Każdego dnia mamy do czynienia z projektami graficznymi. Spotykamy je w postaci drukowanej (np. okładek czasopism, ulotek), jak i cyfrowej (np. strony internetowe, interfejsy). Ich stworzenie to odpowiedzialne zadanie, ponieważ mają one zawsze wywołać oczekiwany efekt. Za realizację takich projektów odpowiedzialny jest grafik komputerowy. W tym artykule opowiemy Ci, kim on jest, jakie świadczy usługi, jak nim można zostać!
Poszukujesz grafika komputerowego?
Kim jest grafik komputerowy?
Komunikacja to bardzo ważny element codziennego życia. Stosuje się do niej formę tekstową, ale też graficzną. W ten sposób komunikują się również marki z klientami. Wykorzystują do tego wszelkiego rodzaju drukowane materiały, jak ulotki, wizytówki, banery reklamowe, plakaty, ale stosują też cyfrowe rozwiązania, jak strony internetowe, prezentacje. Istotą takich przekazów staje się więc projekt graficzny, czyli wizualna kompozycja zbudowana z kształtów, tekstur, warstw oraz kolorów. Dzięki nim możliwe jest wywoływanie emocji w odbiorcach i zachęcanie do nawiązania relacji.
Grafik komputerowy jest osobą, która tworzy projekty wizualne za pośrednictwem nowoczesnego sprzętu oraz przeznaczonego do tego oprogramowania. W ten sposób realizuje zlecenia klientów, których przedmiotem są dzieła koncentrujące się na reklamowaniu oraz informowaniu odbiorców. Poprzez projekty grafik komputerowy pomaga zrealizować cele, jakie wyznaczyli sobie zleceniodawcy. Wykorzystując specjalne oprogramowanie, jest on w stanie przekształcić pomysł w dzieło.
Przeczytaj także: Jak nauczyć się rysować? 7 cennych wskazówek
Jakimi cechami wyróżnia się grafik komputerowy?
Grafik komputerowy to osoba, dla której istotne są względy wizualne. Tworzy on bowiem dzieła, które zawsze mają wyznaczony cel do osiągnięcia. Grafik komputerowy musi być więc kreatywny i taką cechą powinien się wyróżniać. Dotychczas powstało już mnóstwo projektów graficznych z różnych dziedzin. Grafik powinien tworzyć całkowicie nowe dzieła, dzięki czemu zadba o indywidualność.
Nie można przy tym zapominać, że grafik komputerowy powinien mieć talent. Istotny jest zatem zmysł estetyczny oraz umiejętności w zakresie tworzenia projektów. Bez tego trudno jest realizować zlecenia klientów, którzy wymagają indywidualności, pomysłowości oraz wysokiej jakości wykonania grafik.
Inną cechą, jaką wyróżnia się grafik komputerowy, jest ciekawość. Zgłębienie tematu, zapoznanie się ze wszystkimi możliwymi informacjami, to istotne działania podczas pracy. W ten sposób grafik komputerowy dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, które przydadzą się do zrealizowania zlecenia. Ciekawość jest także niezbędna do ciągłego doskonalenia własnego warsztatu oraz rozwoju.
Komunikatywność to jedna z ważniejszych cech, jakimi wyróżnia się grafik komputerowy. Powinien on nawiązywać relacje ze swoimi klientami, aby poznać ich oczekiwania dotyczące projektu. Komunikacja w tym przypadku jest bardzo ważna. Dzięki niej grafik komputerowy wie, co chce osiągnąć klient, jakie ma swoje pomysły na dany projekt oraz jakie ma uwagi w zakresie już wykonanych prac. Sprawnie poprowadzona komunikacja z klientem umożliwia uniknięcie ewentualnych niedomówień, które mogą się pojawić podczas zaawansowanych prac.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Złoty podział w grafice. Na czym polegają boskie proporcje?
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Wiele osób zastanawia się, czy potrzebne są studia, aby zostać grafikiem komputerowym? Są one przydatne, ponieważ dobrze wprowadzają do tematu, a podczas zajęć można zdobyć wiele przydatnych informacji oraz sporo się nauczyć. Trzeba jednak pamiętać, że studia w przypadku grafika komputerowego nie są wymagane. Żeby nim zostać, trzeba posiadać wyżej wymienione umiejętności, ale też chcieć się uczyć. Niezbędne jest bowiem poznanie oprogramowania wykorzystywanego do pracy. Kluczowa jest zarówno teoria, jak i praktyka.
Znając oprogramowanie do tworzenia grafiki komputerowej, można tworzyć proste projekty na własne potrzeby. Robiąc ich coraz więcej, a jednocześnie ćwicząc, warto także zrealizować dzieła dla znajomych. Ucząc się, można także odwzorowywać istniejące projekty graficzne. Naturalnym krokiem w rozwoju jest przyjęcie na staż. Możliwość współpracy z innymi grafikami komputerowymi pomaga w zdobywaniu doświadczenia.
Zobacz również: Nazwy kolorów w projektach graficznych
Szukasz pracy jako grafik komputerowy?
Być może aktualnie prowadzimy rekrutację do naszego zespołu. Zobacz ogłoszenia o pracę!