Drukarni czy drukarnii – jak się pisze? – Definicja i przykłady

Czas czytania: ok. 3 minuty

Gramatyka języka polskiego bardzo często potrafi nam spłatać figla. Dlatego coraz częściej, gdy mamy wątpliwości co do konkretnego wyrazu, zamiast szukać go w słowniku, sprawdzamy w internecie. To jedna z możliwych, a zarazem szybkich metod, aby upewnić się, jak powinno być napisane dane słowo. Jednym z nich jest „drukarnia” oraz jego odmiana. Jak powinno się je pisać? Drukarni czy drukarnii – która forma jest prawidłowa? Sprawdźmy!

Definicja drukarni

Drukarnia to wielu osobom dobrze znane miejsce. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulotek, wizytówek, plakatów, notatników, wielokrotnie korzystali z jej usług. Wiadomo więc, że w drukarni można wydrukować wszystkie niezbędne materiały reklamowe, ale także książki, czasopisma, itp. Z kolei oficjalna definicja słownika języka polskiego PWN wskazuje, że drukarnia to:

“1. «zakład zajmujący się drukowaniem książek, czasopism itp.»

2. «dział fabryki włókienniczej, gdzie się drukuje wzory na tkaninie»”

Przeczytaj także: Jak zaadresować list lub kopertę?

Drukarnia, ale drukarni czy drukarnii – jak się pisze?

Mogłoby się wydawać, że słowo drukarnia nie powinno być problemowe. Jednak w języku polskim znajduje się wiele zasad, które dosyć ciężko zapamiętać, jeśli się ich na co dzień nie wykorzystuje. To jak ze skomplikowanymi wzorami matematycznymi stosowanymi w szkole. W życiu dorosłym raczej rzadko statystyczny człowiek je wykorzystuje. Przekonajmy się więc, jak powinno się odmieniać nazwę miejsca, gdzie powstają wydruki materiałów. Oddajemy projekty do drukarni czy drukarnii?

Prawidłowa forma brzmi drukarni.

Musimy tutaj skorzystać z deklinacji, czyli odmiany wyrazu przez przypadki. Wykorzystamy w tym przypadku dopełniacz, który odpowiada na pytania – kogo?, czego?, celownik – komu?, czemu? oraz miejscownik – o kim?, o czym?. To jednak nie koniec. Jedna z zasad mówi, że słowa zakończone na -nia, będące rzeczownikami, podczas odmiany przez wspomniane wyżej przypadki, przyjmują końcówkę -i. Oznacza to, że właściwa forma to drukarni.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak nauczyć się rysować? 7 cennych wskazówek

Drukarnia czy drukarnii – przykłady

Skoro już wiemy, że drukarni to jedyna prawidłowa forma, przyszedł czas na przedstawienie kilku przykładów z wykorzystaniem takiej odmiany.

Przykłady zdań ze słowem drukarni:

Wysłałem projekt graficzny do drukarni.

Kurier dostarczył mi z drukarni zamówione ulotki.

Wizytówki po zaakceptowaniu przez klienta, trafiają do drukarni.

W drukarni znajdują się urządzenia, które zmieniają cyfrową postać projektu na namacalną.

Kiedy wracałem z pracy, przechodziłem obok drukarni.

Zaparkowałam samochód przy drukarni.

Sprawdź także: Drukarnia – jak prawidłowo zamówić wydruk materiałów

Podsumowanie

Odmiana słowa drukarnia przez przypadki, a konkretnie dopełniacz, celownik i miejscownik, pomaga w określeniu właściwej jego formy. Jej prawidłowe brzmienie to drukarni.

Przeczytaj także: Sprawdzone pomysły na biznes

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba ocen: 5

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *