Gdzie szukać fontów do projektów graficznych?

Czas czytania: ok. 7 minut

Projekty graficzne wykorzystują rozmaite elementy. Wśród nich znajdują się także fonty. Ich krój, wielkość, odstępy pomiędzy kolejnymi literami potrafią stać się symbolem, wywołującym pozytywne wrażenie w odbiorcach. Gdzie szukać fontów do projektów graficznych? Sprawdź listę najpopularniejszych źródeł.

Fonty odgrywają bardzo ważną rolę w projektowaniu graficznym. Wykorzystuje się je podczas tworzenia logo lub logotypu, wizytówek, ulotek, stron internetowych, a także innych materiałów drukowanych oraz cyfrowych. Ciekawe fonty oddziałują na odbiorców, budzą skojarzenia, wzmacniają przekaz, a także wyznaczają trendy. Dlatego też warto zwracać na nie szczególną uwagę podczas projektowania grafik. Nie bez powodu wiele marek podczas rebrandingu kładzie szczególny nacisk na stosowane fonty. To też jeden z najczęściej modyfikowanych (nawet w najmniejszym zakresie) elementów. No dobrze, skoro fonty są niezwykle ważne, to skąd je brać? Przedstawiamy listę kilku popularnych serwisów, które udostępniają swoje zasoby.

Przeczytaj także: Gdzie szukać zdjęć do projektów? Sprawdź darmowe banki zdjęć

Darmowe źródła fontów do projektów graficznych

Zacznijmy od miejsc, z których można pobrać za darmo fonty do projektów graficznych. Takich miejsc jest sporo, jednak wybraliśmy te, które cieszą się największą popularnością.

Dafont

Jednym z najpopularniejszych serwisów, z którego można pobrać fonty, jest dafont.com. Chociaż znajdzie się w nim sporo płatnych propozycji, zaliczamy go do bezpłatnych źródeł, ponieważ te przeważają.

Dafont oferuje mnóstwo fontów, które są podzielone na różne kategorie. Z serwisu można pobrać propozycje dopasowane tematycznie, jak np.:

 • cartoon,
 • comic,
 • LCD,
 • sci-fi,
 • celtic,
 • caligraphy.

Jest także możliwość przeglądania wg kroju, czyli szeryfowego oraz bezszeryfowego. Dafont daje również szansę na sprawdzenie, jak wpisany przez nas tekst będzie prezentować się po zastosowaniu konkretnych fontów. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga w doborze odpowiedniego kroju, zwłaszcza że jest ono dostępne już z poziomu strony głównej.

Font Squirrel

Drugim bardzo popularnym serwisem z fontami do projektów graficznych jest Font Squirrel. Już na „dzień dobry” portal informuje nas, że w jego zasobach znajdziemy propozycje w 100% darmowe do komercyjnego wykorzystania. Baza serwisu jest ogromna. Znalezienie najciekawszych fontów na Font Squirrel możliwe jest:

 • za pomocą wyszukiwarki,
 • poprzez kategorie tematyczne,
 • dzięki kategoriom językowym.

Ta ostatnia możliwość jest szczególnie przydatna, gdy potrzebujemy fontów, które będą prawidłowo wyświetlać polskie znaki diakrytyczne – ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Po wejściu w każdą z propozycji możemy sprawdzić ich różne warianty pogrubień, a także przetestować, jak będą prezentować nasz konkretny tekst.

Ten tekst też Cię może zainteresować: Projekty graficzne z kreatorów, czy indywidualny projekt?

Google Fonts

Kolejnym bardzo znanym i często wykorzystywanym źródłem fontów jest Google Fonts. Tak, tak, gigant z Mountain View ma w swoim portfolio również taki serwis. To, co rzuca się w oczy po jego wyświetleniu, to intuicyjny i bardzo użyteczny interfejs. Pokusimy się o stwierdzenie, że jest najbardziej wygodnym spośród wszystkich dostępnych źródeł fontów.

Oferta Google Fonts to jedynie darmowe propozycje. Możemy je filtrować po kroju, języku, a także szczególnych warunkach. Już z poziomu strony głównej serwis daje nam możliwość wpisania swojego tekstu, który będzie zaprezentowany przez każdy dostępny na liście font. Co więcej, możemy go zwiększać lub zmniejszać według naszych upodobań.

Google Fonts jako źródło fontów wykorzystywany jest do wielu projektów graficznych, w tym także do stron internetowych. Serwis udostępnia je ze swojego serwera, nie musimy zatem ich pobierać, jeśli chcemy na ich podstawie zbudować swoją witrynę. Wystarczy odpowiednie odwołanie poprzez kod, który również jest podawany przez portal. Google Fonts posiada także jedną ciekawą opcję. Są nią propozycje fontów, które pasują do wybranego przez nas rodzaju. To bardzo pomaga podczas poszukiwań rodzajów krojów, najlepiej ze sobą współgrających.

Płatne źródła fontów do projektów graficznych

Oprócz wyżej wymienionych darmowych źródeł fontów do projektów graficznych są także płatne. Oto 2 z nich warte uwagi.

Envato

Envato jest serwisem uwielbianym przez projektantów graficznych. W jego zasobach można znaleźć mnóstwo ciekawych propozycji rozwiązań, np. mockupów, infografik, ale także fontów. Serwis może nie jest tak wygodny, jak chociażby Google Fonts, ale wszystkie kroje pisma zaprezentowane są w otoczeniu grafik, co zwiększa ich atrakcyjność.

Envato podzielony jest na kilka mniejszych serwisów. Fonty można znaleźć w dwóch z nich:

 • Graphicriver – gdzie płacimy oddzielnie za każdy font,
 • Envato Elements – który oferuje nam subskrypcję, dającą dostęp zarówno do fontów, jak i innych zasobów portalu.

Przeczytaj także: Prawo autorskie do projektu graficznego

FontShop

Innym ciekawym źródłem płatnych fontów jest FontShop. Znajdziemy w nim sporo propozycji, zaprezentowanych w atrakcyjny sposób. Serwis oferuje możliwość wybrania z listy tekstu, który ma być wyświetlony przez każdy rodzaj kroju pisma, a także wprowadzenie własnego. To dobry sposób, aby zobaczyć, czy font właściwie wyświetla polskie znaki.

Podsumowanie

Fonty do projektów graficznych można pobierać zarówno z darmowych, jak i płatnych serwisów. Wiele z nich oferuje ciekawe kroje pisma, które mogą być wykorzystane na stronach internetowych, ulotkach, wizytówkach, plakatach, czy też w logo. Zanim wybierzemy konkretny rodzaj, warto sprawdzić, czy wspiera on polskie znaki diakrytyczne. Może się bowiem okazać, że font nam się bardzo spodoba, ale nie będzie właściwie wyświetlał liter ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 5

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Jedna odpowiedź do “Gdzie szukać fontów do projektów graficznych?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *