Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową lub bloga?

Czas czytania: ok. 8 minut

Najlepszym uzupełnieniem treści na blogach i stronach internetowych jest wykorzystanie grafik oraz zdjęć. Pomagają one w odbiorze tekstu, wpływając na jego czytelność oraz warstwę wizualną. Przygotowanie zdjęć na stronę internetową lub bloga ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wyświetlania witryny oraz czasu jej ładowania. Jak zrobić to prawidłowo? Sprawdź w poniższym tekście!

Wszelkiego rodzaju grafiki są w stanie wzmocnić przekaz tekstu lub wpłynąć na jego charakter. Dlatego też na blogach oraz stronach internetowych zobaczyć można zdjęcia oraz infografiki. Ale czy ich stosowanie bez żadnego przygotowania jest właściwe? Witryny, na których znajdują się liczne zdjęcia, mogą się dość wolno ładować. Wtedy też użytkownicy rezygnują z ich odwiedzania, wybierając konkurencyjne strony internetowe. Ponadto nieczytelne grafiki zaburzają odbiór witryny, a także treści, w której są umieszczone. Mają także negatywny wpływ na wizerunek marki. Czy da się uniknąć takich sytuacji? Tak, a wskazówki dostępne są w dalszej części artykułu.

Skąd wziąć zdjęcia na stronę lub bloga?

Najprostszym sposobem zaopatrzenia się w zdjęcia i grafiki na stronę lub bloga, jest skorzystanie ze stocków. W sieci dostępne są ich dwa rodzaje: darmowe oraz płatne. Bezpłatne zdjęcia udostępniane są na licencji Creative Commons. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jej rodzaj, który odnosi się do niekomercyjnego wykorzystania, a także uznania autorstwa.

Listę darmowych banków zdjęć znajdziesz tutaj.

Płatne stocki mają w swoich zasobach bardzo wiele ciekawych zdjęć, których nie sposób znaleźć gdzie indziej. Jednak, jak nazwa wskazuje, trzeba za nie zapłacić. Mimo to warto z nich korzystać, aby zwiększyć atrakcyjność swojej strony internetowej oraz bloga. Z darmowych stocków korzysta wiele witryn, a zatem zdjęcia na nich często się powtarzają. Unikalność w pewnym stopniu zapewniają płatne banki grafik.

Jak przygotować zdjęcia na stronę lub bloga?

Publikowanie zdjęć na stronie internetowej lub blogu poprzedzić powinien proces ich przygotowania. Jest on bardzo łatwy, a kolejne jego przeprowadzenie wykształca nawyk. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie wiele nerwów spowodowanych zapełnianiem pojemności hostingu, czy też bardzo wolnym ładowaniem strony internetowej.

Rozmiar zdjęć na stronie internetowej

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę podczas publikowania zdjęć, jest ich rozmiar. Bez względu na to, czy wykorzystywane są grafiki stworzone we własnym zakresie, czy też pobrane ze stocków, są one dość duże. Przykładem może być rozdzielczość 5616 x 3744px. Publikowanie grafiki w takiej postaci będzie stanowić duże obciążenie dla serwera podczas każdorazowego jego ładowania. Tak naprawdę zdjęcie w takim rozmiarze jest zbędne.

Konieczne jest zatem zmniejszenie rozmiaru grafiki do rzeczywiście wykorzystywanego na stronie. Jeśli zatem zdjęcie główne we wpisie blogowym wyświetlane jest w rozdzielczości 1280 x 800px, to w takiej postaci powinno trafić na serwer. Analogicznie warto postąpić w przypadku mniejszych grafik.

Chcesz zmniejszyć rozmiar zdjęcia, a nie wiesz jak? Sprawdź w artykule: Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Waga zdjęcia na stronie lub blogu

W parze z rozmiarem zdjęcia idzie również jego waga. Im jest ona większa, tym grafika ładuje się dłużej. Dlatego też warto zadbać o zmniejszenie wagi zdjęć publikowanych na stronie internetowej lub blogu.

Pierwszy krok, aby to osiągnąć, zostanie wykonany podczas zmiany rozmiaru grafiki. Można jednak poczynić kolejny, czyli skompresować zdjęcie. Przyda się do tego proste narzędzie online’owe w postaci TinyPNG. Wystarczy otworzyć w nim grafiki, a po paru chwilach możliwe będzie ich pobranie w skompresowanej wersji.

Format zdjęć na stronie i blogu

Grafiki i zdjęcia mogą być publikowane z wykorzystaniem różnych formatów plików. Poznasz je dokładnie na naszym blogu we wpisie: Popularne formaty plików graficznych. Trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu prostej zasady, która mówi, że:

  • pliki *.png – wykorzystywane powinny być tylko do grafik bez tła oraz logo,
  • pliki *.jpg – przeznaczone są do zdjęć.

Można także wyjść naprzeciw oczekiwaniom robotów wyszukiwarki i skorzystać z nowocześniejszego formatu *.webp. Pozwala on na znaczną optymalizację zdjęć oraz grafik pod kątem czasu ładowania. Za format *.webp odpowiada Google, który zwraca uwagę na szybkość wczytywania w swoim narzędziu Google Page Speed Insight.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas publikacji zdjęć na stronie lub blogu?

Wymienione wyżej działania stanowią kwestie techniczne, które mają na celu optymalizację zdjęć pod kątem czasu ich ładowania oraz zajętości hostingu. Warto również przyjrzeć się innym aspektom, które przełożą się także na pozycjonowanie stron internetowych i blogów.

Nazwa zdjęcia i grafiki

Roboty wyszukiwarki Google bardzo dokładnie skanują strony internetowe oraz blogi. Zwracają uwagę na wiele rzeczy, które mają realny wpływ na działania SEO. Jedną z nich jest nazwa opublikowanego zdjęcia lub grafiki.

Nazwa wysłanego na serwer pliku graficznego powinna odpowiadać temu, co przedstawia lub tekstowi, do którego został przypisany. Konieczna jest jej zmiana ze standardowej na spersonalizowaną. Przykładem może być: rawpixel-00000.jpg, zastąpiona: rower-miejski.jpg.

Tekst alternatywny

Drugim istotnym aspektem dla pozycjonowania jest tekst alternatywny. Strony internetowe wyświetlają go, gdy mają problem z załadowaniem zdjęcia. Tekst alternatywny prezentuje robotom wyszukiwarki oraz użytkownikom, co znajduje się na grafice.

Stosowanie tekstu alternatywnego do zdjęcia ma również swoje oddzielne wytyczne. Ogólne zasady wskazują, aby był on treściwy, konkretny, a zarazem odnosił się do grafiki oraz treści, której towarzyszy.

Podsumowanie

Przygotowanie zdjęć na stronę internetową lub bloga zajmuje tylko chwilę. Warto ją poświęcić na zmianę rozdzielczości, a także kompresję grafiki. Istotne jest także korzystanie z właściwych rozszerzeń, w tym nowoczesnego *.webp. Ze względów SEO dobrze jest przypisywać zdjęciom odpowiednie nazwy oraz tekst alternatywny. W ten sposób grafiki będą czytelne, szybko się załadują, a także wspomogą pozycjonowanie strony internetowej.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba ocen: 9

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

4 odpowiedzi do “Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową lub bloga?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *