Grafika wektorowa – co to jest?

Czas czytania: ok. 7 minut

Zachowanie wysokiej jakości grafik podczas ich skalowania jest bardzo ważne. Dzięki temu są one w pełni czytelne, co wpływa również na wizerunek firmy, która je wykorzystuje. To powody, które sprawiają, że warto się zainteresować grafiką wektorową. W kilku aspektach ma ona przewagę nad wariantem rastrowym. Ale co to w ogóle znaczy, że grafika jest wektorowa? Na czym ona polega Sprawdźmy!

Co to jest grafika wektorowa?

Projektowanie graficzne ma to do siebie, że stosując różne reguły, a czasami nawet je delikatnie naginając, można stworzyć ciekawy efekt. Ale trzeba przy tym pamiętać, że pozostaje jeszcze kwestia jego wykorzystania w różnych miejscach. Zarówno w materiałach drukowanych, jak i cyfrowych, istotna jest jakość wspomnianego efektu pracy. Dlatego też coraz częściej zwraca się uwagę, aby projektowanie bazowało na grafice wektorowej. Czym ona w ogóle jest? Grafika wektorowa to sposób tworzenia projektów, podczas którego stosuje się obiekty w postaci figur geometrycznych. Są one umieszczane w układzie współrzędnych. W grafice wektorowej polega się zatem na matematyce.

Proces projektowania wykorzystujący grafikę wektorową polega na nakładaniu na siebie figur geometrycznych, których linie się przecinają. W razie konieczności można zmienić kolejność znajdujących się na sobie lub stykających się warstw. Nie ma zatem mowy, aby polegać w tym przypadku na pikselach.

Przeczytaj także: Co to jest grafika rastrowa?

Jakie są zalety grafiki wektorowej?

Skoro w grafice wektorowej nie bazuje się na wykorzystywaniu pikseli, to już na myśl mogą przyjść związane z tym zalety. Pierwszą z nich jest pełna skalowalność projektów. Co to oznacza? Podgląd plików stworzonych w ramach grafiki wektorowej może być realizowany o kilkaset procent, przy czym nie będzie zauważalna żadna zmiana względem ostrości. Co za tym idzie, powiększenie grafik, które trafiają do druku lub są wykorzystywane w internecie, nie spowoduje straty jakości.

Drugą bardzo ważną zaletą grafiki wektorowej jest rozmiar plików. W porównaniu do zapisu w wariancie rastrowym są one mniejsze. Dzięki temu ich przesyłanie, czy też wczytywanie na stronach internetowych, jest znacznie szybsze.

Trzecią zaletą grafiki wektorowej jest możliwość jej rasteryzacji. To proces polegający na przekształceniu projektu składającego się z figur geometrycznych na piksele. W ten sposób z grafiki wektorowej plik staje się grafiką rastrową.

Jakie są formaty plików grafiki wektorowej?

Jednym z najpopularniejszych rozszerzeń plików wykorzystywanych do grafiki wektorowej jest SVG (Scalable Vector Graphics). Bardzo często można go spotkać na stronach internetowych. Przygotowane w ten sposób elementy graficzne witryny ładują się bardzo szybko i na każdym urządzeniu prezentują się doskonale. Ma to wpływ zarówno na pozycjonowanie strony internetowej, jak i UX, czyli wrażenia użytkowników z korzystania z niej.

Ponadto często stosowanymi formatami plików grafiki wektorowej są:

 • EPS – Encapsulated PostScript,
 • AI – format zapisu stosowany w programie Adobe Illustrator,
 • CDR – format zapisu grafiki wektorowej w programie CorelDRAW,
 • PDF – Portable Document Format.

Do tworzenia plików grafiki wektorowej wykorzystuje się m.in.:

 • Adobe Illustrator,
 • CorelDRAW,
 • Inkscape,
 • Affinity Designer.

Zobacz również: Popularne formaty plików graficznych

Gdzie ma zastosowanie grafika wektorowa?

Grafika wektorowa jest bardzo często stosowana przez doświadczone studia graficzne. Przygotowanie w ten sposób projektów owocuje ich bardzo dobrą jakością oraz możliwością wykorzystania w materiałach drukowanych i cyfrowych.

Grafika wektorowa ma zastosowanie w przypadku:

 • logo,
 • infografik,
 • ikon,
 • ilustracji,
 • banerów reklamowych,
 • wykresów,
 • czcionek,
 • rysunków technicznych.

Grafika wektorowa a rastrowa – jaka jest różnica?

Główną różnicą pomiędzy grafiką wektorową oraz rastrową jest sposób, w jaki one powstają. To z kolei przekłada się na kolejne rozbieżności między nimi. Grafika wektorowa opiera się na figurach geometrycznych, a więc w jej przypadku stosuje się głównie reguły matematyczne. Zaś grafika rastrowa to wykorzystywanie pikseli, czyli małych punktów. W efekcie powiększanie takich plików skutkuje utratą jakości. Obrazki są niewyraźne, więc nie można z nich nic odczytać. Z kolei grafika wektorowa charakteryzuje się bezstratnym powiększaniem plików. Dzięki temu można je stosować do materiałów drukowanych oraz cyfrowych bez obaw o problemy z odczytaniem, a co za tym idzie – dbając o wizerunek firmy.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest CMYK, RGB, PANTONE i jakie są różnice między przestrzeniami barw?

Wektoryzacja, czyli jak pliki rastrowe stają się wektorowe

Kiedy mowa o grafice wektorowej oraz porównaniu jej do rastrowej, nie sposób pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii. Wektoryzacja to pojęcie, które powinno się pojawić również w tym artykule. Dlaczego? Otóż wektoryzacja to proces polegający na doprowadzeniu plików rastrowych do grafiki wektorowej. Wtedy też odbywa się tzw. trasowanie, czyli przekształcenie obrazu opartego na pikselach na wektory (zbiory figur geometrycznych). Warto jednak pamiętać, że ważną rolę w tym procesie odgrywa jakość pliku rastrowego. Jeśli jest bardzo dobra, to wektoryzacja pozwoli na zachowanie możliwie największej liczby szczegółów. W przeciwnym razie konieczne będzie ich dodatkowe odtworzenie.

Podsumowanie

Grafika wektorowa to sposób na stworzenie projektów, które nie tracą na jakości, kiedy są powiększane. Tym samym można je bez obaw wykorzystywać w materiałach cyfrowych oraz drukowanych. Pliki grafiki wektorowej mają mniejszy rozmiar, niż grafiki rastrowej. Wczytują się więc szybciej. Na uwagę zasługuje również proces wektoryzacji, czyli przekształcenia plików rastrowych na wektorowe. Dzięki temu można zwiększyć jakość stosowanych grafik i uznać je za uniwersalne.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 5

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: