Co to jest agencja graficzna? Czym się zajmuje?

Czas czytania: ok. 8 minut

Projektowanie materiałów graficznych dla firmy to nie lada wyzwanie. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności i wiedzy na ten temat, pomocna okaże się agencja graficzna. Pracujący w niej specjaliści zajmą się kreowaniem dla nas unikatowych materiałów graficznych, które wykorzystamy w naszych działaniach marketingowych.

Komunikacja firm z potencjalnymi klientami odbywa się przy pomocy różnych form przekazu. Jedną z nich jest grafika. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pierwsze co się rzuca w oczy konsumentom to obraz, dopiero potem zwraca się uwagę na tekst. To z kolei rodzi potrzebę zadbania o rozmaite materiały graficzne dla firm. Odgrywają one bardzo ważną rolę w marketingu przedsiębiorstwa, którego celem jest budowanie świadomości klientów o istnieniu marki na rynku, jej produktów czy usług. Profesjonalnie wyglądające grafiki to jeden z elementów, który wpływa na sprzedaż. Konsument prędzej skieruje swoje oczy na produkt na półce sklepowej, który ma ciekawe opakowanie. Chętniej skorzysta z usług firmy, której logo jest interesujące i budzi zaufanie, a jednocześnie chce się z nim utożsamiać. Projektowanie grafik, które „mają moc” to właśnie domena agencji graficznej.

Co to jest agencja graficzna?

Na rynku związanym z marketingiem istnieje wiele rozmaitych agencji. Interaktywne, reklamowe, SEO/SEM to tylko niektóre z nich, a każda wyspecjalizowana jest w innej dziedzinie. Profesjonalnym projektowaniem materiałów graficznych zajmuje się z kolei agencja graficzna. W jej strukturach znajdują się osoby, które posiadają wiedzę na temat tego, jak tworzyć ciekawe kreacje, ale przede wszystkim skuteczne. Od tego, jak wygląda logo, cała identyfikacja wizualna marki, zależy odbiór tych elementów przez potencjalnych klientów. Ich zadaniem jest nie tylko kojarzenie firmy, ale również wywoływanie pozytywnych emocji, które kierują w stronę podjęcia jasno określonej decyzji zakupowej. Dlatego też osoby pracujące w agencji graficznej wykorzystują w projektowaniu również wiedzę z zakresu marketingu oraz psychologii.

Czym zajmuje się agencja graficzna?

Grafika komputerowa na rzecz działań marketingowych to dziedzina dla tego typu agencji. Unikatowe materiały graficzne przyciągają klientów, a w efekcie uczestniczą w zwiększaniu sprzedaży produktów lub usług.

Projektowanie logo

Podstawowym punktem w ofercie agencji graficznej jest projektowanie logo. To znak, który wyróżnia markę spośród innych, konkurencyjnych. Jest on również zobrazowaniem wartości, jakimi kieruje się przedsiębiorstwo w swojej działalności. Niepowtarzalne logo stworzone przez agencję to element, który powinna posiadać każda firma. Prace związane z jego projektowaniem poprzedza badanie rynku, a także analiza konkurencji. Dobierane są elementy wyróżniające na tle innych znaków w konkretnej branży, takie jak typografia, sygnet (znak graficzny) oraz kolory. Wszystkie wymienione składowe są ważne dla stworzenia przez agencję tego jednego idealnego logo, którym firma będzie posługiwać się przez wiele długich lat.

Tworzenie identyfikacji wizualnej

Kluczowe dla funkcjonowania marki jest posiadanie przez nią identyfikacji wizualnej, stworzonej przez agencję. Określa się ją jako zespół elementów wykorzystywanych w komunikacji marki z klientami. Ponadto, stosowane są one także wewnątrz firmy. Identyfikacja wizualna to przede wszystkim omawiane już logo, a także kolorystyka, krój i rozmiar liter. Wszystkie te składniki agencja przygotowuje w celu zachowania spójności publikowanych przez markę komunikatów. Opisuje się je w księdze identyfikacji wizualnej. 

Rebranding

Marki, które potrzebują odświeżenia logo lub któregokolwiek z innych komponentów identyfikacji wizualnej, zwracają się do agencji o rebranding. Zabieg ten jest bardzo ryzykowny, stąd konieczność odpowiedniego jego przygotowania oraz jednoczesnego wdrożenia we wszystkich kanałach komunikacyjnych, którymi posługuje się marka. Agencja graficzna w ramach rebrandingu przeprowadzi także odpowiednie badania aktualnej sytuacji, w jakiej marka się znajduje oraz zaplanuje działania.

Projektowanie wizytówek

Agencja graficzna to także zespół ludzi, który zaprojektuje wizytówki. To nadal jedna z najlepszych form pozostawiania kontaktu podczas spotkań z potencjalnymi klientami. Agencja przygotuje wizytówkę, która będzie spójna z innymi elementami graficznymi wykorzystywanymi w komunikacji marki. Jednocześnie będzie oddawać jej charakter, a także budować zaufanie. Znajdujące się na wizytówce dane posłużą potencjalnemu klientowi do skontaktowania się i wyrażenia chęci dokonania zakupu produktu lub skorzystania z usługi.

Projekty ulotek i plakatów

Nie możemy zapominać o innych materiałach reklamowych, które również wykona dla nas agencja graficzna. Wśród nich nieśmiertelne są ulotki oraz plakaty, które są przydatne w prowadzeniu biznesu nastawionego na offline’owe działania. Powstają one w celach informacyjnych, np. o otwarciu nowego punktu, czy też promocji na jakiś produkt. W związku z tym, że odbiorcy otrzymują dużo ulotek, agencja graficzna przygotowuje projekty, które znacznie się wyróżniają. Nie są traktowane, jako zbędny element wręczany na ulicy, ale sprawny nośnik komunikacyjny, z którego potencjalni klienci czerpią korzyści.

Marketingowe znaczenie projektów graficznych

Projekty graficzne tworzone przez agencję wkraczają na wyższy poziom. Zespół projektowy patrzy na nie przez pryzmat użyteczności, ale także marketingu i psychologii. W tworzeniu wykorzystywana jest bowiem wiedza z tych zakresów, aby grafiki były skuteczne. Mowa o budzeniu zainteresowania, a także zaangażowania. Przekłada się to na budowanie pozytywnego wizerunku marki wśród potencjalnych klientów. Projektowanie graficzne jest bardzo ważną składową działań w ramach różnych rodzajów marketingu, np. internetowego, czy też sportowego. Człowiek przyswaja grafikę w szybkim tempie. Może zatem ona przynosić efekty w krótszym przedziale czasowym, niż inne rozwiązania.

Poszukujesz sprawdzonej agencji graficznej do obsługi Twojej firmy? Czekamy na Ciebie! Skontaktuj się z nami.

Podsumowanie

Projektowanie graficzne z punktu widzenia marketingu i wpływu na komunikację marki jest bardzo ważne. Kreowaniem unikatowych projektów zajmuje się agencja graficzna. To w niej tworzone jest logo, wykorzystywane przez wiele lat, zgodnie z księgą znaku. Agencja tworzy dla marki całą identyfikację wizualną, a w razie potrzeby przygotuje i wdroży rebranding. Wszystkie te projekty powstaną z uwzględnieniem ich znaczenia dla marketingu, a w efekcie przyniosą zainteresowanie marką, zaufanie do niej, które to przełożą się na sprzedaż produktów oraz usług.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 5

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *