Jak nauczyć się rysować? 7 cennych wskazówek

Czas czytania: ok. 8 minut

Rysowanie to umiejętność, którą bardzo często łączy się z talentem. Jedni się z nim rodzą, inni nie. Dla tych, którzy twierdzą, że go nie posiadają, jest jednak rada. Rysować można się nauczyć! Jak? Sprawdź cenne wskazówki, jakie zawarliśmy w dalszej części tego artykułu!

Rysowanie jest dla każdego

Wiele osób potrafi rysować. Jedni wykorzystują tę umiejętność do odprężania się, dystansowania do świata, inni zaś do zarabiania pieniędzy. Jednak nie z pobudek finansowych poruszamy ten temat. Rysowanie to sposób na odzwierciedlenie świata na papierze – zarówno tego rzeczywistego, jak i wykreowanego w naszej wyobraźni. Taką czynność może wykonywać każdy, dziecko, nastolatek, a także osoby dorosłe. Rysowanie to również wspaniała rozrywka, która może edukować oraz integrować rodzinę. Czas spędzony na rysowaniu pobudza kreatywność i ciekawość świata – zarówno własną, jak i otoczenia, np. dzieci. Może zatem warto spróbować i nauczyć się rysować?

Przeczytaj także: Jak zaadresować list lub kopertę?

7 wskazówek, jak nauczyć się rysować

Jeśli chcesz nauczyć się rysować, to mamy dla Ciebie dwie świetne wiadomości. Pierwsza – to jest naprawdę możliwe! Z talentem można się urodzić, ale dzięki nauce również możesz wyrobić w sobie umiejętność rysowania. Druga – pomożemy Ci w tym! Przygotowaliśmy zestaw 7 wskazówek, które pomogą Ci zacząć i do pewnego momentu poprowadzą Cię za rękę. Zapoznaj się z nimi uważnie!

Odpowiedz sobie na pierwsze ważne pytanie: co chcesz rysować?

Masz spory wachlarz możliwości, jeśli chodzi o wybór tego, co możesz rysować. Ważne jest jednak coś innego. To odpowiedź na pytanie: co chcesz rysować? Ludzi? Przedmioty? Postacie, które stworzyła Twoja wyobraźnia? Czy może wolisz rysunkiem opowiadać historię? Zastanów się, co Cię najbardziej interesuje. Wtedy będzie łatwiej zacząć naukę. Skupisz się bowiem na istotnym dla siebie celu, np. narysowaniu komiksu. Będziesz ćwiczyć pewne ruchy ołówkiem lub kredkami. Skoncentrujesz się więc na doskonaleniu umiejętności, które wpłyną na Twoje przyszłe dzieło.

Odpowiedz sobie na drugie ważne pytanie: ile masz czasu?

Czas w przypadku nauki jest bardzo ważny. Jeśli masz go w ciągu tygodnia dość mało, to może być ciężko. Jednak nie zrażaj się na samym początku. Najpierw spróbuj, potem ocenisz, czy masz wystarczająco dużo czasu na naukę. Jeśli nie, to może wygospodarujesz go więcej, np. rezygnując lub przekładając w czasie inne zajęcia, które aktualnie mają dla Ciebie mniejszy priorytet.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Emotikony – co to jest i jak stosować?

Odpowiedz sobie na trzecie ważne pytanie: czy chcesz się uczyć samodzielnie?

Naukę rysowania możesz rozpocząć we własnym zakresie. Znajdziesz w internecie mnóstwo ciekawych materiałów edukacyjnych. Dowiesz się z nich, jak nauczyć się rysować, wykorzystując ciekawe techniki. Jednak nie musisz tego wszystkiego przechodzić samodzielnie. Zarówno w sieci, jak i w świecie offline, dostępne są liczne kursy. Dzięki nim nauka rysowania będzie przyjemniejsza. Zobaczysz wiele przykładów, a co ważne – możesz wejść w interakcję z prowadzącymi takie kursy. Doradzą Ci i wskażą odpowiednią drogę.

Nie wydawaj pieniędzy na materiały, wystarczą podstawowe

Jeśli masz już za sobą odpowiedzi na wcześniej zadane 3 ważne pytania, to pora na dalsze wskazówki. Wiele osób uważa, że przygodę z rysowaniem trzeba zacząć od wyposażenia się w mnóstwo materiałów. Ołówki, kredki, papier, tablet, tablet graficzny, oprogramowanie, klipsy do papieru, teczki, deski, sztalugi – to bardzo często oglądane przedmioty w takich sytuacjach. Zacznij jednak od podstaw. Ołówek i kartka papieru w zupełności wystarczy. Nie wydawaj pieniędzy na materiały, które na początku wcale Ci się nie przydadzą. Co gorsza, nawet na późniejszym etapie niektóre z nich będą leżeć w szufladzie, bo rysowanie na tablecie nie będzie Cię interesować. Dopiero wtedy, gdy czegoś się nauczysz, będziesz częściej przelewać na papier obraz rzeczywistości lub świata powstałego w wyobraźni, pomyśl o dodatkowych materiałach. Inaczej mogą Cię one przytłoczyć i wręcz zniechęcić do rysowania – poczujesz presję, która w tym przypadku nie jest Ci do niczego potrzebna.

Obserwuj

Odpowiadając na główne pytanie tego artykułu, czyli jak nauczyć się rysować, musimy wspomnieć o obserwacji. Kiedy tylko zaczynasz przygodę z rysowaniem, rozglądaj się wokół siebie. Nie ważne, czy jesteś w domu, w pracy, na uczelni, na przystanku autobusowym, czy wracasz pieszo do domu. Obserwuj świat, to jak się zmienia, jakie są kształty, jak rzeczy są ze sobą połączone. Przyglądaj się przedmiotom i osobom, które Cię otaczają. Zaczniesz zauważać najdrobniejsze szczegóły, które przydadzą Ci się w stworzeniu ciekawych rysunków.

Przeczytaj także: Jak mieszać kolory?

Wyciągaj wnioski

Na swojej drodze, której celem jest nauka rysowania, spotkasz wiele przeciwności. Musisz mieć tego świadomość. Czas, początkowo brak efektów, błędy, to zestaw najpopularniejszych problemów. Jednak nie zrażaj się nimi. Każdy od czegoś zaczynał, nie tylko w tej dziedzinie. Wyciągaj jednak wnioski. To podstawa Twojej nauki. Wnioski z popełnionych błędów pomogą Ci przybliżyć się do celu.

Inspiruj się

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się rysować, to nie możesz zapominać o jeszcze jednej kwestii. Inspiruj się! Przeglądaj rysunki innych autorów. Nie kopiuj całości, ale zainspiruj się. Porozmawiaj z innymi twórcami, poradź się ich. Pobudzisz swoją kreatywność, dzięki której sięgniesz po więcej.

Podsumowanie

Nauka rysowania wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj jednak, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Nie kupuj przyborów, które na początku w ogóle nie będą Ci potrzebne. Obserwuj innych i inspiruj się. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zdecyduj się na kurs. Wyznacz sobie cel, do którego będziesz dążyć. Tak możesz nauczyć się rysowania, a potem mieć z tego frajdę. Kto wie, może zaczniesz w ten sposób zarabiać? Trzymamy za Ciebie kciuki!

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.4 / 5. Liczba ocen: 7

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Jedna odpowiedź do “Jak nauczyć się rysować? 7 cennych wskazówek”

  1. Karolina pisze:

    Z rysowaniem jest jak z większością rzeczy – praktyka czyni mistrza. Samozaparcie, motywacja i ciągła praca potrafi przynieść niesamowite rezultaty. Dlatego zdecydowanie zgadzam się z autorem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *