Papier kancelaryjny

Czas czytania: ok. 6 minut

Odręcznie przygotowane pisma mają swój niepowtarzalny charakter. Zazwyczaj wykorzystuje się do nich specjalne kartki. To papier kancelaryjny, różniący się pod kilkoma względami od tego, który jest stosowany do druku. Dzięki niemu pisma prezentują się lepiej i są bardzo doceniane przez odbiorców. Co to jest papier kancelaryjny? Gdzie się go stosuje? Przekonaj się w dalszej części tego artykułu!

Co to jest papier kancelaryjny?

W wielu firmowych biurach, instytucjach, szkołach, a niekiedy nawet w domowych warunkach wykorzystuje się papier kancelaryjny. Stosuje się go głównie do sporządzania pism oraz wniosków. Chociaż wielu uczniów szkół może go kojarzyć z lekcji języka polskiego, gdzie wykorzystywano go do przygotowywania różnego rodzaju wypracowań. Papier kancelaryjny to specjalny rodzaj kartek. Od innych papierów różni się przede wszystkim gramaturą, formatem oraz zadrukowaniem. Stosując papier podaniowy (tak inaczej określa się papier kancelaryjny), wszelkie odręcznie sporządzane pisma (np. wnioski, podania) zyskują na jakości.

Przeczytaj także: Akcydens – co to jest?

Pobierz papier kancelaryjny A4 do druku

Może Cię również zainteresować:

Jaka jest gramatura papieru kancelaryjnego?

Osoby, które zastanawiają się, czym się różni papier kancelaryjny od zwykłego, muszą wiedzieć, że jedną z charakterystycznych cech jest gramatura. Określa ona masę danych kartek. Oznacza stosunek grama na metr kwadratowy. Jednocześnie, dzięki znajomości gramatury możliwe jest określenie grubości konkretnych kartek. W najczęściej spotykanym papierze, który stosowany jest w biurach i domach, wynosi ona 80 g/mkw. Inna jest za to w omawianym papierze podaniowym. Gramatura papieru kancelaryjnego wynosi zazwyczaj 60 g/mkw i nie przekracza tej wartości.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Interlinia – co to jest?

Jaki jest format papieru kancelaryjnego?

Kolejną cechą, która wskazuje, czym się różni papier kancelaryjny od zwykłego, jest format. Wskazuje on wielkość kartek, czyli ich wysokość oraz szerokość. Najczęściej stosowanym papierem kancelaryjnym jest ten, który ma format A3. Wtedy też jego wysokość wynosi 297 mm (29,7 cm), a szerokość 420 mm (42 cm).

Jednak nie tylko A3 jest wykorzystywany do papieru podaniowego. Można go również spotkać w popularnym formacie A4. Papier kancelaryjny A4 ma wysokość 210 mm (21 cm) i szerokość wynoszącą 297 mm (29,7 cm). Często też kartki podaniowe A3 przycinane są, aby uzyskać z nich A4. Aby uzyskać taki efekt, należy złożyć papier kancelaryjny A3 na połowę, a następnie przeciąć go wzdłuż uzyskanej linii zgięcia. Wtedy powstaną 2 kartki formatu A4.

Zobacz także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Jak wygląda papier kancelaryjny?

Papier kancelaryjny różni się od zwykłego także zadrukiem. Tradycyjne kartki są białe, dzięki czemu po wydrukowaniu na nich pism, są one estetyczne. Nie zawierają bowiem żadnych dodatkowych elementów, a także unika się nachodzenia na siebie warstw – tej, która byłaby już obecna oraz tej, która powstanie w efekcie druku. Inaczej jest z papierem kancelaryjnym. Jego powierzchnia jest już zadrukowana. Jednak nie jest to jego wada, lecz zaleta. Tak też można wyróżnić:

Dzięki umieszczeniu na papierze kancelaryjnym linii oraz kratek wygodniej sporządza się odręczne pisma. Zadruk sprawia, że wnioski, protokoły, czy też inne prace, wyglądają schludnie i elegancko. Poza tym ułatwiają one zachowanie odstępów, co sprawia, że pisma są wyraźniejsze i wygodniej się je czyta.

Przeczytaj również: Papier firmowy – co powinien zawierać?

Do czego wykorzystuje się papier kancelaryjny?

Przyjęło się, że tradycyjne białe kartki formatu A4 są standardowym wyposażeniem biur, szkół, instytucji oraz gospodarstw domowych. Warto zauważyć, że można w nich również spotkać papier kancelaryjny. Z uwagi na jego format (najczęściej wybierany jest A3) oraz zadruk, wygodnie się na nim pracuje.

Papier kancelaryjny stosowany jest m.in. do:

  • sporządzania wszelkiego rodzaju pism urzędowych – np. podań, wniosków,
  • tworzenia wypracowań szkolnych,
  • prowadzenia notatek,
  • przygotowywania projektów,
  • opracowywania baz danych,
  • sporządzania prac zaliczeniowych na studiach,
  • tworzenia schematów rozwiązań za pomocą rysunków.

Sprawdź także:  Jak zaprojektować wizytówki?

Podsumowanie

Papier kancelaryjny to nic innego, jak zadrukowane kartki formatu A3. Mogą znajdować się na nich linie lub kratki. Papier kancelaryjny wykorzystywany jest do różnego rodzaju oficjalnych pism urzędowych, a także do sporządzania wypracowań oraz prac zaliczeniowych na studiach. Często papier kancelaryjny nazywany jest papierem podaniowym.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 1

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: