Blog – jak go prowadzić? 8 wskazówek

Czas czytania: ok. 10 minut

Prowadzenie bloga jest jednym ze sposobów na reklamowanie marki w internecie. Dzięki rzeczowym i atrakcyjnym artykułom można docierać do odpowiedniej grupy docelowej, a tym samym budować swój wizerunek lub firmy. W prowadzenie bloga warto się zaangażować – jest on nie tylko źródłem wiedzy, ale także wspomaga pozycjonowanie. Na czym więc się skoncentrować? Jak prowadzić bloga? Sprawdź nasze wskazówki, które Ci w tym pomogą!

Czy prowadzenie bloga ma sens?

Zapewne zauważasz, jak wiele rozmaitych treści Cię otacza. Otrzymujesz je pod postacią materiałów wideo, zdjęć, a także tekstu. Jednym z miejsc, gdzie znajdziesz taki content, jest blog. Możesz go prowadzić jako marka osobista, a także firmowa. Tylko, czy to ma sens?

Prowadzenie bloga jest bardzo ważną czynnością dla wielu firm. Coraz więcej sięga po ten sposób komunikacji z odbiorcami. Zastanawiasz się dlaczego? Blog jest źródłem wiedzy, z której możesz skorzystać w każdej chwili. Łatwiej nawigować po tekście niż po materiale wideo. Co za tym idzie, szybciej można znaleźć ciekawą informację lub wskazówkę. Ale to nie jedyna zaleta tworzenia bloga i korzystania z niego.

Blog to sposób na promowanie marki osobistej lub firmowej. Treści, które są za jego pośrednictwem przekazywane, niosą różne wartości dla odbiorców. Ci zaś je doceniają, zwłaszcza kiedy pomagają rozwiązać określone problemy. Poza tym blog wspomaga pozycjonowanie w internecie. W artykułach wykorzystywane są frazy kluczowe, a także linkowanie wewnętrzne pomiędzy wpisami oraz przedmiotami (bądź usługami) oferowanymi przez firmę. Prowadzenie bloga ma zatem sens i warto go wykorzystać.

Przeczytaj także: Grafika komputerowa – co to jest? Jak zacząć tworzyć projekty graficzne?

8 wskazówek, jak prowadzić bloga

Skoro zachęcamy do prowadzenia własnego bloga, czy to prywatnego, czy firmowego, to musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przygotowaliśmy listę wskazówek, które pomogą w rozwoju tego internetowego dziennika. Z nimi rozpoczęcie przygody z blogiem oraz jego rozwój będzie łatwiejszy.

Prowadzenie bloga

Odpowiedz sobie na pytanie: po co Ci ten blog?

Pierwszy aspekt, na który musisz zwrócić uwagę, dotyczy celu prowadzenia bloga. Dosłownie zadaj sobie pytanie, co chcesz dzięki niemu uzyskać? Jeśli znasz odpowiedź, to zastanów się, jak chcesz prowadzić bloga. Czego ma dotyczyć jego tematyka? Co chcesz przekazać przez publikowane treści? To bardzo ważne pytania, od których musisz zacząć. Inaczej rozpoczniesz prowadzenie bloga bez konkretów: tematyka będzie na tyle zróżnicowana, że nie będzie prezentować oczekiwanej jakości, a i efekty będą niesatysfakcjonujące. Jeśli odpowiesz sobie na postawione wyżej pytania, będzie Ci łatwiej przygotować strategię działania i prowadzenia bloga.

Sprawdź również: Grafika wektorowa – co to jest?

Zaangażuj się w prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga to trudny kawałek chleba. Dla wielu osób jest to tożsame z pracą na etacie. Nic w tym dziwnego. Przygotowanie strategii, tematów, research, napisanie treści, ich korekta, to ciężka praca. Musisz mieć tego świadomość od samego początku. Dlatego, jeśli chcesz prowadzić bloga, zaangażuj się w ten proces. Nie powierzaj czegokolwiek przypadkowi. Blog to medium, które funkcjonuje w internecie, jest więc dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny dziennie. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do jego prowadzenia, zdobędziesz wiedzę, którą wykorzystasz w artykułach, podasz ją w atrakcyjny i rzeczowy sposób – masz spore szanse na sukces.

Zadbaj o treść

Treść na blogu jest najważniejsza. Są też inne istotne aspekty, ale bez rzeczowego i ciekawego materiału nie mają one racji bytu. Nad treścią, jaką zaoferujesz odbiorcom na blogu, musisz popracować. Wiedz, że napisany szybko tekst nie zapewni Ci sukcesu. Tylko artykuły, które mają sens, zawierają cenne, a często trudno dostępne (ale poparte wiedzą i doświadczeniem) informacje są atrakcyjne dla odbiorców. Dlatego zdobywaj dane, planuj każdy tekst, rozbijaj go na czynniki pierwsze, przytaczaj cytaty, bazuj na wiarygodnych źródłach.

Pamiętaj także, że tekst może się zdezaktualizować. W takiej sytuacji podejmuj się jego modyfikacji. Zaktualizowanie cennego artykułu również będzie pracochłonne, ale może być za to efektywne dla Twojego bloga.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest reklama społeczna?

Nie zapominaj o wyglądzie bloga, on też jest ważny!

Wspomnieliśmy o treści, ale nie możemy zapomnieć (Ty również) o wyglądzie bloga. Chociaż w sieci znajdziesz mnóstwo motywów do popularnych systemów CMS (np. WordPress), to często warto sięgnąć po autorski projekt. Dlaczego? Indywidualny projekt bloga uwydatni w nim to, co najważniejsze. Zadbasz tym samym o odpowiednią typografię, odstępy pomiędzy liniami tekstu, wtrącenia cytatów, multimedia, a także nawigację. Odbiorcy „kupują” Twoją treść oczami, jeśli podasz ją w nieodpowiedni sposób, nie przeczytają jej. Warto więc poświęcić trochę czasu na zaprojektowanie wyglądu bloga i dopracowanie go. Możesz go potraktować jak czasopismo – jeśli odbiorca zobaczy ciekawy design, chętniej zapozna się z Twoim artykułem.

Urozmaicaj wpisy, ściana tekstu jest passe

Nawiązując jeszcze do treści oraz wyglądu – pamiętaj, że liczy się nie tylko tekst. Ściana liter wygląda niekorzystnie. Taki artykuł ciężko się czyta, zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych. Urozmaicaj więc treść dodatkowymi elementami. Możesz wyróżniać cytaty i wtrącenia. Stosowanie do nich innego koloru lub tła, przyciągnie uwagę i wskaże na istotny aspekt artykułu na Twoim blogu. Do swoich tekstów dodawaj grafiki. Często wytłumaczenie czegoś skomplikowanego za pomocą zdjęć przynosi lepszy efekt niż same zdania. Są one również podporą do konkretnych akapitów.

Żeby urozmaicić swoje artykuły na blogu, dodawaj też materiały wideo. Tworzysz własne? Wspaniale! Umieść linki do nichlub osadź w treści artykułu. Nie zapominaj również o linkowaniu wewnętrznym – kieruj odbiorców do innych swoich wpisów.

Przeczytaj również: Branding – co to jest

Daj wartość odbiorcom

Pozostajemy nadal w temacie treści. Artykuły, jakie będziesz tworzyć na swojego bloga, muszą mieć wartość dla odbiorców. Nie mogą to być zwykłe informacje, jakie powtarzane są na wielu stronach lub blogach. Twoja treść powinna być wskazówką dla czytelników, jak mogą rozwiązać swój problem, jak mogą coś osiągnąć. Jeśli poczują, że blog, który prowadzisz, jest dla nich pomocny, będą chętnie czytać kolejne artykuły i polecać je innym.

Dbaj o regularność publikacji na blogu

Artykuły na Twoim blogu wymagają pracy. Ale na blogu staraj się regularnie publikować. To pewien sposób przywiązania, jaki wzbudzisz w swoich odbiorcach. Jeśli zauważą, że na blogu regularnie ukazują się Twoje cenne treści, będą chętnie na niego zaglądać. Zauważą, że angażujesz się w jego prowadzenie i to docenią.

Uzbrój się w cierpliwość

Cierpliwość to cecha, która powinna Ci towarzyszyć podczas prowadzenia bloga. Nie od razu będziesz mieć niesamowite efekty. Jeśli zaangażujesz się w tworzenie bloga i cennych artykułów, to będą się one pojawiać po pewnym czasie. Nikt go konkretnie nie określi. Dlatego cierpliwie pracuj.

Zobacz także: Jak zrobić logo firmy?

Reklamuj swojego bloga

W dzisiejszych czasach bez promocji bloga trudno zwiększać jego zasięgi. Pierwsze, na co zwróć uwagę, to pozycjonowanie, zarówno techniczne, jak i wykorzystujące frazy kluczowe. Skuteczność SEO nie będzie natychmiastowa, ale w dłuższej perspektywie czasu może być bardzo satysfakcjonująca. Druga kwestia to promowanie bloga w mediach społecznościowych. Linki do wpisów możesz udostępniać na Facebook’u, LinkedIn, Twitterze, a także informować o artykułach na Instagramie. Dotrzesz wtedy do grona zainteresowanych osób.

Podsumowanie

Jeśli chcesz prowadzić bloga, czy to własnego, czy firmowego, zaangażuj się w ten proces. Twórz atrakcyjne, merytoryczne artykuły oraz urozmaicaj je grafikami i materiałami wideo. Dbaj o wartość, jaką chcesz przekazywać swoim odbiorcom. Pamiętaj też, na sukces bloga musisz zapracować. Nie osiągniesz go w ciągu kilku dni, raczej w perspektywie miesięcy oraz lat. Efekty prowadzenia bloga mogą być bardzo satysfakcjonujące, zarówno dla Twojej marki osobistej, jak i firmowej.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 1

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: