Programy graficzne

Czas czytania: ok. 7 minut

Tworząc mniejsze lub większe projekty graficzne, potrzebujemy odpowiedniego oprogramowania. Do dyspozycji mamy zarówno darmowe, jak i płatne aplikacje. Programy do tworzenia grafiki mogą być instalowane na komputerach, a także wykorzystywane w wersjach webowych, czyli przez przeglądarkę. Sprawdźmy, które oprogramowanie jest warte uwagi!

Programy graficzne – dostępne online i na desktopie

W ciągu ostatnich lat podejście do tworzenia grafiki trochę się zmieniło. Jednym z czynników, który miał na to wpływ, było pojawienie się prostych w obsłudze aplikacji. Co ciekawe, dostępne są one przez przeglądarkę. Dzięki temu nie trzeba na komputerze instalować specjalnego oprogramowania. Można za to skorzystać z takich narzędzi na wielu urządzeniach – wystarczy jedynie dostęp do internetu. To sprawiło, że coraz więcej osób zaczęło się interesować tworzeniem grafiki.

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Programy do tworzenia grafiki – co wybrać?

W internecie dostępna jest niezliczona ilość programów do tworzenia grafiki komputerowej. Co jakiś czas pojawiają się nowe, które mają stanowić konkurencję dla już obecnych. To pożądane zjawisko, które przyczynia się do pojawiania się w aplikacjach nowych funkcji, czy też zmian ich cen – na bardziej przyjazne użytkownikowi. Dlatego też warto obserwować rynek programów do tworzenia grafiki i wybrać dla siebie odpowiedni. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

Canva

Jednym z najpopularniejszych aktualnie programów do tworzenia grafiki jest Canva. Jest ona dostępna przez przeglądarkę. Co za tym idzie, nie wymaga instalowania na komputerze. Zaletą Canvy jest jej prostota. Aplikacja ma intuicyjny interfejs, więc łatwo się po nim poruszać. Canva zyskała uznanie wśród użytkowników także dzięki bogatej bazie szablonów. Można je wykorzystać do tworzenia grafik przeznaczonych do mediów społecznościowych, wizytówek, CV, prezentacji, ulotek, banerów, a nawet stron www.

Z Canvy korzysta się przyjemnie, nawet gdy stawia się pierwsze kroki w tworzeniu grafik. Aplikacja jest dostępna za darmo – wystarczy się zarejestrować. W jej bazie widnieją zarówno darmowe, jak i płatne szablony. Canva dostępna jest również w wersji płatnej, wtedy zwiększają się jej możliwości. Jednak na początek warto skorzystać z darmowego konta i wykorzystać możliwości tego programu do tworzenia grafiki.

Aby skorzystać z Canvy, wystarczy przejść na tę stronę i zarejestrować bezpłatne konto.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Popularne formaty plików graficznych

GIMP

Kiedy mowa o programach do tworzenia grafiki, nie sposób pominąć aplikacji GIMP. To istny must have, jeśli stawia się pierwsze kroki w projektowaniu. GIMP jest dostępny za darmo i można go zainstalować na urządzeniach z systemami: Windows, macOS, Linux. Interfejs tego programu do tworzenia grafiki jest już nieco bardziej skomplikowany niż Canvy. Jednak warto się go nauczyć, ponieważ podobne rozwiązania wykorzystują inne aplikacje – również płatne. GIMP pozwala na tworzenie grafiki, jak i edycję zdjęć.

Aby skorzystać z GIMP, należy go pobrać z tej strony i zainstalować na swoim urządzeniu.

Inkscape

Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z grafiką wektorową, powinien sprawdzić aplikację Inkscape. To darmowa alternatywa dla popularnych płatnych narzędzi. Inkscape jest programem do tworzenia grafiki, który można zainstalować na komputerach z systemami: Windows, Linux, macOS. Zawiera on pakiet narzędzi, które umożliwiają tworzenie wektorowych projektów graficznych.

Program do tworzenia grafiki Inkscape pobierzesz za darmo z tej strony.

Zobacz również: Projekty graficzne z kreatorów, czy indywidualny projekt?

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia grafiki. Oprogramowanie jest znane przez większość profesjonalistów. Adobe Photoshop zawiera pełen zestaw narzędzi, również zaawansowanych, jaki jest niezbędny do pracy. Można za jego pomocą tworzyć proste, jak i bardzo zaawansowane grafiki rastrowe. Trzeba jednak pamiętać, że Adobe Photoshop jest płatny. Można go zainstalować na komputerach wyposażonych w systemy: Windows, macOS. Adobe Photoshop to też świetne narzędzie do obróbki zdjęć.

Program Adobe Photoshop dostępny jest tutaj.

CorelDraw

Twórcy grafiki wektorowej również mają do dyspozycji bardzo ciekawą aplikację. Jest nią CorelDraw. Stanowi on alternatywę dla Adobe Illustratora. Program do tworzenia grafiki CorelDraw jest wygodnym i prostym w użyciu narzędziem. Posiada przejrzysty interfejs. Niewątpliwą jego zaletą jest społeczność, która publikuje szereg materiałów na temat projektowania grafik wektorowych, zawierając w nich cenne wskazówki. Warto się z nimi zapoznać, jeśli dopiero rozpoczyna się przygodę z tego typu oprogramowaniem.

CorelDraw jest płatnym programem do tworzenia grafiki i można go znaleźć na tej stronie.

Sprawdź także: Wymiary grafik na FB

Programy do tworzenia grafiki – pozostałe propozycje

Wyżej wymienione programy do tworzenia grafiki są jednymi z najpopularniejszych. Oprócz nich warto zapoznać się także z innymi aplikacjami. Godnymi uwagi programami do tworzenia grafiki są również:

  • Adobe InDesign,
  • Adobe Illustrator,
  • Affinity Designer,
  • Sketch.

Przeczytaj także: Jak wysłać duże pliki lub zdjęcia? Sprawdź te 5 narzędzi do transferu plików!

Podsumowanie

Programy do tworzenia grafiki umożliwiają stworzenie ciekawych i inspirujących projektów. Można je wykorzystać w internecie, jak i w postaci materiałów drukowanych. Wśród popularnych programów do tworzenia grafiki znajdują się: Adobe Photoshop, CorelDraw, GIMP, Canva.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 1

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: