fotografie odgrywają ważną rolę w projektach internetowych oraz drukowanych
 • licencje nadają użytkownikom darmowych banków zdjęć różne uprawnienia do pobranych plików

Darmowe banki zdjęć:

 • Pixabay – największy serwis udostępniający darmowe zdjęcia do pobrania, posiada ponad 2 miliony plików
 • Pexels – posiada w swoich zasobach zarówno zdjęcia, jak i wysokiej jakości materiały wideo
 • Unsplash – ulubiony serwis wielu portali oraz blogerów, można na nim znaleźć stylowe fotografie, a także sporo zdjęć krajobrazów
 • Rawpixel – ma bogatą bazę zdjęć, ale także plików wektorowych oraz .PSD
 • Freepik – oferuje darmowe zdjęcia do pobrania, wektory, pliki .PSD, ale także ikony
 • Pixnio – w jego zasobach znajdziemy zdjęcia tylko z licencją CC0
 • Kaboompics – wyróżnia się podawaniem palety kolorów przy każdym z udostępnianych zdjęć

Płatne banki zdjęć:

Wykorzystywanie zdjęć w różnego rodzaju publikacjach czy też reklamach to dziś zabieg powszechnie znany. Przeglądając firmowy katalog, oprócz treści, znajdziemy w nim szereg zdjęć nawiązujących do działalności przedsiębiorstwa. Korzystając z internetu, trafiamy na fotografie stanowiące uzupełnienie wiadomości czy też artykułów, a także przedstawiające produkt w sklepie. To samo w przypadku reklam, które napotykamy w materiałach drukowanych, jak i w sieci. W każdym z tych rodzajów publikacji zdjęcie odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednio dobrane może przyczyniać się do łatwiejszego osiągnięcia zamierzonego celu. Jednak skąd wziąć zdjęcie, które można wykorzystać do swojego projektu? Z pomocą przychodzą stocki, czyli banki zdjęć.

Dlaczego zdjęcia są ważne w projektach graficznych?

Znaczna część projektów graficznych wykorzystuje zdjęcia. To celowe działanie, którego zadaniem jest przykucie uwagi odbiorcy. Patrząc pierwszy raz na jakąkolwiek publikację, czy to drukowaną, czy w internecie, większą uwagę zwrócimy na zdjęcie czy też materiał graficzny, który otoczony jest tekstem lub hasłami. Podążając dalej za takim tokiem rozumowania, możemy zauważyć, że każdy artykuł czy też news na portalu musi zawierać fotografie. Wzmacniają one przekaz treści, działają na wyobraźnię, a tym samym sprawiają, że artykuł zostanie odebrany w taki sposób, jak chciał autor. Takie same działania wykorzystywane są przez agencje reklamowe, marketingowe czy też interaktywne, do tworzenia reklam. Sama treść zachęcająca do nabycia produktu lub skorzystania z usługi niekoniecznie jest drogą do osiągnięcia sukcesu. Za to kooperacja hasła reklamowego z dobrze dobranym zdjęciem lub wykonanym materiałem graficznym już tak. Warto tutaj zdecydować się na fotografie, które jednocześnie przyciągną klienta, ale też skłonią do refleksji, zaskoczą, wywołają uśmiech. W efekcie produkt lub usługa będzie kojarzyć się z pozytywnie zapamiętanym obrazem, a skoro coś wywołuje w nas dobre emocje, to jesteśmy skłonni wydać na to pieniądze. Decydując się na tworzenie projektów w studiu graficznym, warto zostawić fachowcom wybór odpowiedniego zdjęcia. To może jednak liczyć się z dodatkową opłatą za zakup zdjęcia oraz prace związane ze znalezieniem pasującego do projektu. 

Gdzie szukać darmowych zdjęć?

Chcąc przyciągnąć uwagę odbiorców do artykułu, katalogu, ulotki czy też reklamy, wykorzystujemy fotografie. O ile posiadamy wykonane przez siebie, nie stanowi to problemu. Pojawia się on, gdy sami nie fotografujemy albo klient nie dostarczył nam odpowiednich materiałów do zlecenia. Wtedy rozwiązaniem są darmowe banki zdjęć. Istnieją oczywiście również płatne wersje. Stocki oferują szereg plików w postaci fotografii, video, a także materiałów graficznych. Wszystkie z nich mogą być wykorzystane w tworzonych przez nas projektach, jednak z uwzględnieniem licencji, o których mowa w dalszej części artykułu. 

Stocki w większości przypadków wykorzystują ten sam schemat działania. Ich głównym elementem jest wyszukiwarka, która pomaga znajdować najbardziej dopasowane zdjęcia do wpisanych przez nas haseł. Wyniki wyszukiwania fotografii mogą być filtrowane według rozmiarów, a także orientacji. Mogą być również sortowane z uwzględnieniem propozycji najnowszych lub najbardziej popularnych. 

Nie możemy zapominać, że darmowe banki zdjęć stanowią katalogi. Wszystkie fotografie są posegregowane w odpowiednich miejscach, a ich wyróżnikiem są kategorie. Przeglądając je, natrafimy na propozycje zdjęć dopasowanych do konkretnej tematyki i szybciej znajdziemy najlepszą fotografię do naszego projektu. 

Dla kogo stocki są przydatne?

Darmowe banki zdjęć, a także płatne, są wykorzystywane przez spore grono osób. Stocki będą przydatne blogerom do zobrazowania swoich treści. We wpisach blogowych fotografie mogą być wykorzystywane na kilka sposobów. Przede wszystkim jako zdjęcie wyróżniające tekst pośród innych. Mogą się także znajdować w treści, jako uzupełnienie tekstu, przy czym wielu blogerów stosuje je w tym przypadku w dużych rozmiarach, zwiększając tym samym estetykę całego wpisu. 

Stocki są również często odwiedzane przez agencje, pracowników firm oraz freelancerów, zajmujących się prowadzeniem profili w mediach społecznościowych. Wykorzystują oni zdjęcia do wpisów w social media, a w efekcie angażują zgromadzoną wokół profilu społeczność. 

Banki zdjęć to także źródło fotografii dla grafików. Zasoby darmowych oraz płatnych stocków są często wykorzystywane w projektowaniu katalogów, ulotek, plakatów, a także banerów. 

Beneficjentami stocków są również agencje interaktywne, a także wszelkie osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych oraz reklam w ramach platformy Google Ads. Wzmacnianie haseł reklamowych obrazem przynosi lepsze efekty, a co za tym idzie, realizację celów marketingowych i biznesowych. 

Jakie są rodzaje licencji zdjęć

Korzystanie z darmowych banków zdjęć łączy się z przestrzeganiem licencji. To zapisy regulujące sposób, w jaki możemy korzystać ze zdjęć, w jakich celach, gdzie je publikować. Możemy zatem przyjąć, że decydując się na pobranie zdjęcia z darmowego stocka, zawieramy umowę i zgadzamy się na określony w niej sposób wykorzystania fotografii. 

W związku z tym, że na rynku są dostępne darmowe banki zdjęć oraz płatne, funkcjonują różne typy licencji. Biorąc pod uwagę bezpłatne stocki, możemy mówić o licencji Creative Commons oraz jej rodzajach. Wyróżnić możemy zatem licencje:

 • CC BY – umożliwia pobieranie, rozpowszechnianie, edycję, a także modyfikację zdjęć. Można to robić do celów komercyjnych oraz niekomercyjnych. Warunkiem takich działań jest jednak uznanie autorstwa. Zatem korzystając z darmowych zdjęć na licencji CC BY, zmuszeni jesteśmy do oznaczania ich autora, a dodatkowo do podania linku do licencji. 
 • CC0 – ten rodzaj licencji pozwala na wykorzystywanie zdjęć poprzez ich rozpowszechnianie oraz edycję, bez konieczności podawania autora. Uznaje się, że twórcy zdjęć dystrybuowanych na zasadach licencji CC0 zrezygnowali ze swoich praw autorskich. 
 • CC BY NC – licencja zezwala na stosowanie pobranych fotografii jedynie w celach niekomercyjnych. Przy czym muszą być one oznaczone danymi autora, informacją o ewentualnych modyfikacjach, a także linkiem do licencji. 
 • CC BY SA – umożliwia modyfikowanie pobranych zdjęć, a następnie ich rozpowszechnianie, ale jedynie na zasadach tej samej licencji, jaka dotyczyła oryginału. 
 • CC ND – możliwe jest rozpowszechnianie zdjęć, ale tylko w oryginalnej postaci. Niedozwolone jest ich modyfikowanie. 

Polecane banki darmowych zdjęć

W internecie dostępnych jest sporo darmowych banków zdjęć. Często w ich katalogach można znaleźć podobne lub te same fotografie. Dlatego też przedstawiamy listę 5 najciekawszych darmowych stocków. 

Pixabay

Jednym z największych darmowych banków zdjęć jest Pixabay. Znajdziemy w jego zasobach ponad 2 miliony plików. Serwis dystrybuuje zdjęcia w ramach stworzonej przez siebie licencji, jednak jest ona zbliżona do wymienionej wyżej CC0. Licencja Pixabay nie pozwala na ponowną dystrybucję lub sprzedaż pobranych zdjęć. Oprócz zdjęć na Pixabay znajdziemy grafikę wektorową, ilustracje, a także materiały wideo. 

Pexels

Mnóstwo zdjęć w bardzo wysokiej jakości znajdziemy także na Pexels. To darmowy bank zdjęć, którego zasoby pochodzą bezpośrednio od użytkowników, a także z innych serwisów. Pexels dystrybuuje pliki na zasadach zgodnych z licencją CC0. 

Unsplash

Ogromną popularność wśród darmowych banków zdjęć zdobył serwis Unsplash. Wyróżnia się on na tle konkurencji dużą liczbą zdjęć przestrzeni, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ponadto, użytkownicy mogą zapoznać się ze szczegółami zdjęć pobranych z ich metadanych (EXIF). Unsplash to miejsce, które przypadło do gustu wielu serwisom internetowym, a także blogerom. Serwis pozwala na pobieranie za darmo zdjęć i ich wykorzystanie do celów komercyjnych i niekomercyjnych. 

Rawpixel

Rawpixel charakteryzuje się sporymi zasobami darmowych zdjęć, ale także plików wektorowych oraz PSD. Możemy tu znaleźć zarówno darmowe propozycje, jak i płatne. Bogaty jest również zestaw licencji. Rawpixel umożliwia pobranie cyfrowych zasobów na użytek osobisty, komercyjny, przypisanych do domeny publicznej (licencja CC0), a także do wykorzystania jedynie przez redakcje. 

Freepik

Zdjęcia za darmo znajdziemy również w zasobach serwisu Freepik. Oprócz nich dostępny jest szereg plików wektorowych, PSD, a także ikon. Udostępniane są one na zasadach różnych licencji, zarówno wymagających uznania autorstwa, jak i nie. Wśród zasobów Freepika można znaleźć również fotografie oraz pliki wektorowe o bardzo wysokiej jakości, jednak trzeba za nie zapłacić. 

Pixnio

Ciekawą propozycją jest także portal Pixnio. Oferuje on jedynie darmowe zdjęcia na zasadzie licencji CC0. Możemy zatem pobierać zdjęcia bez konieczności uznawania autora, a także podawania dodatkowych danych, chociażby dotyczących licencji. 

Kaboompics

Kaboompics to darmowy bank zdjęć, który oferuje spore zasoby bezpłatnych zdjęć. Jego istotną cechą jest to, że przy każdej fotografii znajdziemy paletę kolorów, która zaprezentowana jest na fotografii. Podobnie, jak w serwisie Unsplash, znajdziemy tu także szczegółowe informacje o zdjęciu uzyskane z jego metadanych. 

Podsumowanie

Darmowe banki zdjęć, czyli stocki, to źródła fotografii możliwych do wykorzystania w przeróżnych projektach graficznych oraz publikacjach. W ten sposób uzyskujemy zdjęcia, które przyciągają wzrok do artykułu, czy też reklamy, a ponadto wzmacniają ich przekaz. Pobierając fotografie z darmowych banków zdjęć, należy zwrócić uwagę na licencje. Nie wszystkie bowiem pozwalają na modyfikację zdjęć bądź ich rozpowszechnianie bez uznania autorstwa. 

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

2 odpowiedzi do “Gdzie szukać zdjęć do projektów? Sprawdź darmowe banki zdjęć”

 1. Anna pisze:

  Bardzo dobry artykuł 😉 Z tego co się orientuje to również na Adobe Stock pojawiły się zdjęcia za darmo do pobrania.

  Pozdrawiam serdecznie Anna

  1. Dziękujemy Pani Aniu za komentarz, tak zgadza się Adobe Stock również oferuje darmowe zdjęcia, na ten moment wybór darmowych zdjęć nie jest szczególnie duży, ale warto próbować i szukać. Poszerzymy nasz artykuł o tą informację 🙂 Również pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *