Jak wysłać duże pliki lub zdjęcia? Sprawdź te 5 narzędzi do transferu plików!

Czas czytania: ok. 8 minut

W kontaktach na linii agencja graficzna – klient, ale też w odwrotną stronę, zachodzi konieczność przesyłania dużych plików. Podobnie, kiedy chcemy podzielić się bardzo dobrej jakości zdjęciami lub materiałami wideo ze swoimi znajomymi. Jak to zrobić w możliwie najprostszy sposób? Sprawdź listę 5 narzędzi, dzięki którym prześlesz duże pliki!

Dotychczas wymienianie się dużymi plikami między znajomymi, czy nawet agencji z klientami, opierało się na fizycznych nośnikach. Co prawda, dyskietki 2,5-calowe już dawno wyszły z obiegu, ale płyty DVD dość długo w nim pozostawały. Potem przyszedł czas na masowe pamięci USB, czyli popularne pendrive’y. Funkcjonują one do dnia dzisiejszego, a producenci systematycznie zwiększają ich pojemność oraz szybkość zapisywania i odczytywania plików. Na horyzoncie pojawiły się również dyski SSD, jednak mało kto chce teraz pożyczać swój nośnik, na którym trzyma wiele cennych rzeczy. Z pomocą w wymianie dużych plików przyszły rozwiązania internetowe. Są one dostępne nie tylko przez przeglądarkę internetową, ale niektóre z nich również w formie aplikacji mobilnych na smartfony i tablety.

Przesyłanie dużych plików mailem?

Niewątpliwie wiele osób, kiedy chce przesłać duże pliki, będzie próbowało skorzystać ze skrzynki pocztowej. Niestety nie da się tego zrobić. Skrzynki mailowe są bowiem ograniczone pod względem wielkości przesyłanych załączników. Przeważnie jest to 25 MB. Zatem przesłać można maksymalnie 2 zdjęcia, przyjmując, że w dobrej rozdzielczości będą one zajmować ok. 10 MB. Mowa o fotografiach w formacie .jpg, zgranych z aparatu, a zatem bez jakiejkolwiek obróbki. Jeśli więc chcemy przesłać o wiele większe pliki, musimy posiłkować się innymi możliwościami.

Narzędzia do przesyłania dużych plików

Na szczęście w sieci pojawiło się wiele ciekawych propozycji, które umożliwiają przesyłanie dużych plików. Są one dostępne w darmowych wersjach, które są w pewnym stopniu ograniczone. Jednak do większości zastosowań w zupełności wystarczą. W razie większych potrzeb istnieje możliwość wykupienia kont premium, które zazwyczaj nie mają żadnych limitów bądź są one dość wysokie.

Google Drive

Wśród popularnych rozwiązań gości usługa udostępniona przez Google. Internetowy Dysk Google (funkcjonujący aktualnie w strukturze Google One) dostępny jest za darmo dla wszystkich użytkowników kont Gmail (sprawdź jak jak założyć konto Google). W ramach bezpłatnego pakietu dostępne jest 15 GB miejsca na dane. Można je wykorzystać do przechowywania plików oraz ich udostępniania. Korzystanie z Dysku Google jest bardzo wygodne z uwagi na dostęp do platformy przez przeglądarkę internetową oraz dedykowane aplikacje mobilne. Można więc przesyłać duże pliki bezpośrednio z telefonu, tabletu i komputera. Co więcej, użytkownicy mają możliwość stworzenia folderów i ich udostępniania, bez konieczności każdorazowego przesyłania linków do pojedynczych plików. Płatna wersja usługi zwiększa jej pojemność. W ramach miesięcznej subskrypcji za 8,99 zł można zyskać 100 GB, za 13,99 zł – 200 GB, 46,99 zł – 2 TB.

Dropbox

Konkurencyjną usługą chmurową dla Dysku Google jest Dropbox. Działa on na podobnej zasadzie, jak wyżej opisywane rozwiązanie. Jednak w darmowej wersji jest on bardzo ograniczony pod względem pojemności. Użytkownicy bezpłatnych kont mogą skorzystać jedynie z 2 GB. Dropbox udostępnia platformę webową, a także aplikacje mobilne. Możliwe jest również skorzystanie z płatnych planów, które dają więcej możliwości. Wśród nich także usługę Dropbox Transfer, która w najtańszym pakiecie pozwala na przesyłanie plików o maksymalnym rozmiarze 2 GB.

OneDrive

Trzecią popularną platformą jest OneDrive oferowany przez Microsoft. Użytkownicy skrzynek pocztowych w domenie outlook.com otrzymują dostęp do tej usługi, ale jej pojemność wynosi 5 GB. Istnieje możliwość jej zwiększenia, wykupując większy pakiet bezpośrednio w OneDrive. Poza tym, użytkownicy pakietu Microsoft 365 również dostają dostęp do dysku, ale o znacznie większej pojemności. Przykładem może być podstawowa wersja (Personal) pakietu znanego wcześniej jako Office, gdzie oferowany jest 1 TB na dane przez rok. Podobnie, jak w Google Drive i Dropboxie, wystarczy uploadować plik do chmury i udostępnić link do niego innej osobie. Dane nie zostaną usunięte z dysku, dopóki sami ich nie skasujemy.

WeTransfer

Oprócz rozwiązań opartych na zasadzie dysku internetowego funkcjonują także usługi polegające na jednorazowym uploadzie plików i ich automatycznym usunięciu po jakimś czasie. Najciekawszą propozycją bazującą na takim działaniu jest WeTransfer. Portal znany jest wielu użytkownikom z uwagi na prostotę swojego działania. Darmowa wersja pozwala na przesyłanie dużych plików o maksymalnym rozmiarze 2 GB. Zasada działania jest dość prosta. Wystarczy uploadować plik, podać nasz adres e-mail oraz odbiorcy, a także opcjonalnie tekst wiadomości. Osoba, której chcemy przesłać grafiki, zdjęcia, materiały wideo, czy też duże dokumenty, otrzyma na swoją skrzynkę powiadomienie z linkiem. Po jego kliknięciu możliwe będzie pobranie przesyłanych plików. WeTransfer pozwala również na wygenerowanie bezpośredniego linka, który sami udostępnimy za pomocą maila, czy też komunikatora (np. Messengera, WhatsAppa, Telegrama, czy Signala). Platforma ma również płatny pakiet (12 Euro miesięcznie), gdzie pojemność wynosi 20 GB.

TransferNow

Ciekawą propozycją do przesyłania dużych plików jest również TransferNow. Portal umożliwia upload plików o maksymalnym rozmiarze 5 GB (darmowa wersja). Kiedy zdecydujemy się na płatne konto, będziemy mogli korzystać z pojemności 50 GB. W pozostałym zakresie TransferNow przypomina WeTransfer. Pozwala więc na przesłanie do odbiorcy pliku maila z linkiem. Umożliwia także jego wygenerowanie do udostępniania bezpośrednio przez użytkownika.

Inne propozycje

Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań godne uwagi są także portale MyAirBridge, FileMail oraz SendAnywhere. Funkcjonują one tak samo, jak WeTransfer oraz TransferNow. Jednak różnią się od siebie maksymalnym rozmiarem pliku w darmowej wersji. MyAirBridge pozwala na przesyłanie dużych plików do 20 GB. Co ciekawe, oferuje także szyfrowanie end-to-end. FileMail umożliwia udostępnianie plików o rozmiarze do 5 GB. Z kolei SendAnywhere pozwala na przesyłanie zdjęć, wideo, grafik, dokumentów o wadze do 10 GB.

Podsumowanie

Dzięki oferowanym w internecie usługom przesyłanie dużych plików nie stanowi większego wyzwania. Dostępne rozwiązania chmurowe pozwalają na udostępnianie danych o różnych rozmiarach. Nawet w podstawowych (darmowych) wersjach mogą być one w pełni wystarczające, aby przesyłać zdjęcia, pliki wideo, czy też duże dokumenty.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.1 / 5. Liczba ocen: 24

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *