Czym jest poligrafia i czym się zajmuje?

Czas czytania: ok. 6 minut

Efektem przeplatania się cyfrowego i rzeczywistego świata jest rozwój w wielu dziedzinach życia i pracy. Dotknął on również poligrafii, która zajmuje się przeniesieniem do namacalnej postaci cyfrowych oraz analogowych projektów graficznych. Na przestrzeni wielu lat dziedzina ta czerpała zarówno ze znanych, jak i całkowicie nowych rozwiązań. W dzisiejszym świecie poligrafia jest wręcz sztuką, a jej jakość i efektywność to zasługa m.in. doświadczenia oraz coraz nowocześniejszych technik. Przyszedł więc czas, abyśmy poznali bliżej poligrafię oraz to, czym się ona zajmuje.

Poligrafia – co to jest?

Sztuka – takim pojęciem wiele osób określa poligrafię. Nie ma co się temu dziwić. Poligrafia jest dziedziną o szerokim znaczeniu, ale efekty jej działań mogą być i bywają niesamowite. Spotykamy się z nimi wręcz na każdym kroku naszego codziennego życia. Kiedy sięgamy po czasopismo, książkę, otrzymujemy ulotki reklamowe, czytamy informacje na plakatach – to są niektóre nasze punkty styku z poligrafią. Ale czym ona właściwie jest? Nazwa „poligrafia” wywodzi się od połączenia 2 greckich słów: „poly” oznaczającego wiele „graphein”, czyli pisać. Dziedzina ta zajmuje się więc przenoszeniem cyfrowych oraz analogowych materiałów, wytworzonych np. przez studio graficzne, do materialnej (namacalnej) postaci i robi to na skalę przemysłową.

Czy wiesz, że… do pierwszych drukowanych książek, które powstały w Chinach w 868 roku, stosowano znaki wyryte w drewnianych blokach?

Przeczytaj także: Co to są spady drukarskie?

Czy poligrafia to tylko druk?

Poligrafia w pierwszej kolejności kojarzy się z drukiem. Owszem, jest on główną częścią tej dziedziny, ale nie jedyną. Okazuje się bowiem, że poligrafia, to także procesy poprzedzające drukowanie oraz realizowane po jego zakończeniu. Dzięki temu jest ona kompleksowym rozwiązaniem, którego celem jest nadanie formie cyfrowej bądź analogowej materialnej postaci. Biorąc pod uwagę, że poligrafia nie jest jedynie ograniczeniem do samego drukowania, wyróżniamy jej podział na 3 etapy: prepress, press oraz postpress.

Pierwszy etap, czyli prepress, to przygotowanie do wydruku. W jego ramach realizowanych jest wiele działań związanych z dopracowaniem projektu cyfrowego lub analogowego. Następnie dobierane są do niego odpowiednie rozwiązania w postaci maszyn.

Czy wiesz, że… największa na świecie książka ma wymiary 1,5×2,1 m i waży aż 60kg? To “Bhutan: A Visual Odyssey Across the Last Himalayan Kingdom”.

Drugim etapem jest press. To właściwe drukowanie projektu graficznego. Stosuje się do niego wcześniej przygotowane narzędzia oraz maszyny, zgodne z procesem technologicznym i celem, jaki jest do uzyskania.

Trzeci etap realizowany jest już po wydrukowaniu materiałów. Wtedy też projektowi nadawana jest ostateczna forma. Podczas postpress wykonuje się m.in. cięcie, składanie, oprawianie.

Powyższe etapy pokazują zatem, że poligrafia to coś więcej niż samo drukowanie. To proces składający się z kilku kroków. Ich zadaniem jest przygotowanie projektu cyfrowego lub analogowego, jego wydrukowanie, a także wykończenie. W ostatecznej formie trafiają one do nas, czyli do klientów końcowych.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Papier firmowy – jak go wgrać do Microsoft Word i LibreOffice Writer?

Jakie techniki pracy wykorzystywane są w poligrafii?

Poligrafia łączy w sobie tradycyjne już rozwiązania, jak i nowoczesne technologie. Wszystko po to, aby jej efekt był możliwie najlepszy. W ramach poligrafii stosuje się zatem kilka technik druku. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • druk offsetowy – najpopularniejsza metoda, która bazuje na przenoszeniu farby najpierw na cylinder pokryty gumą, a potem na materiał,
  • fleksografia – rozwiązanie opierające się na stosowaniu wypukłych form drukarskich w połączeniu z szybkoschnącymi farbami, dzięki czemu proces wydruku jest bardzo szybki,
  • druk cyfrowy – wykorzystujący cyfrowy sygnał do tworzenia obrazów bezpośrednio na materiale, co sprawia, że realizacja zamówienia może być wykonana w bardzo krótkim terminie,
  • sitodruk – stosujący sita do przenoszenia farby na materiał, dzięki czemu możliwe jest drukowanie na odzieży (np. koszulkach),
  • druk 3D – tworzenie trójwymiarowych, wielowarstwowych wydruków.

Przeczytaj także: Papier kredowy a offsetowy – czym się różnią?

Co jest ważne w poligrafii?

Poligrafia jest obecna w życiu każdego z nas. Może nie bezpośrednio jako dziedzina, ale w postaci swoich efektów. Każdego dnia mamy do czynienia z czymś, co powstało na skutek poligrafii, np. książki, czasopisma, plakaty, ulotki. Jest to zatem druk przemysłowy, w którym ważna jest ilość. Czy tylko? Co jest ważne w poligrafii?

Omawiana dziedzina jest wykorzystywana do przenoszenia projektów cyfrowych oraz analogowych do formy, którą możemy dotknąć. Ważne są przy tym wrażenia, jakich doświadczamy podczas kontaktu z wydrukowanymi materiałami. Dla poligrafii istotne jest więc wykorzystywanie takich technik, które są już dobrze znane, ale też takich, które są przyszłością. Dzięki temu możliwe jest zadbanie o pozytywne wrażenia.

Istotna w poligrafii jest także dbałość o szczegóły. Każdy wydruk powinien mieć wysoką jakość. To również kwestie podkreślające, że poligrafia nie ogranicza się jedynie do samego procesu drukowania. Obejmuje ona również zabiegi przygotowawcze i wykończeniowe. W ramach poligrafii dobierane są rozwiązania (techniki druku, rodzaje papieru, farb) najlepiej pasujące do projektu. Tym samym dba się o to, aby materiały zawierały wszystkie detale i były one dopracowane.

Sprawdź również: Litografia – co to jest?

Podsumowanie

Poligrafia jest dziedziną, z której efektami mamy styczność każdego dnia. Opiera się ona na przygotowaniu, wydrukowaniu oraz wykończeniu projektów cyfrowych i analogowych. Dzięki temu możliwe jest nadanie im materialnej postaci.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 1

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: