Co to są spady drukarskie?

Czas czytania: ok. 5 minut

Podczas projektowania graficznego należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju ulotki, wizytówki, plakaty będą drukowane. Aby wyglądały one prawidłowo po odbiorze z drukarni, trzeba zastosować kilka zabiegów. Jednym z nich są spady drukarskie. Mówi się o nich dość często, ale nie wszyscy pamiętają o ich zastosowaniu. Czym są spady drukarskie? Dlaczego powinno się je stosować? Sprawdź!

Co to są spady drukarskie?

Projektowanie graficzne to odpowiedzialne zadanie. Chodzi nie tylko o stworzenie niepowtarzalnego materiału, który podbije serca odbiorców, ale również takiego, który da się wydrukować bez żadnych strat. Często bowiem zdarza się, że podczas przenoszenia projektu cyfrowego na papier, odcinane są zbyt duże jego fragmenty. Skutkuje to materiałami pozbawionymi istotnych elementów, np. przeciętym logo lub częścią tekstu. Dlatego też podczas projektowania graficznego uwzględnia się m.in. spady drukarskie.

Wiele osób pyta, czym one w ogóle są? Spady drukarskie to dodatkowy, zadrukowany obszar w projekcie graficznym, który zwiększa jego powierzchnię. Podczas prac introligatorskich przestrzeń ta jest obcinana. Nasuwa się więc kolejne pytanie – skoro obszar ten jest usuwany po wydrukowaniu, to po co go stosować? Po części odpowiedź na nie już padła, ale większe wyjaśnienie znajduje się w dalszej części tego artykułu.

Przeczytaj także: Co to jest wykrojnik?

Kiedy stosuje się spady drukarskie?

Spady drukarskie są bardzo ważną częścią projektów graficznych. Powinno się zawsze o nich pamiętać. Spady drukarskie najlepiej zastosować już podczas tworzenia powierzchni roboczej. Dzięki takiemu działaniu nie trzeba będzie tworzyć dodatkowej przestrzeni po zakończeniu prac nad projektem graficznym. Uniknie się również cofnięcia materiału z drukarni, która z uwagi na brak spadów może odmówić dalszego działania.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest czarna apla?

Jakie spady do druku zastosować?

Każdy projekt graficzny powinien być powiększony o spady drukarskie. Dodaje się je z każdej strony. Spady do druku powinny mieć wielkość od 2 do 5 mm. Jest to zadrukowana przestrzeń, która może być ucięta podczas prac introligatorskich.

Wyżej podana wielkość jest teoretyczna. Dlatego też zawsze najlepiej zapytać w drukarni, jakie spady zastosować, aby projekt wyglądał dobrze po zakończeniu prac introligatorskich.

Przeczytaj również: Sitodruk – co to jest, gdzie się wykorzystuje, na czym polega

Jakie są skutki niestosowania spadów drukarskich?

W introligatorstwie wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia i narzędzia. Drukarki i krajarki nie zawsze są precyzyjne – zwłaszcza, gdy pracują z arkuszem papieru. Wtedy też może dochodzić do przesunięć, a w efekcie do cięcia materiałów w miejscach, w których mogą znajdować się istotne elementy. Dlatego też w projektach graficznych stosuje się spady drukarskie.

Skutkiem braku spadów drukarskich w projektach jest także biała krawędź. Wygląda to nieprofesjonalnie w przypadku ulotek, wizytówek, plakatów, a także innych materiałów drukowanych, które trafiają do klientów.

Zobacz także: Druk offsetowy – co to jest? Na czym polega?

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując projekty graficzne do druku?

W trakcie przygotowywania projektów graficznych, które mają trafić do druku, powinno się pamiętać o omawianych spadach. Istotne jest, aby w tym obszarze pojawiły się elementy, które mają dotykać krawędzi (np. tło). Ale nie tylko o spadach drukarskich warto pamiętać. Kluczowe jest również zastosowanie marginesu bezpieczeństwa. To przestrzeń pomiędzy zewnętrzną krawędzią a wewnętrzną częścią projektu graficznego. Co ważne, ten obszar również może być ucięty, ale nie musi. Wielkość marginesu bezpieczeństwa mieści się w przedziale 3 – 5 mm.

Podsumowanie

Spady drukarskie dotyczą obszaru zadruku, krawędzi papieru, a także jego cięcia. To dodatkowa przestrzeń w projekcie graficznym, która może być ucięta w trakcie prac introligatorskich. Jej zastosowanie jest bardzo ważne – eliminuje pozbawione tła krawędzie papieru, dzięki czemu materiały drukowane wyglądają profesjonalnie. Ponadto spady drukarskie chronią przed obcięciem istotnych dla projektów elementów, np. logo, czy tekstu, który znajduje się przy krawędzi.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: