Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Czas czytania: ok. 9 minut

W dobie powszechnego dostępu do internetu wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem różnego rodzaju zdjęć na stronach internetowych, mediach społecznościowych, czy też mailach. Trzeba jednak zwracać uwagę, aby ich używanie nie powodowało opóźnień w ładowaniu witryn, odrzucania wiadomości przez serwery pocztowe, czy też serwisy społecznościowe z uwagi na wielkość grafik. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Pomóc mogą programy instalowane na komputerach, a także narzędzia dostępne online.

Z internetu korzystamy w wielu sytuacjach, jednak coraz częściej na urządzeniach mobilnych bądź korzystając z internetu dostarczanego przez operatorów telefonii komórkowej. Przeglądamy w ten sposób strony internetowe, media społecznościowe, czytamy i odpowiadamy na maile. Zarówno witryny, społecznościówki, jak i wiadomości, opatrzone są grafikami oraz zdjęciami. Wiele z nich pochodzi, chociażby z darmowych stocków, o których pisaliśmy niedawno. Stosowanie jednak zdjęć i grafik o bardzo dobrej jakości w publikacjach internetowych powoduje problemy z ich ładowaniem. Zwłaszcza jeśli korzystamy z internetu mobilnego. Wtedy też powinniśmy się zainteresować, jak zmienić rozmiar zdjęcia, aby było ono nadal w dobrej jakości, a jednocześnie zajmowało mniej miejsca.

Po co zmniejszać rozmiar zdjęcia?

Rozmiar zdjęcia odgrywa bardzo ważną rolę we wszelkich publikacjach internetowych. Wpływa na ogólną wagę dokumentu, strony internetowej, czy też maila, w którym została umieszczona grafika. To z kolei przekłada się na wydłużenie czasu ładowania, a także zużywania większej ilości transferu. Takie zachowanie jest szczególnie niemile widziane w przypadku stron internetowych. Znacznie wydłużony czas ładowania zniechęca użytkowników do odwiedzania witryny. Jeśli potencjalni klienci mają problem z wyświetleniem sklepu internetowego z uwagi na duży rozmiar zdjęć, to przestają do niego zaglądać. Brak użytkowników oznacza zerową sprzedaż. Co więcej, algorytmy wyszukiwarki również biorą pod uwagę czas ładowania strony, a jeśli ten jest wydłużony, to negatywnie wpływa na jej pozycjonowanie. Z tych względów istotne jest dostosowywanie wielkości i wagi zdjęć oraz plików graficznych na potrzeby internetu. Ważne jest także zapisywanie ich w odpowiednim formacie, pamiętając, że pliki JPG będą ważyć mniej niż PNG, zaś te drugie umożliwiają stosowanie grafik bez tła.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Budując strony internetowe, przesyłając pliki graficzne mailem, czy też wykorzystując je w publikacjach na potrzeby sieci, musimy pamiętać o tym, aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca. W tym celu możemy wykorzystać zarówno narzędzia oferowane w postaci programów instalowanych na komputerze, ale także dostępnych poprzez przeglądarkę internetową. Chcąc zmniejszyć rozmiar zdjęcia czy też grafiki, musimy pamiętać o rozdzielczości pliku oraz jego wadze. Często możemy spotkać w sieci stosowanie tych pojęć zamiennie z omawianym rozmiarem. Sama rozdzielczość to wielkość pliku wyrażona przeważnie w pikselach. Z kolei waga to ilość miejsca, jaką zajmuje zdjęcie czy grafika po ich zapisaniu na dysku. Zmniejszając rozdzielczość, jednocześnie wpływamy na ograniczenie wagi pliku. Możemy także taki efekt uzyskać bez wpływu na wielkość zdjęcia, stosując kompresję. Pomogą nam w tym programy i usługi zaprezentowane poniżej.

Pixlr X

Zastanawiając się, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia, możemy skorzystać z Pixlr X, jest darmowym edytorem graficznym dostępnym online. Nie musimy zatem pobierać żadnego pliku instalacyjnego na nasz komputer. Wszystko, czego potrzebujemy do zmniejszenia rozmiaru zdjęcia lub pliku graficznego, znajdziemy w ramach jednej usługi dostępnej przez przeglądarkę internetową. Wystarczy uploadować plik do edytora – możemy to zrobić wskazując konkretną jego lokalizację na dysku, bądź wykorzystując metodę „przeciągnij i upuść”. Już w trakcie odczytywania pliku przez usługę, jeśli będzie on za duży, zaoferuje nam ona zmianę jego rozmiaru na wersję HD lub przystosowaną typowo do publikacji w sieci. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć wielkość zdjęcia, możemy z lewego menu wybrać „Resize image” i podać interesujące nas wartości, pamiętając jednocześnie o zachowaniu proporcji. Taki sam zabieg można wykonać również na etapie zapisywania pliku, a dodatkowo wtedy regulując jego jakość.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop nie jest co prawda darmowym programem, ale za to jednym z najbardziej popularnych edytorów graficznych. Zainstalowany na komputerze, pozwala nie tylko na tworzenie i edytowanie plików graficznych, ale jednocześnie na zmienianie ich rozmiaru. Żeby to zrobić, z górnego menu konieczne jest wybranie opcji Obraz, a następnie „Rozmiar obrazu”. Podobnie, jak w przypadku Pixlr X, również w trakcie zapisywania zdjęcia możemy określić jego jakość, co wpłynie na ostateczną wagę pliku.

Caesium

Powyższe rozwiązania mają jednak jedną wadę – pozwalają na zmniejszanie rozmiarów zdjęć pojedynczo. Jeśli jednak chcemy taki proces przeprowadzić hurtowo dla większej ilości plików, warto zainteresować się programem Caesium. Jest on darmowy i możliwy do zainstalowania na komputerach wyposażonych w system Windows. Jego niepodważalną zaletą jest możliwość hurtowej zmiany wielkości większej liczby plików graficznych, przy jednoczesnej zmianie ich jakości oraz zastosowaniu kompresji.

ImageOptim

Alternatywą dla Caesium, lecz przeznaczoną dla systemu macOS jest ImageOptim. Osoby, które chcą wiedzieć, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia, mogą być zainteresowane tym niewielkim darmowym programem. Pozwala on ograniczyć wagę zdjęć oraz grafik poprzez kompresję, a zatem zmniejszenie jakości plików. Podobnie, jak Caesium, ImageOptim możemy wykorzystać do hurtowego działania na wielu plikach.

TinyPNG

Inną propozycją, która pozwala na zmniejszenie wagi zdjęć i grafik, jest TinyPNG. To usługa dostępna online z poziomu przeglądarki internetowej. Użytkownicy mogą korzystać z wersji darmowej oraz płatnej TinyPNG. Za darmo usługa umożliwia na kompresję maksymalnie 20 plików jednocześnie, przy czym pojedynczy plik nie może ważyć więcej niż 5 MB. Wersja płatna znosi limit ilości zdjęć i grafik skompresowanych w tym samym czasie, a także zwiększa limit wagi pliku do 75 MB.

Kraken.io

Ciekawą alternatywą dla TinyPNG jest serwis Kraken.io. On również dostępny jest w wersji darmowej i płatnej. Ograniczony zakres bezpłatnej usługi pozwala na ograniczenie wagi zdjęć oraz plików graficznych przez kompresję stratną lub bezstratną. Warto jednak pamiętać, że maksymalna waga jednego pliku nie może przekraczać 1 MB, a zatem jest ona mniejsza niż w przypadku TinyPNG. Jeśli wykupimy wersję Pro Kraken.io, uzyskamy możliwość również zmiany wielkości zdjęć.

Paint

W zmniejszeniu rozmiaru zdjęć może pomóc nawet systemowy Paint – oczywiście na komputerach z Windowsem. Po otwarciu w nim zdjęcia, w górnej belce znajdziemy opcję ”Zmień rozmiar”. W oknie, które nam się pojawi, będziemy mogli wprowadzić wymiary zdjęcia, które nas interesują. Możliwe jest podanie go w pikselach, a także w procentach, odwołując się do oryginału. Ważne, aby zaznaczyć również opcję ”Zachowaj współczynnik proporcji”. Na koniec pozostaje nam tylko zapisać zdjęcie.

Podsumowanie

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia. Nie jest to zabieg trudny, a możliwy do wykonania zarówno przez programy graficzne instalowane na komputerze, jak i usługi dostępne online przez przeglądarkę. Można zatem uzyskać mniejszy rozmiar grafiki lub zdjęcia, a także ich wagę w dość łatwy sposób, który w efekcie przełoży się na szybsze ładowanie stron internetowych, czy też maili.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 3.3 / 5. Liczba ocen: 3

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *