Grafik komputerowy – kim jest, zarobki, jak zacząć, opis zawodu, usługi

Czas czytania: ok. 11 minut

Każdego dnia mamy do czynienia z projektami graficznymi. Spotykamy je w postaci drukowanej (np. okładek czasopism, ulotek), jak i cyfrowej (np. strony internetowe, interfejsy). Ich stworzenie to odpowiedzialne zadanie, ponieważ mają one zawsze wywołać oczekiwany efekt. Za realizację takich projektów odpowiedzialny jest grafik komputerowy. W tym artykule opowiemy Ci, kim on jest, jakie świadczy usługi, jak nim można zostać!

Poszukujesz grafika komputerowego?

Skontaktuj się z nami!

Kim jest grafik komputerowy?

Komunikacja to bardzo ważny element codziennego życia. Stosuje się do niej formę tekstową, ale też graficzną. W ten sposób komunikują się również marki z klientami. Wykorzystują do tego wszelkiego rodzaju drukowane materiały, jak ulotki, wizytówki, banery reklamowe, plakaty, ale stosują też cyfrowe rozwiązania, jak strony internetowe, prezentacje. Istotą takich przekazów staje się więc projekt graficzny, czyli wizualna kompozycja zbudowana z kształtów, tekstur, warstw oraz kolorów. Dzięki nim możliwe jest wywoływanie emocji w odbiorcach i zachęcanie do nawiązania relacji.

Grafik komputerowy jest osobą, która tworzy projekty wizualne za pośrednictwem nowoczesnego sprzętu oraz przeznaczonego do tego oprogramowania. W ten sposób realizuje zlecenia klientów, których przedmiotem są dzieła koncentrujące się na reklamowaniu oraz informowaniu odbiorców. Poprzez projekty grafik komputerowy pomaga zrealizować cele, jakie wyznaczyli sobie zleceniodawcy. Wykorzystując specjalne oprogramowanie, jest on w stanie przekształcić pomysł w dzieło.

Przeczytaj także: Jak nauczyć się rysować? 7 cennych wskazówek

Jakimi cechami wyróżnia się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy to osoba, dla której istotne są względy wizualne. Tworzy on bowiem dzieła, które zawsze mają wyznaczony cel do osiągnięcia. Grafik komputerowy musi być więc kreatywny i taką cechą powinien się wyróżniać. Dotychczas powstało już mnóstwo projektów graficznych z różnych dziedzin. Grafik powinien tworzyć całkowicie nowe dzieła, dzięki czemu zadba o indywidualność.

Nie można przy tym zapominać, że grafik komputerowy powinien mieć talent. Istotny jest zatem zmysł estetyczny oraz umiejętności w zakresie tworzenia projektów. Bez tego trudno jest realizować zlecenia klientów, którzy wymagają indywidualności, pomysłowości oraz wysokiej jakości wykonania grafik.

Inną cechą, jaką wyróżnia się grafik komputerowy, jest ciekawość. Zgłębienie tematu, zapoznanie się ze wszystkimi możliwymi informacjami, to istotne działania podczas pracy. W ten sposób grafik komputerowy dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, które przydadzą się do zrealizowania zlecenia. Ciekawość jest także niezbędna do ciągłego doskonalenia własnego warsztatu oraz rozwoju.

Komunikatywność to jedna z ważniejszych cech, jakimi wyróżnia się grafik komputerowy. Powinien on nawiązywać relacje ze swoimi klientami, aby poznać ich oczekiwania dotyczące projektu. Komunikacja w tym przypadku jest bardzo ważna. Dzięki niej grafik komputerowy wie, co chce osiągnąć klient, jakie ma swoje pomysły na dany projekt oraz jakie ma uwagi w zakresie już wykonanych prac. Sprawnie poprowadzona komunikacja z klientem umożliwia uniknięcie ewentualnych niedomówień, które mogą się pojawić podczas zaawansowanych prac.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Złoty podział w grafice. Na czym polegają boskie proporcje?

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebne są studia, aby zostać grafikiem komputerowym? Są one przydatne, ponieważ dobrze wprowadzają do tematu, a podczas zajęć można zdobyć wiele przydatnych informacji oraz sporo się nauczyć. Trzeba jednak pamiętać, że studia w przypadku grafika komputerowego nie są wymagane. Żeby nim zostać, trzeba posiadać wyżej wymienione umiejętności, ale też chcieć się uczyć. Niezbędne jest bowiem poznanie oprogramowania wykorzystywanego do pracy. Kluczowa jest zarówno teoria, jak i praktyka.

Znając oprogramowanie do tworzenia grafiki komputerowej, można tworzyć proste projekty na własne potrzeby. Robiąc ich coraz więcej, a jednocześnie ćwicząc, warto także zrealizować dzieła dla znajomych. Ucząc się, można także odwzorowywać istniejące projekty graficzne. Naturalnym krokiem w rozwoju jest przyjęcie na staż. Możliwość współpracy z innymi grafikami komputerowymi pomaga w zdobywaniu doświadczenia.

Zobacz również: Nazwy kolorów w projektach graficznych

Jakie usługi świadczy grafik komputerowy?

Bardzo często generalizuje się usługi świadczone przez grafika komputerowego, sprowadzając je do ogólnego pojęcia. Tak naprawdę twórczość takiej osoby, a zatem zakres świadczonych przez nią usług, jest bardzo duży. Przykładem są strony internetowe. Wielokrotnie można się spotkać z przekonaniem, że są one jedynie dziełem programistów. Ale za projektem strony internetowej, jej użyteczności, układu treści oraz ilustracji stoi nie kto inny, jak grafik komputerowy.

Jedną z najważniejszych usług świadczonych przez grafika komputerowego jest projektowanie logo. Ten ważny dla firm i marek symbol wymaga sporych nakładów pracy. Chodzi bowiem nie tylko o stworzenie znaku, ale nadanie mu wielu ważnych cech, jak np. indywidualność, ponadczasowość, uniwersalność. Co więcej, logo tworzone jest przez grafika komputerowego dla danej firmy raz na długie lata. Jest to zatem bardzo ważny projekt, który wpływa na rozpoznawalność przedsiębiorstwa bądź marki oraz realizację celów biznesowych i marketingowych.

Przeczytaj także: Jak mieszać kolory?

Z projektem logo wiąże się inna usługa świadczona przez grafika komputerowego. To identyfikacja wizualna, czyli zestaw najważniejszych narzędzi wykorzystywanych podczas tworzenia kolejnych projektów i stosowanych w komunikacji z klientami. Taki system składa się ze wspomnianego wyżej logo, ale także typografii, kolorystyki oraz zestawu ilustracji.

Grafik komputerowy wśród świadczonych przez siebie usług ma także projektowanie materiałów reklamowych. Zaliczają się do nich m.in. ulotki, plakaty, banery, broszury, wizytówki, teczki na dokumenty, opakowania produktów.

Nie można pominąć również innych usług realizowanych przez grafika komputerowego, a nie powiązanych ściśle z marketingiem. Wśród nich znajduje się tworzenie animacji oraz retuszowanie zdjęć.

Ten artykuł też Cię może zainteresować:  Czym jest poligrafia i czym się zajmuje?

Jakie programy wykorzystuje grafik komputerowy?

Każdy grafik komputerowy wykorzystuje do swojej pracy cyfrowe rozwiązania. Programy, jakie stosuje, umożliwiają tworzenie ciekawych i angażujących projektów. Grafik komputerowy korzysta w pracy m.in. z:

 • Adobe Photoshop,
 • Adobe Illustrator,
 • Adobe InDesign,
 • Figma,
 • Sketch,
 • Adobe XD,
 • Blender,
 • CorelDRAW,
 • GIMP,
 • Affinity Photo,
 • Affinity Designer.

Jakie narzędzia do pracy wykorzystuje grafik komputerowy?

Programy komputerowe są bardzo ważne w życiu grafika. Tak samo, jak fizyczne narzędzia, z których korzysta. Sama nazwa tego specjalisty wskazuje, że pracuje on głównie na komputerze. W zależności od własnych preferencji, grafik korzysta ze sprzętu stacjonarnego, jak i laptopów. Często funkcjonują one w otoczeniu jednego lub więcej monitorów. To jednak nie koniec.

Grafik wykorzystuje w swojej pracy tablet graficzny. To urządzenie peryferyjne, które jest podłączane do komputera. Tablet graficzny to nic innego jak płytka oraz rysik. Elementy te zastępują urządzenie wskazujące, jakim jest myszka komputerowa. Dzięki temu grafik może wygodniej tworzyć projekty w ulubionych programach.

W swojej codziennej pracy grafik wykorzystuje także tablet będący przenośnym komputerem. Na nim również może mieć zainstalowane specjalistyczne programy. Co więcej, podczas pracy na tego typu tablecie, grafik może także wykorzystywać rysik. To atrakcyjne urządzenie, które umożliwia projektowanie nawet w plenerze.

Sprawdź także: Agencja reklamowa – czym się zajmuje?

Ile zarabia grafik komputerowy?

Ile i dlaczego tak drogo? To pytanie, które często jest kierowane w stronę grafika komputerowego. Trzeba jednak pamiętać, że efekt jego pracy wpływa na rozpoznawalność marki oraz jej zyski. Dlatego warto się zastanowić przed zadaniem powyższego pytania. Pojawia się więc inne – ile zarabia grafik komputerowy. Odpowiedzieć na nie można powszechnie używanym słowem „zależy”. Wynagrodzenie grafika komputerowego związane jest z jego doświadczeniem, specjalizacją, rodzajem zatrudnienia (umowa o pracę, czy B2B), a także branży, dla której tworzy.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, a także ogłoszenia o pracę dostępne w internecie, można zauważyć, że:

 • początkujący grafik komputerowy (tzw. junior) – zarabia 3.000 – 7.000 zł brutto,
 • średniozaawansowany grafik komputerowy (tzw. mid) – otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 7.000 – 12.000 zł brutto,
 • doświadczony grafik komputerowy (tzw. senior) – zarabia 13.000 – 18.000 zł brutto.

Podsumowanie

Grafik komputerowy jest bardzo ważną osobą w życiu każdej firmy i marki. To on jest odpowiedzialny za stworzenie logo, a także całej identyfikacji wizualnej. Grafik komputerowy zajmuje się projektowaniem stron internetowych, animacji, a także retuszowaniem zdjęć. Do swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne programy, dzięki którym może tworzyć inspirujące i użyteczne grafiki.

Szukasz pracy jako grafik komputerowy?

Być może aktualnie prowadzimy rekrutację do naszego zespołu. Zobacz ogłoszenia o pracę!

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 7

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: