Na co przeznaczyć dotację z urzędu pracy?

Czas czytania: ok. 8 minut

Zanim zdecydujemy się rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, możemy pozyskać na ten cel środki finansowe. Pochodzą one w głównej mierze z dofinansowania z urzędu pracy, ale wsparcia mogą udzielić także lokalne grupy działania. Taki dodatkowy zastrzyk gotówki może być przeznaczony na różne cele. Jednym z nich są materiały reklamowe. Sprawdźmy zatem, na co przeznaczyć dotację z urzędu pracy!

W ciągu roku kalendarzowego urzędy pracy kilkukrotnie informują o naborze wniosków na dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej. To spora szansa dla wszystkich, którzy planują zostać przedsiębiorcami, a nie mają dość własnych środków na start. Za otrzymane pieniądze można kupić m.in. wyposażenie biura, a także materiały graficzne, przydatne podczas rozpoczęcia oraz dalszego prowadzenia firmy. Dzięki pozyskanym środkom możemy własne przeznaczyć na inny cel – chociażby taki, którego w ramach dofinansowania nie możemy zrealizować. Przekonajmy się, na które z materiałów graficznych możemy przeznaczyć dotację z urzędu pracy.

Dotacja na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej – o czym pamiętać?

Nim zaczniemy ochoczo reagować na ogłoszenie o naborze wniosków na dotację, warto sprawdzić regulamin takiego dofinansowania. Wymienione są w nim wszystkie szczegóły, dotyczące uzyskania środków. Przeważnie są to bezzwrotne pożyczki, o ile wywiążemy się z zapisów regulaminu oraz postanowień zawartych w umowie. Głównym z nich jest konieczność prowadzenia działalności gospodarczej przez dany okres czasu, np. 12 miesięcy oraz niezawieszania jej np. przez 6 miesięcy. Jeśli naruszymy któryś z punktów regulaminu, nie uzyskamy dotacji lub będziemy musieli ją zwrócić z odsetkami.

Regulamin dofinansowania zawiera także szczegółowe informacje na temat tego, na co możemy przeznaczyć uzyskane pieniądze. W tym przypadku należy szczególną uwagę przykuć do tych zapisów, które mówią, ile procent dotacji PUP może być przez nas wykorzystane na konkretny cel. Często zdarza się, że zostajemy pod tym względem ograniczeni do 10 – 20% całej uzyskanej sumy.

Na co przeznaczyć dotację?

We wspomnianym już regulaminie może widnieć zapis, w którym wyszczególnione są konkretne materiały reklamowe, na które można przeznaczyć dotację z urzędu pracy. Jednak bardzo często zdarza się, że jest to tylko ogólne określenie. Sami powinniśmy określić, jakie materiały reklamowe chcemy nabyć za uzyskane dofinansowanie, a jeśli mamy z tym problem, to odpowiedź znajduje się poniżej.

Logo

Zacząć musimy od rzeczy podstawowej. Logo jest zasadniczym elementem graficznym, na który możemy przeznaczyć środki z dofinansowania z urzędu pracy. Tym samym będziemy mieć pieniądze na znak, który będziemy wykorzystywać przez wiele lat. Zastosujemy go na stronie internetowej, szyldzie, banerach reklamowych, ulotkach, a także wizytówkach. Logo jest więc pierwszą grafiką, która wyróżni nas na tle konkurencji. Dzięki logo budujemy profesjonalny wizerunek swojej firmy na lata.

Księga znaku

Skoro o logo mowa, to nie możemy pominąć także księgi znaku. Zawarte są w niej wszystkie instrukcje, jak postępować z naszym znakiem rozpoznawczym. To także element, który możemy sfinansować z dotacji z urzędu pracy. Dzięki niemu unikniemy ewentualnych błędów w stosowaniu logo, które z kolei ustrzegą nas przed wpadkami wizerunkowymi już na starcie prowadzenia firmy.

Wizytówki

O tym, jak wizytówki są nadal ważne w biznesie, pisaliśmy już na łamach bloga. Sfinansowanie ich z dotacji z urzędu pracy jest bardzo dobrym pomysłem. Zyskamy drukowany format, który będziemy mogli przekazywać naszym klientom. Jeśli zdecydujemy się działać jedynie na zasadzie B2B, wizytówka będzie świetnym materiałem do wręczania kontrahentom, czy też partnerom biznesowym. Standardowo umieszcza się na niej imię i nazwisko, nazwę firmy, jej dane, a także adres: siedziby, strony internetowej oraz poczty elektronicznej.

Zastanawiasz się, jak przygotować wizytówkę? Sprawdź w naszym wpisie!

Szyld

Jeśli w ramach rozpoczętej działalności gospodarczej, przyjmować będziemy klientów w budynku, potrzebować możemy szyldu. Wskaże on, że w tym właśnie miejscu znajduje się siedziba naszej firmy. Szyld to także dobry sposób na przekazanie dodatkowych informacji, jak chociażby godzin pracy.

Ulotki

Dotację z urzędu pracy możemy także przeznaczyć na rozmaite ulotki. Dystrybuowane w okolicy siedziby naszej firmy, zasygnalizują jej funkcjonowanie. Ponadto ulotki są doskonałym materiałem do informowania klientów o naszej ofercie. Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, chcemy dotrzeć do możliwie największej grupy osób. Możemy to zrobić właśnie poprzez ulotki. Ciekawie wykonane zachęcą do zapoznania się z ofertą oraz przyjściem do naszego punktu.

Strona internetowa

Witryna internetowa staje się domem w sieci dla naszego biznesu. Dzięki niej klienci mogą się dowiedzieć o naszym istnieniu i skorzystać z oferty. Dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą być także przeznaczone na stworzenie strony internetowej naszej firmy. Responsywna, niepowtarzalna witryna, jest w stanie dostarczyć nam leadów, które mogą przerodzić się w klientów.

Teksty reklamowe, czyli copywriting

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy możemy również wykorzystać na copywriting. Stworzenie tekstów, które opiszą naszą firmę, jej ofertę, zachęcą potencjalnych klientów do dalszego działania. Może nim być wizyta w stacjonarnym punkcie lub też zakup poprzez stronę internetową. Dobry copywriting opowiada historię, której częścią chcą stać się klienci.

Gadżety reklamowe

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej to duże wydarzenie w naszym życiu. Zapraszając na otwarcie firmy, możemy podarować gościom gadżety reklamowe. Długopisy, kubki, ekologiczne torby z logo naszej działalności, będą praktycznymi akcesoriami. Osoby, które je otrzymały, będą dobrze wspominać naszą firmę, co może wpłynąć na podjęcie przez nich decyzji o skorzystaniu z naszych usług. Wspomniane torby na zakupy są także dobrym pomysłem z uwagi na budowanie wizerunku – logo na niej umieszczone zobaczyć może bardzo dużo osób. Tym samym w pewnym stopniu będziemy budować świadomość funkcjonowania naszej firmy i rozpoznawalności jej logo.

Podsumowanie

Dotacje z urzędu pracy możemy przeznaczyć na różne materiały reklamowe. Warto jednak wcześniej zapoznać się z regulaminem takiego dofinansowania. Pieniądze możemy wykorzystać na logo, wizytówki, ulotki, stronę internetową, a także gadżety reklamowe. Niektóre z tych elementów będą przez nas wykorzystywane przez długie lata naszej działalności.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 9

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *