Grafika komputerowa – co to jest? Jak zacząć tworzyć projekty graficzne?

Czas czytania: ok. 8 minut

W niemal każdej sferze naszego codziennego życia jesteśmy otoczeni przez grafikę komputerową. Spotykamy ją w domu, w pracy, na zakupach, podczas oglądania filmów, a nawet w trakcie aktywności fizycznych. Grafika komputerowa wykorzystywana jest m.in. do przekazywania informacji, a także działań marketingowych. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym ona jest oraz jak zacząć tworzyć własne projekty!

Co to jest grafika komputerowa?

Budząc się rano i spoglądając na zegarek lub smartfon, już mamy do czynienia z grafiką komputerową. Wspomniane urządzenia ktoś wcześniej zaprojektował, aby mogły trafić do produkcji, a następnie w nasze ręce. Grafika komputerowa to kreowanie wizualnych treści za pomocą sprzętu komputerowego. Jest ona jedną z dziedzin informatyki. W ten sposób tworzone są obrazy, wizualizacje, a także animacje. Dzięki grafice komputerowej powstają projekty wykorzystywane w wielu branżach i sferach życia.

Przeczytaj także: Znaczenie kolorów w projektach graficznych

Jak powstawała grafika komputerowa?

Pierwsze informacje na temat grafiki komputerowej sięgają lat 50. ubiegłego stulecia. Wtedy to zaczęto ją wykorzystywać do prezentowania informacji przekazywanych z radarów. Jednak w tamtych czasach nie stosowano jeszcze pojęcia grafika komputerowa. Pojawiło się ono dopiero w latach 60. Zastosował je William Fetter, twórca pierwszego modelu sylwetki człowieka, wykorzystywanego do pracy zawodowej. Również w latach 60., a dokładnie w 1963 r. pojawił się pierwszy program do grafiki komputerowej, czyli Sketchpad.

Kolejne lata to znaczny rozwój grafiki komputerowej. W latach 70. pojawił się pierwszy model ludzkiej twarzy. Za jego stworzenie był odpowiedzialny Frederick Parke. W tym samym dziesięcioleciu pojawił się program 3D Core Graphics System. Umożliwiał on projektowanie 3D. Również w latach 70. zaczęło się robić głośno o krzywej Béziera, która do dziś jest wykorzystywana w programach do grafiki komputerowej.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Projekty graficzne z kreatorów, czy indywidualny projekt?

Znaczny postęp w grafice komputerowej nie byłby możliwy, gdyby nie zainteresowanie nią i wykorzystywanie przez duże firmy oraz instytucje. Musimy więc pamiętać, że jej powszechność zawdzięczamy wprowadzeniu na rynek pierwszych komputerów klienckich. Firmy takie, jak Apple oraz IBM mają więc bardzo duży wkład w rozwój grafiki komputerowej. W latach 80. pojawiły się kolejne programy do jej tworzenia. Na rynku zaistniał m.in. dobrze znany również w aktualnych czasach Adobe Illustrator. Osoby, które chciały tworzyć grafikę, mogły również skorzystać z MacDraw, Deluxe Paint, Photon Paint, a także Microsoft Paint

W następnych latach można było korzystać z jeszcze bogatszej oferty programów do grafiki komputerowej. Oprócz wyżej wspomnianych, dostępne były także: Adobe Photoshop, Paint Shop Pro, 3D Studio oraz CorelDraw.

Zobacz również: Gdzie szukać zdjęć do projektów? Sprawdź darmowe banki zdjęć

Grafika komputerowa – jakie są jej rodzaje?

Obecnie ukształtowana forma grafiki komputerowej dzieli się głównie na 2 rodzaje. Omawialiśmy już je dokładniej na łamach naszego bloga, dlatego tylko przytoczymy najważniejsze informacje, które ich dotyczą.

Grafika rastrowa

Pierwszym rodzajem, o którym należy wspomnieć, jest grafika rastrowa. W jej projektowaniu wykorzystujemy matrycę pokrytą pikselami, które mają taką samą wielkość. Po ich połączeniu ze sobą tworzymy obraz. Efekt prac nad grafiką rastrową wykorzystujemy głównie na urządzeniach cyfrowych. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich wydruk, to może pozostawiać on wiele do życzenia – po powiększeniu widoczna jest gorsza jakość.

Sprawdź więcej informacji na ten temat w artykule: Co to jest grafika rastrowa?

Grafika wektorowa

Do wspomnianych wydruków stosuje się inny rodzaj, czyli grafikę wektorową. Bazuje ona na wzorach matematycznych i nakładaniu na siebie figur geometrycznych. Dzięki temu powiększanie projektu jest bezstratne dla jego jakości. Dlatego też grafika wektorowa najlepiej nadaje się do drukowania materiałów, które zawsze powinny prezentować się w taki sposób, aby możliwe było ich odczytanie.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Grafika wektorowa – co to jest?

Grafika komputerowa – do czego jest wykorzystywana?

Grafika komputerowa jest wszechobecna. Możemy ją spotkać na każdym kroku. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Nawet czytając ten artykuł, możemy zauważyć grafikę komputerową. Przykładem w tym przypadku będzie interfejs systemu operacyjnego urządzenia, z którego korzystamy, przeglądarki, a także poszczególne elementy umieszczone na tej stronie.

Grafika komputerowa stała się więc podstawą komunikacji w wielu obszarach. Stosujemy ją m.in. do:

Zobacz także: Popularne formaty plików graficznych

Grafika komputerowa – jak zacząć projektować?

Wieloletni rozwój grafiki komputerowej się nie zakończył. To ciągły proces, który dostarcza coraz ciekawszych efektów. Już dziś popularność zyskują serwisy internetowe, stosujące sztuczną inteligencję do tworzenia grafik. Nie oznacza to jednak, że czynnik ludzki staje się zbędny – wręcz przeciwnie. Projektowanie grafiki komputerowej to kreowanie rzeczywistości. Jak więc zacząć ją tworzyć?

Przede wszystkim potrzebny będzie zmysł estetyczny, a także wiedza na temat samej grafiki. Podczas jej tworzenia wykorzystujemy informacje na temat kompozycji. Dobieramy odpowiednie zabiegi, aby stworzyć indywidualny projekt. Musimy być zatem stale na bieżąco z tym, co się w grafice komputerowej zmienia. Ale zacząć możemy od tworzenia nawet najprostszych rzeczy. Im więcej pracy i serca wkładamy w projektowanie, tym efekty są coraz lepsze. W zdobywaniu wiedzy pomóc mogą informacje przekazywane na studiach, blogach, takich jak ten, a także kursach (również internetowych). Ważna jest przy tym praktyka, jak przy większości dziedzin, w których chcemy coś osiągać.

Nie możemy zapomnieć również o wykorzystywaniu odpowiednich programów graficznych. W sieci znajdziemy ich mnóstwo. Czekają na nas zarówno bezpłatne, jak i płatne propozycje. Na początek wystarczą nam zupełnie te darmowe. Są one dostępne w postaci programów instalowanych na komputerach, tabletach, jak i możliwe do wykorzystania za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Przeczytaj również: Co to jest agencja graficzna? Czym się zajmuje?

Podsumowanie

Grafika komputerowa to sposób kreowania obrazów, wizualizacji oraz animacji. Dzięki niej powstają m.in. materiały marketingowe, urządzenia oraz ich interfejsy. Grafika komputerowa opanowała więc znaczną część naszego życia. Nawet jeśli jej nie tworzymy, to mamy z nią do czynienia. Jest zatem metodą na przekazywanie informacji i zdobywanie uwagi wśród odbiorców.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: