Jak wymyślić nazwę firmy?

Czas czytania: ok. 6 minut

Chwytliwa nazwa firmy lub marki jest jednym z ważniejszych punktów brandingu. Jej wymyślenie nie należy jednak do najłatwiejszych, o czym przekonało się już wielu przedsiębiorców. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z oferty specjalistów, którzy zawodowo zajmują się wymyślaniem nazw. A co jeśli chcielibyśmy spróbować swoich sił w takim procesie? Poniżej zawieramy cenne wskazówki, które pomagają w wymyśleniu ciekawej i rozpoznawalnej nazwy firmy lub marki.

Nazwa firmy, czy marki – co wymyślić?

Na początku musimy sobie zadać ważne pytanie: czy potrzebujemy nazwy dla firmy, czy marki? W dzisiejszych czasach te pojęcia często są stosowane zamiennie, ale w rzeczywistości oznaczają co innego. Firma to tak naprawdę działalność gospodarcza, jaką prowadzimy. Z kolei marka identyfikuje określoną grupę produktów bądź usług. Co ważne, jedna firma może mieć w swoim portfelu kilka marek. Musimy się więc zastanowić, czego dokładnie potrzebujemy. Warto, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie, czy częściej będziemy występować publicznie jako firma, czy jako marka. Wtedy podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Przeczytaj także: Branding – co to jest

Wymyślanie nazwy firmy – na co zwrócić uwagę?

Nazwa firmy lub marki wykorzystywana jest przez długie lata. Jest ona bardzo ważna w procesie brandingu. Dlatego warto, abyśmy podczas jej wymyślania pamiętali o kilku istotnych zagadnieniach.

Rodzaje nazw firm

Pierwsza kwestia, która nie może umknąć naszej uwadze, to rodzaje nazw firm. Wśród popularnie wykorzystywanych możemy wyróżnić m.in.:

  • pochodzące od imienia i nazwiska – najbardziej oczywiste i najczęściej spotykane w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych,
  • abstrakcyjne – tworzone jako zupełnie nowe wyrazy,
  • opisowe – zawierające jedno słowo lub więcej, które odnoszą się do cech oferowanych produktów lub usług,
  • akronimy – odnoszące się do pierwszych liter wyrazów,
  • tworzone z połączeń – czyli zestawienia ze sobą dwóch wyrazów.

Powyższe rodzaje mogą nas nakierować podczas wymyślania nazwy firmy lub marki, w którą stronę chcemy pójść. Powinniśmy jednak pamiętać, że to, co stworzymy, musi być atrakcyjne nie tylko dla nas, ale również dla naszych odbiorców.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Agencja reklamowa – czym się zajmuje?

Cechy dobrej nazwy firmy lub marki

Kontynuując wcześniejsze wspomnienie o atrakcyjności nazwy firmy lub marki, warto, żebyśmy poznali jej cechy. Dzięki nim możemy stworzyć coś ciekawego i rozpoznawalnego. Dobra nazwa firmy to taka, która jest:

  • unikalna – każde przedsiębiorstwo lub marka chce wyróżnić się na rynku oraz na tle konkurencji. Dlatego dobra nazwa firmy powinna być oryginalna.
  • krótka – nazwa składająca się z kilku wyrazów będzie trudna do zapamiętania. Znacznie lepsze i ciekawsze są te, które są krótkie.
  • uniwersalna – która nie będzie jednoznacznie kojarzyć się z branżą, a tym samym ograniczać. To istotne, jeśli po kilku latach zmienimy profil prowadzonej działalności, np. zmieniając branżę, ograniczając lub rozszerzając ofertę.
  • łatwa do wymówienia – czyli niestwarzająca problemów w wypowiedzeniu jej na głos nie tylko w reklamach, ale także podczas codziennej komunikacji. Raczej unikamy łamańców językowych, które mogą źle wpłynąć na budowę wizerunku i rozpoznawalności.

Jak stworzyć nazwę firmy – jak przeprowadzić ten proces?

Wiemy już, czym powinna się cechować nazwa firmy. Czas więc zająć się jej wymyślaniem. Możemy sobie podzielić ten proces na kilka etapów.

Pierwszym z nich jest zebranie wszystkich skojarzeń nawiązujących do naszej firmy lub marki, a także branży. Nie ograniczajmy się. Nawet najbardziej abstrakcyjne skojarzenia, które mamy w danej chwili, posłużą nam do wymyślenia chwytliwej nazwy firmy lub marki. Mogą one dotyczyć oferowanych produktów, usług, a także cech i czynności z nimi związanych. Dobrze jest, abyśmy wszystkie zebrali na kartce, w notatniku lub innym miejscu, do którego będziemy mieli łatwy i szybki dostęp. Proces ten możemy prowadzić w zespole (np. pracowników) lub wspólnie ze znajomymi. Uzyskamy w ten sposób więcej skojarzeń.

Sprawdź również: Jak zrobić logo firmy?

Po zebraniu wszystkich skojarzeń przychodzi czas na selekcję. Możemy odrzucić te, które w najmniejszym stopniu nawiązują do firmy, marki, jej działalności, produktów, usług oraz branży. Warto, abyśmy sprawdzili brzmienie naszych skojarzeń w innych językach. Być może któreś z nich, to nazwa naszej firmy?

Jeśli przeprowadziliśmy weryfikację wszystkich skojarzeń, przystępujemy do właściwego wymyślania nazwy firmy. Możemy tutaj kombinować z różnymi wyrazami oraz ich połączeniami. Co ważne, nie powinniśmy rezygnować, gdy przez jakiś czas nie możemy nic chwytliwego wymyślić. Czasami dobre pomysły wpadają do głowy znienacka. Jeśli wymyślimy nazwę firmy, dobrze jest sprawdzić w internecie, czy ktoś już jej nie wykorzystuje. Warto też, żebyśmy wykupili domenę pod przyszłą stronę internetową.

Podsumowanie

Naming, czyli tworzenie nazwy firmy lub marki, nie należy do najłatwiejszych. Możemy jednak podjąć się przeprowadzenia takiego procesu we własnym zakresie. Powinniśmy wtedy pamiętać o tym, jakie są cechy dobrej nazwy oraz jakie mogą być jej rodzaje. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach w jej tworzeniu, możemy zlecić takie zadanie specjalistom.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 2 / 5. Liczba ocen: 1

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: