Sitodruk – co to jest, gdzie się wykorzystuje, na czym polega

Czas czytania: ok. 6 minut

Drukowane materiały muszą być bardzo dobrej jakości. Świadczoną one o firmie, a tym samym pomagają w budowaniu jej wizerunku. Dlatego też jedną z najpopularniejszych metod tworzenia materiałów reklamowych jest sitodruk. Wykorzystuje się go na wielu powierzchniach płaskich, zachowując przy tym wysoką jakość oraz trwałość drukowanych elementów. Poznaj sitodruk oraz dowiedz się, na czym on polega i gdzie się go wykorzystuje!

Na naszym blogu poruszaliśmy już tematykę związaną z drukiem offsetowym. Przyszedł zatem czas, aby omówić kolejną ciekawą technikę. Sitodruk, bo o nim mowa, jest uznawany za jedną z najatrakcyjniejszych metod druku. Charakteryzuje się on bardzo wysoką trwałością. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich farb oraz doświadczenia osób realizujących proces sitodruku. Przekonajmy się zatem, jak wygląda taka technika oraz do czego najczęściej się ją wykorzystuje.

Przeczytaj także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Co to jest sitodruk?

Trwałość to jedna z cech materiałów, które są drukowane za pomocą metody zwanej sitodrukiem. Dlatego też jest ona bardzo chętnie wykorzystywana w przypadku bardzo dużych nakładów. Sitodruk, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystaniu specjalnego sita, przez które nakładana jest farba na materiał. Aby grafika została w ten sposób nadrukowana, część oczek jest odsłonięta. Pozostałe zaś są zasłonięte, aby reszta powierzchni była nienaruszona.

Sito, o którym jest mowa, stanowi szablon. Jest on zatem wykorzystywany w przypadku wszystkich materiałów, na których ma pojawić się zgodny z projektem nadruk. Sito zawiera w sobie niewielkie oczka, przez które przepuszczana jest farba. Może być ono wykonane z tkaniny, co jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Oprócz niego sito może być stworzone z metalowych cienkich drutów lub materiałów syntetycznych. Co ważne, musi być ono odpowiednio naprężone, dlatego też umieszcza się je w specjalnej ramie.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Drukarnia – jak prawidłowo zamówić wydruk materiałów

Jak przebiega sitodruk?

Początkiem każdego procesu drukowania jest stworzenie odpowiedniego projektu graficznego. Następnie niezbędne jest przygotowanie wzorca. Bazuje on właśnie na stworzonym projekcie graficznym, a nadruk diapozytywu przeprowadzany jest na specjalnej folii octanowej.

Kolejnym etapem jest przygotowanie matrycy. W jego ramach sito pokrywane jest emulsją światłoczułą, która musi być potem wysuszona. Nakłada się na nią wzór, który odzwierciedla projekt graficzny. Sito następnie zamykane jest w urządzeniu naświetlającym. Wtedy to wspomniana wcześniej emulsja utwardza się.

Po naświetleniu emulsji światłoczułej czas na następny krok sitodruku. Niezbędne jest teraz jej wypłukanie. Sito polewane jest wodą, a następnie suszone. Wtedy uwydatnia się wzór, który został nałożony w trakcie wcześniejszego etapu sitodruku.

Następnym etapem sitodruku jest nałożenie farby. Jest ona rozprowadzana na sicie za pośrednictwem rakla. Farba przechodzi przez niewielkie otwory, dzięki czemu jest nakładana na materiał.

Zobacz także: Co to jest hot-stamping?

Do czego wykorzystywany jest sitodruk?

Sitodruk jest jedną z najlepszych metod drukarskich. Jest ona szeroko stosowana do materiałów reklamowych. Sitodruk wykorzystuje się do projektów graficznych, które następnie drukowane są na koszulkach, torbach, kartonach, czapkach, materiałach plastikowych, drewnianych, metalowych, a także PCV.

Za pomocą sitodruku realizuje się nadruk logo, a także innych cennych dla firmy materiałów reklamowych.

Jakie są zalety sitodruku?

Sitodruk jest bardzo często stosowaną techniką. Charakteryzuje się on bardzo wysoką jakością nadruku. Jakie są inne zalety sitodruku? W pierwszej kolejności należy wymienić trwałość. Projekty graficzne wykorzystywane do sitodruku narażone są na rozmaite czynniki zewnętrzne, jak np. atmosferyczne, czy też chemiczne. Przykładem może być pranie koszulek z nadrukiem. Sitodruk sprawia, że nadrukowane elementy są trwałe i nie znikają po chwili.

Kolejną zaletą sitodruku jest jego cena. Oczywiście należy pamiętać, że chodzi o ostateczny koszt w przypadku dużego nakładu. W takich sytuacjach jest on dość niski, co sprawia, że sitodruk jest chętnie wykorzystywany do drukowania materiałów reklamowych.

Zaletą sitodruku jest również możliwość stosowania go na różnych materiałach. Nadruk realizowany jest na wspomnianej już odzieży, ale także plastiku, drewnie, a nawet metalu.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest proof cyfrowy?

Podsumowanie

Sitodruk jest metodą drukarską, która charakteryzuje się wysoką trwałością oraz jakością. Dlatego jest chętnie wykorzystywana do materiałów reklamowych. Za pośrednictwem sitodruku można przenosić cyfrową postać projektów graficznych na odzież, plastik, a także drewno. W ten sposób można drukować np. logo na koszulkach, czy też innych gadżetach reklamowych.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 2 / 5. Liczba ocen: 4

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: