Gramatura papieru – co to jest i jakie ma znaczenie?

Czas czytania: ok. 5 minut

Papier wykorzystywany jest powszechnie. Stosujemy go do drukowania ważnych dokumentów, projektów architektonicznych, wizytówek, ulotek, rysowania, a także notowania. Przy czym, w zależności od przeznaczenia, papier może się różnić pod wieloma względami. Jednym z nich jest gramatura. O tym, co to jest, jakie ma znaczenie, dowiesz się z tego artykułu!

Co to jest gramatura papieru?

Każdy papier się od siebie różni pod wieloma względami. Do codziennych biurowych wydruków wykorzystamy inny niż np. do ulotek, czy plakatów. Ważny przy tym jest m.in. jego format. Wtedy też dobieramy wielkość papieru do jego przeznaczenia. Przykładem są wspomniane już codzienne wydruki, do których odpowiedni jest format A4. Ale to nie jedyna istotna różnica między papierem. Istotna jest również jego gramatura. Oznacza ona stosunek grama na 1 metr kwadratowy. Gramatura odwołuje się więc do podstawowego formatu A0. Przy czym musimy pamiętać, że podaję się ją w odniesieniu do całego jednego arkusza papieru.

Gramaturę wyrażamy w jednostkach grams per square meter, czyli g/m2. Żeby było łatwiej ją określić, możemy zastosować nawiązanie do formatu A0. Przykładowo, jeśli chcemy powiedzieć o gramaturze 100 g/m2, skorzystamy z określenia 100 g w formacie A0.

Przeczytaj także: Co to jest wykrojnik?

Dlaczego gramatura papieru jest ważna?

Gramatura papieru świadczy o jego grubości. Dzięki temu wiemy, czy kartki, które chcemy wykorzystać, będą sztywne, czy też ich zginanie oraz cięcie będzie bardzo łatwe. Gramatura papieru ma ogromne znaczenie dla dystrybuowanych materiałów. Inną grubość wybierzemy do wizytówek, które wręczamy, ulotek, a także codziennych wydruków. Możemy tutaj zauważyć, że wszystkie materiały, które mają trafić do klientów (istniejących lub potencjalnych) powinny mieć większą gramaturę. Będzie to świadczyć o profesjonalizmie naszej firmy. Klienci na podstawie otrzymanych materiałów oraz ich jakości, w tym właśnie gramatury papieru, wyrabiają sobie zdanie o przedsiębiorstwie.

Poza tym gramatura papieru wpływa na trwałość wydruków. W przypadku dokumentów nie może być ona również zbyt mała. Inaczej może dojść do ich zniszczenia. Podobnie ze wspomnianymi już wizytówkami. Chcemy, aby klienci mogli z nich skorzystać nawet kilka miesięcy po ich otrzymaniu.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Jaką gramaturę papieru zastosować do konkretnych materiałów?

Gramatura papieru może być różna. W zależności od tego, jaki jest cel wykorzystania papieru, dobieramy jego odpowiednią grubość. Przyjmujemy zatem, że:

  • gramatura papieru w przedziale 15 – 30 g/m2, czyli najmniejsza, przeznaczona jest do papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, a także serwetek,
  • gramatura papieru w przedziale 35 – 55 g/m2, najczęściej wykorzystywana jest głównie do druku czasopism, chociaż spotkać ją można również w firmach, gdzie jest używana do ulotek wręczanych pracownikom, a także w formie dekoracji,
  • gramatura papieru w przedziale 70 – 90 g/m2 stosowana jest do kopert, a także kartek znajdujących się w zeszytach,
  • gramatura papieru w przedziale 100 – 120 g/m2 spotykana jest najczęściej w przypadku formatu A4, czyli powszechnie używanych kartek do druku domowego oraz biurowego,
  • gramatura papieru w przedziale 130 – 170 g/m2 wykorzystywana jest do plakatów,
  • gramatura papieru w przedziale 170 – 250 g/m2 stosowana jest do wizytówek, a także czasopism,
  • gramatura papieru w przedziale 250 – 300 g/m2 jest przeznaczona do grubszych wizytówek, a także wydruków okolicznościowych (np. zaproszeń ślubnych),
  • gramatura papieru większa od 350 g/m2 nadaje się doskonale do drukowania banerów reklamowych, kartonów, a także pocztówek.

Sprawdź również: Papier firmowy – co powinien zawierać?

Podsumowanie

Gramatura papieru wskazuje nam, jaka jest grubość wykorzystywanych kartek. Określamy ją za pomocą jednostki grams per square meter (g/m2). Możemy także wskazać gramaturę papieru jako gramy formatu A0. W zależności od tego, jak gruby jest papier, ma on swoje inne przeznaczenie. Ten, który charakteryzuje się niewielką gramaturą, wykorzystywany jest do produkcji chusteczek higienicznych. Grubszy papier stosowany jest do codziennych biurowych oraz domowych wydruków, a najgrubszy do wizytówek, kartonów, banerów reklamowych.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: