Złoty podział w grafice. Na czym polegają boskie proporcje?

Czas czytania: ok. 5 minut

W projektowaniu grafiki istotne są nie tylko wykorzystane elementy, ale także ich układ. Powinien on tworzyć harmonię, która pomaga w odbiorze projektu oraz jego skuteczności. Zachowanie złotego podziału pomaga osiągnąć taki cel. Czym są boskie proporcje? Sprawdźmy!

Złoty podział, czyli proporcje we wszechświecie

Historia stosowania złotego podziału zaczyna się już w starożytności. Można ją dostrzec m.in. w architekturze, a konkretnie w Partenonie, który znajduje się na ateńskim akropolu. Jednak wszystko zaczęło się od obserwacji świata. Okazuje się bowiem, że mnóstwo rzeczy, które możemy codziennie zobaczyć np. w przyrodzie, wpisuje się w tzw. boskie proporcje. Zastosowań złotego podziału można dopatrywać się w wielu dziełach, czy to wspomnianych już architektury, ale także i sztuki. Przykładami mogą być “Mona Lisa” stworzona przez Leonardo Da Vinci, a także “Ostatnia wieczerza” Salvadora Dali. Boskie proporcje wykorzystuje się do dzisiejszego dnia np. w grafice oraz fotografii.

złoty podział Fibonacci

Przeczytaj także: Jak nauczyć się rysować? 7 cennych wskazówek

Na czym polega złoty podział?

Złoty podział to pojęcie, które występuje również pod innymi nazwami. Boskie proporcje, golden ratio, podział harmoniczny bardzo często pojawiają się w wyjaśnieniach omawianej definicji. Złoty podział bazuje na podziale odcinka na dwie części, ale w taki sposób, żeby stosunek długości dłuższej jego części do krótszej równy był stosunkowi całego tego odcinka do jego dłuższej części. Brzmi to może skomplikowanie, ale ma wiele sensu, zwłaszcza matematycznego. Podział ten wykorzystuje bowiem proporcje oraz ich stosunek do siebie. Jest on równy 1,6180, a oznaczony literą phi (φ).

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Typografia – co to jest?

Złoty podział – ciąg Fibonacciego

Mówiąc o złotym podziale nie da się pominąć istotnego faktu. Wspomniany już stosunek proporcji, wynoszący 1,6180 phi, bazuje na ciągu Fibonacciego. Wygląda on następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181… Ciąg Fibonacciego wskazuje, że każda z liczb jest wynikiem sumowania dwóch poprzednich. Z kolei stosunek mniejszej liczby do większej daje wynik zbliżony do wartości 1,6180. Żeby lepiej zobrazować takie wyjaśnienie, można wykorzystać równanie:

złote proporcje wzór

Boskie proporcje – złoty prostokąt i złota spirala

Z pojęciem podziału harmonicznego ściśle związany jest złoty prostokąt oraz złota spirala. Przedstawiają one dokładne zastosowanie omawianego już ciągu Fibonacciego. Złoty prostokąt zachowuje stosunek długości dłuższego boku do krótszego, a ten z kolei jest równy stosunkowi długości ich całości. Złota spirala przypomina muszlę. Jest ona umieszczana w prostokącie, a co 90 stopni zwiększa się jej szerokość. W tym przypadku również zachowany jest stosunek równy 1,6180.

złoty podział

Zobacz również: Jak mieszać kolory?

Złoty podział w grafice

Grafika to jedna z dziedzin, która wykorzystuje złoty podział. Projektowanie daje wtedy lepsze efekty. Boskie proporcje pomagają w stworzeniu harmonii pomiędzy poszczególnymi elementami grafiki. Nadają większy sens całemu projektowi. Kiedy się na niego spojrzy, ma się wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu.

Złoty podział wykorzystuje się m.in. w projektowaniu:

Dzięki boskim proporcjom odbiorcy mogą skupić się na najważniejszych elementach grafiki. To z kolei ma ogromne znaczenie dla skuteczności takich projektów. Przykładem mogą być witryny internetowe. Zastosowanie na nich złotego podziału zwiększa funkcjonalność stron oraz poprawia doznania użytkowników (czyli tzw. User Experience). Odbiorcy wiedzą, jak mają się poruszać po witrynie, a dodatkowo we właściwych jej miejscach umieszczone są elementy odpowiedzialne za dalsze działanie użytkowników (np. kliknięcie przycisku CTA).

złoty podział

Złoty podział to również sposób na uporządkowanie grafiki. Wolne przestrzenie nie sprawiają wrażenia, że czegoś brakuje. Wręcz przeciwnie – podkreślają pewnego rodzaju swobodę oraz zapobiegają przytłoczeniu odbiorców nadmierną ilością elementów. Dają szansę na skupienie się na rzeczach ważnych.

Przeczytaj także: Co to jest system identyfikacji wizualnej?

Podsumowanie

Złoty podział to zachowanie odpowiednich proporcji między poszczególnymi elementami m.in. w grafice. Dzięki temu kompozycja jest klarowna i nadaje właściwego sensu. Grafiki tworzone w oparciu o boskie proporcje są harmonijne, a co za tym idzie, lepiej odbierane. Wpływa to również na ich skuteczność, zarówno wizerunkową, jak i sprzedażową.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.4 / 5. Liczba ocen: 42

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *