Format B6 – wymiary, rozmiar, zastosowanie

Czas czytania: ok. 4 minuty

Formaty papieru oznaczone literą „B” nazywane są często pomocniczymi. Wykorzystuje się je głównie w drukarniach, gdzie powstają wydruki rozmaitych materiałów (np. reklamowych). Przykładem jednego z popularniejszych wariantów tego formatu jest B6. Stosuje się go głównie w celach marketingowych jako nośnik, który przekazuje esencję informacji, a jednocześnie jest bardzo praktyczny. Sprawdźmy więc, jaki jest rozmiar formatu B6 oraz inne ważne informacje na jego temat.

Dotychczas na blogu omawialiśmy warianty formatu A. Okazuje się, że znajduje on szerokie zastosowanie. Korzystamy z niego w domach, biurach, w specjalistycznych pracowniach projektowych, szkołach. Nie możemy jednak zapominać, że są także inne formaty papieru. Co prawda są one bardziej specjalistyczne, ale warto wiedzieć, że istnieją, bo mogą się przydać do rozmaitych działań, np. reklamowych. Przykładem może być format papieru B6, który jest przedmiotem niniejszego artykułu. Przekonajmy się więc, do czego jest on wykorzystywany.

Przeczytaj także: Jakie są formaty papieru?

Format B6 – jaki ma rozmiar?

Wszystkie wymiary formatów papieru określone są w normie ISO 216. Dzięki temu producenci, studia graficzne oraz drukarnie bazują na uporządkowanych informacjach. Format B6, który również jest ujęty w normie ISO 216, stosowany jest przede wszystkim do profesjonalnych wydruków. Jego rozmiar umożliwia zastosowanie marginesów, a także precyzyjne cięcie kartek. Tym samym wydruki na kartkach papieru B6 nie są zbyt duże, ale za to bardzo praktyczne. Stąd też ich zastosowanie w działaniach reklamowych. Musimy bowiem wiedzieć, że wysokość kartki formatu B6 to 176 mm (17,6 cm), zaś jej szerokość to 125 mm (12,5 cm). Z kolei jej przekątna ma długość 215.873 mm. Warto, abyśmy podkreślili, że format B6 jest większy od B7, B8, B9 oraz B10, za to mniejszy od B4, B5, B3, B2, B1 i oczywiście B0.

Bardzo często kartka papieru formatu B6 porównywana jest do A6. Musimy jednak zwrócić uwagę, że różnią się one pod względem rozmiarów. Format B6 jest większy od A6.

Rozmiar B6

Rozmiar kartek papieru formatu B6 wyrażony w najpopularniejszych jednostkach miary:

  • wymiar formatu B6 w milimetrach wynosi 176 x 125 mm,
  • wymiar formatu B6 w centymetrach wynosi 17,7 x 12,5 cm,
  • wymiar formatu B6 w calach wynosi 4,92” x 6,93”.

Powierzchnia karki papieru formatu B6 wyrażona:

  • w milimetrach kwadratowych wynosi 22 000 mm2,
  • w centymetrach kwadratowych wynosi 220 cm2,
  • w metrach kwadratowych wynosi 0,022 m2.

Rozmiar kartek papieru formatu B6 z uwzględnieniem spadów to:

  • 129 x 180 mm ze spadami 2 mm,
  • 131 x 182 mm ze spadami 3 mm.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Format A6 – wymiary, rozmiar, zastosowanie

Format B6 – jaki ma rozmiar w pikselach?

Kartki papieru w formacie B6 stosowane są głównie w profesjonalnych wydrukach. Aby uzyskać odpowiedni efekt, musimy sprawdzić, jaki jest ich rozmiar w pikselach. Będziemy wtedy mogli odpowiednio dostosować powierzchnię pracy dla naszego projektu graficznego. Rozmiar formatu B6 w pikselach, przy zastosowaniu jakości 72 DPI, wynosi 354 x 499 px. Jeśli jednak wybierzemy wyższą jakość, czyli 300 DPI, to wymiary znacznie się zwiększą. W takiej sytuacji rozmiar formatu B6 w pikselach wyniesie 1476 x 2079 px.

Zobacz także: Kartka A4 – jej rozmiar, gramatura oraz zastosowanie

Format B6 – do czego jest wykorzystywany?

Wspomnieliśmy już, że format B6 wykorzystywany jest w profesjonalnych drukarniach. Jego rozmiar jest niewielki. Nie przeszkadza to jednak na przekazywanie za pośrednictwem kartek papieru formatu B6 ważnych informacji, w tym również reklamowych. Zaletą takiego rozmiaru jest również niski koszt wydruków.

Zastosowanie B6

Format B6 wykorzystywany jest do:

Sprawdź również: Format A3 – wymiary, rozmiar, zastosowanie

Podsumowanie

Format B6 jest większy od A6. Jego rozmiar to 176 x 125 mm. Format B6 wykorzystywany jest do praktycznych kalendarzy, szkicowników, notatników, a także materiałów reklamowych – ulotek oraz broszur.

Jak przydatna była ta strona?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen: 4

Jak dotąd brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni tę stronę.

Autor: